Lesní hospodářství, tak jako jiná odvětví, některými procesy negativně působí na životní prostředí, přitom ale lesu zajišťuje i celou řadu společensky významných ekosystémových služeb. Jednou z ekosystémových služeb je vázání uhlíku lesními porosty a půdou, což do určité míry kompenzuje emise CO2 z lesního hospodářství. Výzkum v oblasti dopadu lesního hospodářství na životní prostředí se často zužuje pouze na negativní působení těžby dřeva na ekosystém.
Komplexní hodnocení negativního dopadu lesního hospodářství na životní prostředí lze nalézt jen v ojedinělých publikacích. O výsledcích studie, která posuzovala dopad lesního hospodářství na životní prostředí v hodnotovém řetězci odpovídajícím hospodářským opatřením pěstební a těžební činnosti za dobu obmýtí, jsme hovořili s Miroslavem Hájkem z České zemědělské univerzity v Praze.
* Co bylo cílem studie a jaké těžkosti vás provázely?
Cílem studie bylo vytvoření modelu pro posuzování environmentálních dopadů pěstování lesa a těžby dříví metodou LCA. Inventarizační analýza byla značně náročná zejména proto, že pěstování lesa a těžba surového dříví zahrnuje cca 20 výrobních operací. V rámci každé operace je nutné identifikovat a kvantifikovat materiálové, energetické a případně další vstupy. Analýza byla provedena v maximálním možném detailu při dodržení všech legislativních, technických, technologických a materiálových norem.
Celý článek najdete v měsíčníku.