IVANA KARÁSKOVÁ
KLATOVY Je to neuvěřitelně tragická shoda náhod. V jedno zářijové dopoledne roku 2012 si Jiří Pospíšil vyrazil na houby. Brouzdal lesem poblíž Hrádku u Sušice, kde měl chatu. Ve stejnou dobu se dřevorubec chystal porazit 27 metrů vysoký smrk.
Strom stál na samém okraji porostu a vypadl ven na lesní cestu, po níž právě procházel třiaosmdesátiletý důchodce Pospíšil. Stačilo si o pár vteřin pospíšit, nebo se naopak zdržet a oba muži by se dál věnovali svým věcem. Houbaře se manželka na oběd už nedočkala. Strom ho na místě usmrtil.
Třiačtyřicetiletý dřevorubec Zdeněk K. dostal desetiměsíční trest s podmíněným odkladem na jeden rok za přečin usmrcení z nedbalosti. Zároveň ovšem klatovský okresní soud konstatoval, že si důchodce tak trochu může za smrt sám. Závažným způsobem totiž porušil lesní zákon, protože neopatrně vstoupil tam, kam neměl. Nerespektoval zákaz vstupovat do těžebního prostoru.
Zdrcení pozůstalí, vdova a dvě dcery, nevěřili vlastním uším. Zeť mrtvého se rozhodl zasáhnout a tchána se zastat.
„Čestný a svědomitý muž byl zabit lajdáckým dřevorubcem. Tady nejde jen o mne a mou rodinu. Na co jsou předpisy a zákony o bezpečnosti práce a dopravy, když pokud poškozený zemře a nemůže se bránit, soud klidně hodí díl viny na oběť,” zlobí se Miroslav Staněk.
Dřevorubec pracoval pro Obecní lesy Hrádek jako OSVČ. Podle Miroslava Staňka neměl rozhled, nezajistil si dozor u cesty a zanedbal tak dva předpisy. „Prostudoval jsem katastrální mapy. Zjistil jsem, že v místě sice byly cedule se zákazem vstupu, ale tchán vstoupil na cestu z jiné strany,” líčí Miroslav Staněk, elektroinženýr, který teď učí na střední škole. V případu se důkladně zorientoval a sám sepsal obsáhlé odvolání. Přiložil fotodokumentaci, katastrální mapy... Také vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí, v němž dokazuje, že tchán v ničem nepochybil.
Odvolal se i dřevorubec a požadoval zproštění obžaloby. Do řeči mu teď není, ale v odvolání ubezpečoval, že těžební prostor označil dostatečně. Kromě dvou cedulí o zákazu vstupu stál v místě traktor, hlučela motorová pila a před pádem stromu navíc varoval výkřikem. Zdeněk K. byl až dosud bezúhonný člověk, jehož práce si zaměstnavatel stále cení.
Také správce Obecních lesů Hrádek Milan Sobek má za to, že dotyčný neudělal chybu. „Myslím, že prostor náležitě zajistil. Podle lesního zákona ministerstva zemědělství je v místě těžby dřeva vstup zakázán. Pilu bylo slyšet zdaleka. Je to obrovská smůla. Podobná tragédie v lese nemá obdoby,” míní Milan Sobek.
V očích Josefa Kutila, starosty Hrádku u Sušice, kde Zdeněk K. bydlí, se stalo dvojí neštěstí. „Těžař všechno uhlídat nemůže, podle mého tragédii nemohl zabránit. Ten člověk je z toho naprosto zdrcený. Když se to stalo, řekl, že už nevezme pilu do ruky,” líčí starosta Kutil.
Blízcí zemřelého se před Vánocemi dočkali zadostiučinění. Předseda senátu odvolacího Krajského soudu v Plzni Eduard Wipplinger našel v kauze procesní chybu, rozsudek okresního soudu zrušil a vrátil do Klatov k novému projednání. Zároveň zpochybnil názor o spoluvině zemřelého. Zdůraznil, že ze směru, odkud přicházel, žádné označení nebylo. Opřel se o výklad ministerstva práce a sociálních věcí, že k zajištění bezpečnosti měla být na místě další osoba.
„Soudce se ukázal jako moudrý a svědomitý člověk. Celý obsáhlý spis si skutečně přečetl. Bylo pro mě strašně vysilující všechno pozjišťovat. I když nemáme vyhráno, verdikt plzeňského soudu je pro nás velikou vzpruhou,” říká Miroslav Staněk.
Jak dodává, původně rodina chtěla dřevorubci odpustit, ale teď jsou rozhodnuti vymáhat odškodnění. „Na okresním soudu nám strašně zatopili. Pokud člověk cítí nespravedlnost, každému radím, ať se jí nebojí postavit,” dodává zeť zemřelého.