Členské země a europoslanci právě projednávají návrh legislativy, který by v Evropské unii uzákonil povinnost obnovy a ochrany ekosystémů ve formě, která by přispěla k naplňování závazků právě Kunmingsko-montrealského globálního rámce pro biologickou rozmanitost.
Pokud bude legislativa schválena, pro členské země včetně České republiky by to znamenalo navýšit do roku 2030 na 20 procent plochu cenných ekosystémů, kterou musí stát chránit, a plochu krajiny, kterou je třeba obnovit.
„Umím si představit, že v nějaké podobě 20 procent území dokážeme naplnit. To už teď máme v zásadě splněno,“ uvedl v rozhovoru Radiožurnálu Ladislav Miko, který na konferenci v Montrealu jako vládní zmocněnec pro biodiverzitu vyjednával nejen za Česko, ale za celou EU. „Náš problém bude spíše v tom, jak budeme definovat, co je degradovaná část krajiny, kterou je třeba obnovit,“ doplnil.
V českém kontextu to podle Ladislava Mika bude znamenat od základů přehodnotit přístup k hospodaření s půdou a lesy. „Největší ‚záhul‘ dostávala v Česku dlouhodobě zemědělská krajina, ale ani lesy na tom nejsou úplně dobře,“ dodal.
Rozhovor s Ladislavem Miko v pořadu Bruselské chlebíčky Českého rozhlasu Radiožurnál najdete zde.
Podle iROZHLAS.cz, red.