HRM
Praha 4. února (ČTK) - Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 4685 žádostí o vydání 102.593 pozemků a 1783 staveb. Vyplývá to ze souhrnu ministerstva kultury aktualizovaného k 31. lednu. Církve a náboženské společnosti mohly o vydání majetku požádat do konce roku. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech roku se bude počet výzev aktualizovat ještě i v únoru, uvedlo ministerstvo na webu. Největší část žádostí připadá na Státní pozemkový úřad a Lesy České republiky.
Za poslední lednový týden úřady připočetly dalších 224 výzev na vydání 6116 pozemků a 25 staveb. Uzavřeno bylo za stejné období pět dohod na vydání pozemků, celkem bylo uzavřeno 52 dohod.
Úřady mají dle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi půlroční lhůtu na posouzení žádosti a uzavření dohody. Sociální demokracie, která by ráda rozsah církevních restitucí upravila, dnes oznámila, že připravuje návrh na prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o dalšího půl roku, ta stávající jim připadá krátká. Poslanci ČSSD by mohli návrh předložit v příštích týdnech. Uvažují dokonce o dočasném pozastavení vydávání majetku.
Pro generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba to je nová informace. Do 11. února by se měla konat další schůzka zástupců církví a politických stran k církevním restitucím.
K dalším institucím, kterým církve podávaly žádosti, patří například Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Povodí Vltavy, ministerstva zemědělství a obrany. Z památek církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.
Církve a náboženské společnosti si v restitucích nárokují také movité věci. Národní galerie eviduje přes 30 žádostí o vydání více než 500 soch, obrazů, grafických listů a kreseb. Zjistila ale, že podstatnou část artefaktů již církvím stát vydal. Výzvy k vydání výtvarných děl eviduje také Národní památkový ústav, celkem i včetně žádostí o vydání staveb se u něj sešlo 37 výzev.
Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. Podle informací z tisku se církve podáváním žalob u soudů snaží získat i ten majetek, který v minulosti stát převedl na obce.