logo Silvarium tisk

MAREK NEČINA

Chrudim – Na konci mechanického chapadla zeleně kapotovaného stroje o třech nápravách se s rámusem roztočí pila a další z modřínů v Městských lesích Chrudim padá k zemi.

Ocelová paže řízená technikem z kabiny pak kmen zdánlivě sama odvětví a v několika dalších vteřinách modřín rozkrájí na kusy o předem stanovené délce.

Na scénu pak přijíždí další stroj, tentokrát s červenou kapotou. Ten zkrácenou kulatinu uchopí, naloží ji na vlastní návěs a odváží kmeny pryč ze vznikající mýtiny.

Podle ředitele městských lesů Zdeňka Odvárky zastane dvojice harvestorů, jak se těmto strojům říká, tolik práce, s níž by se jeden dřevorubec potýkal deset až patnáct dní. „Přitom to nevyjde o nic dráž, spíš naopak. A takováto těžba je navíc mnohem bezpečnější,” říká Zdeněk Odvárka. To, co jedni chválí, je ale jiným trnem v oku. „Tyhle stroje nadělají v lese hroznou paseku, kolikrát za nimi zůstávají až metr hluboké koleje,” namítá malíř Jaroslav Koreček, jenž se často toulá krajinou na Chrudimsku, kterou pak zachycuje do svých obrazů. „Taková technika má smysl v severských zemích, kde je v zimě mrazem ztvrdlá půda,” míní škrovádský výtvarník.

„Les pokácený takovouto těžkou technikou se jen špatně obnovuje. Takovýhle stroj zplanýruje všechno ve svém dosahu, kdežto při citlivější ruční těžbě je šance některé stromy a menší stromky na místě nechat. Takový porost se pak navzájem kryje a chrání,” pokračuje Jaroslav Koreček. „Kdyby bylo sucho, tak je to taky o něčem jiném. Jenže drahý nájem harvestorů se musí zaplatit bez ohledu na bláto nebo na počasí, takže se prostě těží, kolikrát i v noci,” dodává Jaroslav Koreček.

Tlak není tak velký

Hajný městských lesů Pavel Pešek ale harvestorovou techniku brání. „Díky počtu náprav a kol působí na terén jen poměrně malé tlaky, rozhodně to není nic hrozného. Popravdě řečeno, když se tahají klády traktorem, tak to promačká půdu ještě víc,” vysvětluje hajný.

Harvestorové kácení a přibližování dřeva v Městských lesích Chrudim je nyní hotovo téměř ze tří čtvrtin. Skončeno bude tehdy, až se z lesa vytěží 2100 kubických metrů dřeva, což odpovídá přibližně 2800 pokáceným stromům.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě