logo Silvarium tisk

Zejména uschlé, zesláblé nebo škůdci vážně napadené stromy v plzeňském lesoparku Homolka ve čtvrti Slovany prořežou v nejbližších dnech správci městských lesů. Žádají návštěvníky parku, aby dbali pokynů pracovníků a nechodili do míst, kde se zrovna těží či prořezává a kde se pohybuje lesní technika. Ke kácení a prořezávce využijí správci lesů období vegetačního klidu, kdy stromy spí a kdy v nich nehnízdí ptáci, nové dřeviny vysadí do konce roku, informoval dnes ČTK náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).

Parku na Homolce se nevyhnulo plošné usychání porostů, které v posledních letech v důsledku sucha a poklesu hladiny podzemních vod zasáhlo více oblastí v Česku. Sucho oslabuje dřeviny, které pak ztrácejí schopnost bránit se napadení škůdci. Zdravé dřeviny, pokud mají dostatek vláhy, jsou schopné místo napadení například zalít pryskyřicí, zatímco oslabená dřevina to nedokáže, vysvětlila Lucie Zemanová z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně, která má kácení na starosti. „Ani Homolce se plošné usychání, převážně jedlí a borovic, nevyhnulo.“ řekla. Kácení potrvá do konce března.

Prořezání skupin stromů má pozitivní vliv na podrost. Malé semenáčky mají více světla a tím i lepší podmínky k růstu. Díky tomu jsou odolnější než nově vysazené stromy. „V případě lesoparku Homolka jde zejména o původní malé duby a buky, ale i tisy,“ uvedl Tolar.

Kácení se nevyhnou ani některé větší stromy. Kvůli napadení dřevokaznou houbou není už například bezpečný dub červený v terase u kavárny Smetanka na okraji parku. „Tahové zkoušky prokázaly, že jeho kmen je narušený a kořenový náběh je napadený dřevokaznou houbou, mohl by se tedy zlomit i při malém závanu větru. Při případném pádu by se ocitl na terase kavárny, přiléhající stezce pro pěší a cyklisty a na zastávce MHD. Proto nechceme riskovat případné zranění a strom raději odstraníme,“ uvedl vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka. Pokácený dub nahradí co nejblíže jeho místu dva mladé stromy.

Desetihektarový park Homolka je po Borském parku druhým největším lesoparkem v Plzni. Na vrcholu kopce ve tvaru homole byl postaven na konci 19. století zděný vodojem. Na nezalesněném vrchu dalo město první stromy vysadit po dokončení vodárny a potom před první světovou válkou, takže se svahy Homolky postupně změnily ve veřejný park.

Plzeň 24. února (ČTK) 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě