logo Silvarium tisk

Lesní hospodářství, tak jako jiná odvětví, některými procesy negativně působí na životní prostředí, přitom ale lesu zajišťuje i celou řadu společensky významných ekosystémových služeb. Jednou z ekosystémových služeb je vázání uhlíku lesními porosty a půdou, což do určité míry kompenzuje emise CO2 z lesního hospodářství. Výzkum v oblasti dopadu lesního hospodářství na životní prostředí se často zužuje pouze na negativní působení těžby dřeva na ekosystém.

Komplexní hodnocení negativního dopadu lesního hospodářství na životní prostředí lze nalézt jen v ojedinělých publikacích. O výsledcích studie, která posuzovala dopad lesního hospodářství na životní prostředí v hodnotovém řetězci odpovídajícím hospodářským opatřením pěstební a těžební činnosti za dobu obmýtí, jsme hovořili s Miroslavem Hájkem z České zemědělské univerzity v Praze.

* Co bylo cílem studie a jaké těžkosti vás provázely?
Cílem studie bylo vytvoření modelu pro posuzování environmentálních dopadů pěstování lesa a těžby dříví metodou LCA. Inventarizační analýza byla značně náročná zejména proto, že pěstování lesa a těžba surového dříví zahrnuje cca 20 výrobních operací. V rámci každé operace je nutné identifikovat a kvantifikovat materiálové, energetické a případně další vstupy. Analýza byla provedena v maximálním možném detailu při dodržení všech legislativních, technických, technologických a materiálových norem.

Celý článek najdete v měsíčníku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě