Více sazenic a méně těžby, takový byl uplynulý rok pro Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. Díky příznivému počasí vytěžili lesníci o téměř devadesát tisíc metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než plánovali, a zároveň vysadili o půl milionu sazenic více, než si na začátku roku vytyčili. To vše ve stínu koronavirových opatření, které jim plošně zkomplikovaly činnost. Neočekávaná situace navíc zbrzdila také výstavbu nového pilařského závodu ve Vápenné.
„Probíhající epidemie nám ukázala, že člověk je i nadále nedílnou součástí přírody. Lidé z měst začali mnohem víc navštěvovat les a čerpali z něj pozitivní energii. Investice do lesa je proto zároveň i investicí do celé společnosti,“ říká jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Ing. Petr Skočdopole a dodává, že uplynulý rok i přes všechna negativa dal lesníkům šanci se nadechnout při boji s kůrovcem, který se díky loňskému vlhkému a chladnému počasí vyrojil pouze dvakrát.
„Z původně naplánovaných devíti set tisíc metrů krychlových kůrovcové těžby jsme se nakonec dostali na osm set čtrnáct tisíc metrů krychlových. Výrazně nám k tomu pomohlo příznivé chladnější počasí s dostatkem srážek, které zpomalilo vývoj kůrovce a nasytilo vyprahlou půdu,“ vysvětluje Ing. Petr Skočdopole s tím, že očekává, že i v roce 2021 budou mít nahodilé těžby v našich lesích klesající tendenci. Oproti tomu lesníci výrazně navýšili výsadbu. Z plánovaných 6,5 milionu nakonec vysadili bezmála 7 milionů sazenic.
„Intenzivní výsadbou i podporou přirozené obnovy se nám podařilo stáhnout celkovou velikost holin řádově o dvě stovky hektarů. Důkladné zalesňování je pro nás prioritou, protože jsme byli v důsledku kalamity během uplynulých čtyř let nuceni vytěžit takové množství, které odpovídá osmiletému přírůstu,“ popisuje výrobní ředitel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Ing. Arnošt Buček a pokračuje: „Nyní je potřeba, abychom na kalamitních holinách rychle založili nový les tak, abychom do budoucna vypěstovali silné a zdravé lesní porosty. Pro letošní rok máme naplánováno vysadit opět minimálně 6,5 milionu sazenic.“
Uplynulý rok 2020 byl pro Arcibiskupské lesy a statky Olomouc výjimečný také z důvodu zahájení výstavby pilařského závodu ve Vápenné. „K vybudování vlastního pilařského závodu nás mimo jiné vedla myšlenka vytvoření přidané hodnoty k vytěženému dříví a snížení jeho uhlíkové stopy způsobené dálkovou přepravou. Pokud dříví zpracujeme a předáme zákazníkovi přímo v regionu, odkud pochází, zvyšujeme jeho hodnotu i jako ekologicky šetrné obnovitelné suroviny, která navíc ve výrobcích ze dřeva dlouhodobě váže CO²,“ vysvětluje jednatel Ing. Petr Skočdopole.
Plánované spuštění zkušebního provozu pily zpomalila epidemie Covid19. Přesto je cílem společnosti, aby první řez na pile provedli již v průběhu měsíce ledna.
„Původně plánovaný start zkušebního provozu jsme museli z podzimu přeložit na začátek letošního roku. Přesto je třeba říci, že nikdo ze zaměstnanců ani dodavatelů to v průběhu toho náročného roku nevzdal. To platí jak pro výstavbu pily, tak i pro hospodaření v lese,“ říká Ing. Petr Skočdopole.
Výstavba pilařského závodu není jedinou novinkou, se kterou v uplynulém roce společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc přišla. Společnost se více zaměřila na prodej výrobků a služeb v regionu. Od jara si mohou zájemci koupit zvěřinu, palivové dříví nebo pronajmout loveckou chatu přímo na polesí. Mohou k tomu použít objednávkové formuláře na webových stránkách.
Následující vývoj koronavirové epidemie významně ovlivní část plánů společnosti na letošní rok, především co se týče akcí pro veřejnost a lesní pedagogiky.
„V letošním roce bychom opět rádi navázali na programy lesní pedagogiky pro širokou veřejnost. Pokud bude situace příznivá, mohou se zájemci těšit například na tradiční den s lesní pedagogikou přímo v ústředí společnosti v Olomouci na Sv. Kopečku. Zároveň bychom rádi zopakovali i veřejnou výsadbu na kalamitních holinách v Jeseníkách a Hostýnských vrších,“ komentuje specialistka pro marketing Bc. Dagmar Málková.
Naštěstí ne všechny aktivity vývoj epidemie ovlivní. „Jsme rádi, že i nadále pokračujeme ve spolupráci s Klubem českých turistů, který dlouhodobě podporujeme ve značení turistických cest. V letošním roce navíc dojde k obměně vybraných turistických přístřešků v Hostýnských vrších,“ doplňuje správní ředitel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Ing. Josef Kundrát.
„Letošní rok očekávají lesníci stejně náročný, jako ty předešlé. Protože kůrovec z krajiny nezmizel a následky kalamitních těžeb zůstávají. Ústřední roli bude opět hrát počasí a množství srážek. Hospodaření v lesích je lepší způsob, jak posílit boj proti klimatické změně a jak podpořit biodiversitu, než navyšování bezzásahových území nebo bezbřehé ponechávání dříví samovolnému rozpadu v nestátních lesích,“ říká na závěr jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. Ing. Petr Skočdopole.
TZ Arcibiskupské lesy a statky Olomouc
Dostatek srážek i davy návštěvníků v lese. Lesníci Arcibiskupských lesů bilancují nad uplynulým rokem (TZ Arcibiskupské lesy a statky Olomouc)
Monitoring médií
- středa 27. listopad 2024
- Lesy ČR budou nejkvalitnější dřevo na nábytek či sudy opět prodávat v aukcích (ČTK)
- Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
- Střelba a psi. V lesích nad Lomem a Osekem proběhne lov, pozor na omezení (mostecky.denik.cz)
- Děti pečují o les. Spolupráce se Skautským institutem přináší ovoce (Chomutovský, Mostecký, Žatecký, Lounský deník)
- Houbové šílenství aneb Národní sport, který hledá konkurenci (medium.seznam.cz)
- MŽP předloží na vládě návrh zákona, který má zlepšit ochranu přírody (ČTK)
- Ministerstvo zemědělství získalo Speciální cenu za ukázkový příklad řešení digitalizace služeb veřejné správy (zpravy.kurzy.cz)
- Inspirace a příležitosti: Češi představili plány na EXPO 2025 v Ósace (e15.cz)
- Poznejte krásy Českého lesa. Prestižní fotosoutěž má své vítěze (plzensky.denik.cz)
- úterý 26. listopad 2024
- Kůrovcová kalamita v lesích je na ústupu. Holin ubývá. Nově vysázené lesy budou pestřejší a odolnější (hn.cz)
Poslední komentáře
-
Skladba šumavských lesů se mění, přibývá například jedle, ukázala inventarizace
Vrchní zelený parazit plká svoje moudra o přirozené obnově. Přitom ... -
Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
"Novela lesního zákona – méně regulace, více motivace" Prdlačky. -
Od sousedů: Kůrovcového dřeva ubylo na obou stranách Šumavy (prachaticky.denik.cz)
Jo, teď je právě ta chvíle, kdy začnou padat zpracovatelé, jak už to ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
No, že by ? Sice podzimní sezona skončila jak tady, na Slováči i v ... -
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
No jestli jsou to výsledky vyhodnocení údajů, které do LHP píšu já ... -
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
"Spontánně se zmlazuje prakticky na všech stanovištích, někde ... -
Státním Lesům ČR za devět měsíců klesl zisk o 16 % na 3,88 mld. korun, důvodem je nižší zpeněžení dřeva
A už ten českej kůrovec chybí i u sousedů - první velcí nadšenci do ... -
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
" Vzhledem k rozdílnému chování dřevin podle skupin stanovišť v různých ...