Aukci podnik pořádal poosmé. V uplynulých dnech se do ní zapojilo 25 dražitelů a 37 dodavatelů, což bylo o poznání více než při minulé dražbě loni v březnu. „Zvětšuje se nám počet dodavatelů tím, jak aukce je úspěšná. A i dodavatelé našli nový obchodní kanál přes aukci dříví. Počet dražitelů se zvedá taky, protože čím atraktivnějšího dříví je tady více, tím i pro ně je to zajímavější,“ řekl Plaček.
Nejúspěšnější dub přivezl na aukci Richard Podstatzký, který hospodaří na zámku v Litenčicích na Kroměřížsku a jeho okolí. Jde o majetek, který jeho rodina získala v 90. letech minulého století v restitucích. „Předpokládáme, že dub má 140 let. Rostl v Litenčické pahorkatině,“ řekl ČTK k vítěznému dříví aukce Podstatzký. Prostřednictvím dražby, které se účastní opakovaně, se mu letos podařilo prodat i několik dalších výřezů dubu a modřínu.
Prodávající na aukci nabízeli v součtu téměř 2 140 metrů krychlových dříví, prodalo se z 91 procent. Celkový výtěžek aukce podle Plačka přesáhl 30 milionů korun. Nejvyšší absolutní ceny dosáhl výřez dubu o objemu 4,31 metru krychlových, a to 213 724 korun. Průměrná cena v aukci činila 13 803 korun za metr krychlový.
Nejčastěji bylo na aukci zastoupeno dubové dříví. Zájemci ale mohli vydražit také modřín, jasan, javor nebo jilm. Dražitelé získané dříví využívají například k výrobě krájené dýhy, sudů na víno a pálenku, lepených prémiových podlah nebo nábytku. „Dříví, které se tady objevuje, se těží hlavně v zimní sezoně, protože ze zimní těžby je dříví nejkvalitnější, má v sobě nejméně mízy,“ uvedl Plaček.
Další aukci plánuje ALSOL na letošní březen, uskuteční se v Holešově na Kroměřížsku. Výtěžek z aktuálně skončené dražby využije podnik na obnovu lesů a úpravu infrastruktury, kterou poškodily loňské povodně. Společnost podle Plačka hospodaří na více než 42 000 hektarech církevních lesů v Olomouckém, Zlínském kraji a Jihomoravském kraji.
Podle ČTK, red.