logo Silvarium tisk

Do pozorování ptáků u krmítek i v přírodě v akci Ptačí hodinka se letos 10. až 12. ledna zapojilo přes 36.000 lidí, kteří viděli podobně jako loni skoro 800.000 ptáků. Nejčastěji vídali sýkory a kosy. V tiskové zprávě na svém webu to dnes oznámila Česká společnost ornitologická (ČSO). V poslední době přibývá například pozorování dlasků. Další Ptačí hodinka bude 9. až 11. ledna 2026.

Lidé během akce zaznamenávali počty ptáků u krmítek a jejich druh. Stejně jako loni byla na čele žebříčku sýkora koňadra jak v počtu zaznamenaných jedinců, který činil 143.000, tak i z hlediska plošného výskytu. „Například frekvence 25 procent znamená, že druh byl zjištěn na čtvrtině sčítacích míst. Sýkora koňadra tak byla s frekvencí 85,7 procenta pozorována na drtivé většině českých krmítek,“ uvedl koordinátor Ptačí hodinky Filip Tuháček.

V četnosti výskytu byla na druhém místě sýkora modřinka, kterou lidé viděli na více než 68 procentech sčítacích míst. Jako třetí skončil kos černý, který byl u zhruba 61 procent krmítek. V celkovém počtu zahlédnutých ptáků byl na druhém místě vrabec polní s více než 111.000 jedinci a hned za ním vrabec domácí s počtem skoro 99.000 ptáků. „Vrabci sice nebyli spatřeni na tolika místech, ale když už se někde objevili, tak často ve velkých hejnech, a proto v početnosti předehnali i výše zmíněnou modřinku nebo kosa,“ doplnil Tuháček.

Desítka nejčastěji pozorovaných druhů zůstala podle ornitologů stejná jako loni. Třeba brhlík lesní se ale propadl o tři příčky až na osmé místo a pokles ČSO zaznamenala také u sojky obecné nebo čížka lesního. „Rozšíření těchto druhů mohou ovlivňovat podobné faktory, například množství semen nebo teplota,“ sdělil Tuháček.

Méně často letos vídali lidé i kosy černé. "Loni si kosi hodně polepšili a mohli jsme je pozorovat skoro na 70 procentech krmítek. Letos jich je zase o něco méně. Nicméně když se podíváme, jak se jejich početnost vyvíjela v průběhu minulých let, tak se nejspíše jedná jen o každoroční výkyvy,“ uvedl koordinátor pozorování. „Každopádně i letošní Ptačí hodinka nám potvrdila, že se na severu republiky setkáme s kosem daleko častěji než na jihu Čech či Moravy,“ doplnil.

Naopak častěji než loni lidé vídali u krmítek dlaska tlustozobého, který si v žebříčku pozorovaných druhů polepšil již podruhé v řadě a letos se vyhoupl o čtyři příčky nahoru až na 13. místo. „Navíc jsme u něj zaznamenali i početnější hejna," uvedl Tuháček.

Pravidelné sledování ptačích druhů přináší podle něj ornitologům cenná data o tom, jak si vedou populace ptáků z dlouhodobého hlediska. Znát je například vliv klimatických změn, protože se v lednu sčitatelé setkali s druhy, které běžně na zimu odlétají do teplejších krajů. „Mezi tyto druhy patří zejména rehci domácí, pěnice černohlavé či holubi hřivnáči, ale objevili se také jedinci konipase bílého či horského. Vedle již obvyklých čápů bílých byl překvapivě zaznamenán i zimující čáp černý,“ sdělil koordinátor.

Ornitologové vyzývají veřejnost, aby se zapojila i do dalších pozorování - třeba zimujících rehků domácích nebo čápů bílých. Jakákoli běžná i zajímavá pozorování ptáků mohou lidé celoročně zapisovat do databáze Avif na webu birds.cz nebo mohou oznámit pozorování nemocných jedinců na birdlife.cz/choroby. „Dále nás zajímají nálezy mrtvých či zraněných ptáků u silnice, pod dráty elektrického vedení nebo pod skleněnými plochami. I v tomto případě můžete zadat pozorování do faunistické databáze, ideálně i s fotografií nalezeného jedince a jeho blízkého okolí,“ doplnil Tuháček.

Praha 13. února (ČTK) 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě