Matěj Ludvík
Zatímco ekologické Hnutí DUHA s lehkým optimismem přijalo slova budoucího ministra životního prostředí Richarda Brabce, který se kloní k rozšiřování bezzásahových zón a větší ochraně Národního parku Šumava, předseda Svazu obcí NP Šumava a starosta Modravy Antonín Schubert si myslí, že je Brabec pod tlakem aktivistů. To tiskový mluvčí Hnutí Jan Piňos odmítá a naopak tvrdí, že někteří starostové obcí v NP Šumava podporují developery.
Budoucí ministr životního prostředí Richard Brabec chce předložit vlastní podobu zákona o Národním parku Šumava. A zatím se přiklání spíše k větší ochraně tohoto území. „Líbí se mi, jak to mají třeba v Německu, kde je větší část parku bezzásahová, netěží se tam dřevo, klade se tu důraz na regionální produkty,” řekl Lidovým novinám Richard Brabec. Ví však, že vlastní představu mají i obce ležící v Národním parku a developeři, proto bude jeho cílem tyto zájmy skloubit v kompromis.
Slova budoucího ministra životního prostředí potěšila mluvčího Hnutí DUHA Jana Piňose, který serveru Lidovky.cz řekl, že tento postoj je pro něj milým překvapením. Navíc prý včera zveřejněná socioekonomická studie dokazuje (o studii společnosti EFTEC psaly Lidovky.cz ZDE ), že kompromisy v NP nemusí Brabec dělat, protože ekologicky i ekonomicky nejvýhodnější pro Šumavu je rozšiřování divočiny a služeb, které turistům poskytují tamní lidé. "Jeho poslední vyjádření zní hezky, ale bude záležet, jaké budou činy," dodává Piňos.
Ministerstvo si od zákona slibuje větší stabilitu a lepší ochranu Šumavy, podle ekologů je však norma v rozporu se zásadami ochrany přírody. Čekáme, až někdo situaci na Šumavě konečně uspořádá
Naopak starosta jedné z obcí ležící v chráněné zóně a zároveň předseda Svazu obcí NP Šumava Antonín Schubert vidí situaci jinak. Tvrdí, že názory budoucího ministra jsou slova člověka, který se se situací zatím seznamuje. "Myslím si, že je pan Brabec pod tlakem ekologických aktivistů. My na rozdíl od nich nikoho netlačíme a čekáme, kdy bude jmenovaná vláda a nový ministr. Čekáme až přijde někdo, kdo situaci na Šumavě konečně uspořádá," tvrdí starosta Modravy Schubert.
Jeho kritiku ale Jan Piňos odmítá. "Pan Brabec je z prostředí chemického průmyslu a typický byznysmen. Že by byl pod vlivem ekologických aktivistů se mi zdá směšné." A sám se pouští do předsedy Svazu obcí NP Šumava. Tvrdí, že někteří šumavští starostové se snaží pomáhat velkým investorům. "Rozpor není mezi ochranou přírody a zájmy místních lidí, ale mezi developery na jedné straně a přírodou s jejími obyvateli na straně druhé. A obávám se, že někteří starostové v tomto sporu nestojí na straně svých voličů."
Návrh zákona mění zóny parku a umožňuje zásahy proti kůrovci i v nejpřísněji chráněné oblasti. Člověku, který vedl chemické továrny, nevěřím
Mojmíra Vlašína z Ekologického institutu Veronica slova Richarda Brabce vůbec nepřesvědčila. "Člověku, který vedl chemické továrny, byl ve Svazu chemického průmyslu a členem ODS, nemůžu věřit a nevěřím," tvrdí. Obává se, že až na něj zatlačí lidé ze dřevozpracujícího průmyslu, nechá se přesvědčit a povolí těžbu dřeva za miliardy. "Vhledem k tomu, že se s tématem ještě blíže neseznámil, je jeho vyjádření jalové. Jsem skeptický," dodává známý ekolog.
Prioritou pro ekologické organizace je zachování divočiny na Šumavě. "Pokud pan Brabec promění tento svůj postoj v činy, může to být zároveň blýskání na lepší časy v komunikaci mezi ekology a ministerstvem životního prostředí, kterou předchozí tři ministři blokovali," říká Piňos. Ke kompromisnímu řešení se zase hlásí Antonín Schubert. "Naše představa je taková, že Šumava je dost velká na to, aby tady mohl probíhat udržitelný rozvoj obcí a ochrany přírodních ekosystémů," Jak se bude se Šumavou v budoucnu nakládat se dozvíme za měsíc, kdy chce Richard Brabec už jako řádný ministr životního prostředí zveřejnit konkrétní stanovisko.