logo Silvarium tisk
Název: Jeden příklad za všechny
Zdroj: Britské listy
Datum: 10.01.2007
Autor: Ladislav Žák

řečetl jsem si text výzvy "Jsme občané" a napadlo mne, že by možná bylo dobré, kdybychom se ve svém okolí poohlédli po těch nejkřiklavějších případech společenských jevů a chování, které jsou v textu kritizovány. Možná bychom tak mohli zároveň ukázat sobě i jiným, jak se dá takové výzvě rozumět a čeho všeho se může dotýkat.

Mě osobně jako první příklad napadla situace kolem státního podniku Lesy ČR. To, co začalo jako hra na většího mezi lesními velkopodnikateli v podobě právní války s použitím práva Evropské Unie a pokračovalo řadou rozporuplných rozhodnutí ÚOHS, politicky motivovanou výměnou vedení státního podniku, vypsáním neméně rozporuplných nových výběrových řízení a nekonečnými soudními spory a správními řízeními, má dnes konečně své první oběti.

Není to kupodivu nikdo z odpovědných ani nikdo z těch, kdo se do hry na většího (tedy o toho, kdo stát víc odře) pustili. Jsou to propouštění zaměstnanci společností, které měly řádně uzavřené smlouvy, které byly ukončeny víceméně násilně, přestože nové ještě nejsou a nebudou. A hned tak nebudou, pokud nedojde k další zvůli. Zaděláno je i na další oběti z řad podnikatelů, kteří musí jeden každý platit denně stovky euro nejen na leasing technologie. Lidi propustí, ale neproduktivní technologie se jen tak rychle zbavit nejde. Takže výsledkem bude jen další propouštění, dluhy, bankroty a soudy.

Bohorovná argumentace odpovědných, že to nebude dlouho trvat, je neobyčejně necitlivá, i když trefná. Lidé, kteří jsou zaměstnaní při lesních pracích, nejsou zpravidla těmi, kteří by se dokázali na trhu práce nějak pružně uplatnit. Nejsou ani těmi, kteří by měli nějak zvláště "nasušíno" a mohli neméně bohorovně shlížet na ten organizačně právní zmatek s doutníkem v koutku. Nechci se nikoho dotknout, ale vnímám je jako jedny z nejzranitelnějších.

Možná se mýlím, ale když bych měl vybrat příklad pohrdání občanem par excelence, na kterém se podílejí doslova všichni - tj. veřejní mocní od politické reprezentace, přes státní úředníky až po státní podnik a jeho management i soukromí mocní, podnikatele, lobbyisty a média nevyjímaje, tak bych ukázal na kauzu Lesy ČR a na tisíce těch, kteří to schytají, aniž by na tom měli jakýkoliv podíl.

Vždyť oni chtěli jenom vydělávat na živobytí. Už lze jenom čekat, že ty propuštěné někdo obviní z toho, že díky nim je z kauzy Lesy ČR sociální problém. Vždyť mělo jít jen o problém mocenský a ekonomický, prostě o takovou hru velkých na většího.


Název: Bude víc klíšťat, varují experti
Zdroj: Lidové noviny
Datum: 11.01.2007
Autor: čtk
Rubrika: Svět

Podle německých odborníků může současné teplo způsobit přemnožení hmyzu

BERLÍN Velmi mírná zima může ve středoevropském prostoru přinést na jaře přemnožení klíšťat a jiných druhů hmyzu. Informují o tom německá média, která se odvolávají na německé odborníky.
 Profesor Werner Solbach z univerzitní kliniky v Lübecku předpověděl, že se prodlouží také období, ve kterém budou klíšťata lidi obtěžovat. Obavy má lékař také z bakterie vibrio vulnificus, která se nyní množí v příliš teplých vodách Baltského moře. Na německém pobřeží byli touto bakterií infikováni tři lidé.
 "Například v Mexickém zálivu a v Karibiku způsobuje vibria každý rok u stovek lidí vážné nákazy. Někdy jde až o životu nebezpečné otravy krve," uvádí infektolog Dieter Hassler. Když dojde k otravě krve, může podle něj být úmrtnost až padesátiprocentní. Nákazu ale lze léčit antibiotiky. "Je překvapivé, že se takové nemoci nyní objevují u Baltu," podivuje se vědec. Před pár měsíci také profesor Paul Hunter z Východoanglické univerzity uvedl, že v Dánsku bylo zaregistrováno i úmrtí.
 Podle německých expertů mají vyšší teploty také jeden příznivý efekt: možnou redukci výskytu komárů. Profesor ekologie Berndt Heydemann soudí, že vajíčka a larvy tohoto hmyzu požerou v teplých vodách a nádržích jejich přirození nepřátelé.
Může se objevit i malárie "Lýkožrout se množí jako divý," prohlašuje Ludwig TrautmannPopp ze svazu ochrany přírody v Bavorsku. Hmyz má navíc větší šanci napadat stromy, protože v letošní zimě porosty trpí poměrně nízkými srážkami. V Porýní se objevuje i hmyz přenášející malárii: "Když bude nadále počasí tak mírné, může se brzy objevit i v bavorských jezerech a řekách," uvádí k tomu Trautmann-Popp. Také ředitel tropického institutu v Mnichově Thomas Löscher uvádí, že komár anofeles, který malárii přenáší, už byl zjištěn v Bavorsku a Porýní.
 Andreas Krüger z ústavu tropického lékařství v severoněmeckém Hamburku připomíná, že malárie nebyla ve střední Evropě v minulosti ničím neobvyklým. Po válce se nemoc vyskytovala například v oblasti Berlína a Lipska a v některých teplejších místech na mořském pobřeží. Rakousko včera očekávalo nejteplejší 10. leden ve své historii. Nejtepleji bylo u města Tulln na Dunaji. V deset hodin dopoledne tam bylo naměřeno 14,8 stupně. Rekord však nejspíš padl také v průměrné denní teplotě. Ta bývá 10. ledna minus 1,5 stupně, včera však měla dosáhnout kolem plus 12 stupňů. "Taková teplota nebyla v první polovině ledna zaregistrována ještě nikdy za dobu, po kterou se vedou záznamy," uvedli meteorologové z Hohe Warte.

Foto popis: Neodletěli. Kvůli nezvykle teplému počasí letos němečtí čápi neodletěli do teplých krajin.
Foto Autor - Foto Reuters - Wolfgang Rattay

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě