ROMAN CICHOCKI
Borovici zvané blatka se věnuje třicet let. Ta je unikátní svým výskytem ve Studenci
Sokolovsko – Když začne Petr Salák vyprávět o svém oblíbeném koníčku, ihned je každému jasné, že je to jedna z jeho životních lásek. V dubnu to bude úcty hodných třicet let,co pozoruje, pěstuje a rozmnožuje borovici blatku. Tato dřevina je unikátní tím, že její výskyt je omezen pouze na střední Evropu a centrum jejího rozšíření je v Čechách. Ideální podmínky jí poskytuje například rašeliniště Horního Studence u Oloví. Zde také začal bývalý lesník borovici pozorovat a poté rozmnožovat. V těchto dnech také probíhá v sokolovské knihovně výstava o tomto zajímavém stromu a Deník se zeptal Petra Saláka, čím je zajímavý.
* Čím vás zaujala borovice blatka?
Fascinuje mě krása borovice. Jak v mládí, tak i v dospělosti stromu. Musí to však člověka chytit. Kdybych ten strom neměl tolik rád, nevěnoval bych mu tolik času.
* Jak jste se vůbec dozvěděl, kde ji hledat?
Vystudoval jsem lesnickou střední školu v Písku a poté pracoval na Sokolovsku mimo jiné i jako lesník. Upozornil mě na ni Jaroslav Hejtík z pražského Lesoprojektu. Jinak bych o ní ani nevěděl. Když ji v roce 1983 na Studenci objevil, nadšeně volal kolegovi do Prahy, že našel nový druh borovice. To ještě netušil, že ji už v roce 1831 popsal Kryštof Libich jako borovici hřebenskou.
* Kde ji můžou zájemci kromě Studence vidět?
Po dlouhých patnácti letech jsem se dočkal semen zmíněné borovice. Tehdejší starosta Dolního Rychnova Michal Matyo je vysadil v tamním parku, kde jsou dodnes k vidění. Jde o druhou generaci. V parcích jsou pro svoji vysokou dekorativnost. Další lokality jsou například Kladská, Žďár nad Sázavou, Jeseníky či Německo, Rakousko a Polsko. Jde ale o borovice původem z jižních Čech, nejsou ze Studence.
* Jak často stromy sledujete?
Každý měsíc. Dělám si zápisky, maluji obrázky, fotím, měřím, počítám šištičky, je toho spousta. Často slýchávám názor odborníků, že je naší národní povinností zachovat a zkoumat borovici blatku.
* Pomáhá vám někdo?
Sestra mi párkrát fotila borovice, další lidi kolem mi pomáhají třeba tím, že půjčí štafle, když měřím výšku, a mnoho dalších. V Rychnově už mě znají v jedné dílně, kde mi půjčují pěti metrovou lať, která mi pomáhá při měření.
* Co plánujete dál?
V truhlících mám již sazenice třetí generace. Pár jsem jich rozdal svým známým. Dávám k nim dokonce i list o původu sazenice. Přál jsem si, aby mi vyklíčila alespoň jedna. Nakonec jich bylo 339. K blatce jsem si vytvořil velice úzký vztah.