Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 4424 žádostí o vydání 96 099 pozemků a 1742 staveb. Vyplývá to ze souhrnu ministerstva kultury aktualizovaného k 23. lednu. Církve a náboženské společnosti mohly o vydání majetku požádat do konce roku.
Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech loňska bude počet výzev dále aktualizován, uvedlo ministerstvo na webu. Největší část žádostí připadá na Státní pozemkový úřad a Lesy České republiky.
Podle údajů pozemkového úřadu, na který přišla víc než polovina všech žádostí, se do 23. ledna podařilo uzavřít 48 dohod na vydání 249 pozemků a čtyř staveb o celkové výměře 206,2 hektaru. Zatím z toho bylo schváleno 16 dohod, na jejichž základě by církve měly dostat 63 pozemků a dvě stavby o celkové výměře 81 hektarů.
Ministerstvo kultury upozornilo, že vzhledem k dramatickému nárůstu výzev v posledních týdnech loňského roku se bude jejich konečný počet dále aktualizovat. Ze zveřejněných statistik vyplývá, že v týdnu od 16. do 23. ledna přibylo v seznamu 272 žádostí o vydání téměř 6800 pozemků a 34 staveb.
Žádosti o kostely, ale i umění
K dalším institucím, na něž se církve obracely, patří například Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Povodí Vltavy nebo ministerstvo zemědělství. Z památek církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.
Církve a náboženské společnosti si v restitucích nárokují také movité věci. Třeba Národní galerie už dříve uvedla, že eviduje přes 30 žádostí o vydání více než 500 soch, obrazů, grafických listů a kreseb. Zjistila ale, že podstatnou část artefaktů již církvím stát vydal. Výzvy k vydání výtvarných děl eviduje také Národní památkový ústav, celkem i včetně žádostí o vydání staveb se u něj podle údajů z počátku ledna sešlo 37 výzev. Více než 90 žádostí o vydání hlavně pozemků ke konci loňska zaregistrovalo ministerstvo obrany.
Restituce
Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.
O rozsahu restitucí, jak jej vymezuje zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, chce ale ještě se zástupci církví jednat připravovaná koaliční vláda.