logo Silvarium tisk

Zemřel Karel Schwarzenberg, státník evropského významu, ale také lesník

Ve věku 85 let zemřel 11. 11. ve Vídni Karel Schwarzenberg, jedna z nejvýraznějších osobností české polistopadové politické scény, někdejší ministr zahraničí, spoluzakladatel a předseda TOP 09 a senátor. Ochranu životního prostředí, krajiny, vod a lesů považoval za zásadní politický úkol a prioritu programu TOP 09.

Karel Schwarzenberg. Foto: archiv TOP09 Karel Schwarzenberg. Foto: archiv TOP09

Osobní údaje

Narodil se 10. prosince 1937 v Praze jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. V prosinci 1948 museli opustit republiku a uchýlit se do zahraničí. Ve Vídni a Štýrském Hradci studoval práva a v Mnichově lesnictví. Kvůli předčasné smrti svého adoptivního otce Jindřicha Schwarzenberga musel studia přerušit a začít hospodařit na rodinných statcích v Rakousku a Bavorsku.

Profesní a veřejná činnost

Jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva se zejména v 80. letech zasazoval o dodržování lidských práv v Evropě. O otázce lidských práv jednal v bývalém SSSR, v Bulharsku, v Kosovu a také u nás.

V rodinném sídle v Bavorsku založili společně s doktorem Vilémem Prečanem na podporu československého exilu a disentu Československé dokumentační středisko (archiv tehdy zapovězené literatury). Sbírka je dnes součástí Národního muzea a je uložena v Praze.

Na podzim roku 1989 se vrátil do vlasti a 10. července 1990 byl jmenován kancléřem prezidenta republiky. Z funkce kancléře odešel v roce 1992 v souvislosti s abdikací prezidenta Václava Havla. V letech 1992 až 2004 se věnoval řízení rodinného podniku, tedy hlavně lesnictví a údržbě jemu svěřených památek. V listopadu 2004 byl zvolen senátorem, 9. ledna 2007 byl jmenován ministrem zahraničí ČR, do vlády byl nominován Stranou zelených.

V červnu 2009 spolu s Miroslavem Kalouskem zakládá stranu TOP 09. V květnových volbách v roce 2010 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Od 13.7.2010 do července 2013 byl ministrem zahraničních věcí České republiky a prvním místopředsedou vlády.

V září 2011 se s podporou své strany TOP 09 rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky v historicky první přímé volbě konané roku 2013. V druhém kole však neuspěl.

V předčasných volbách v říjnu 2013 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V prosinci 2015 již neobhajoval křeslo předsedy TOP 09 a byl zvolen čestným předsedou strany. V roce 2017 byl opět zvolen poslancem a jako 79letý se stal nejstarším zvoleným poslancem v historii. V roce 2021 už poslanecký mandát neobhajoval.

Letos získal Schwarzenberg od prezidenta Petra Pavla Řád Bílého lva za zásluhy o stát v oblasti politiky. Ocenění za něj převzal kvůli zdravotnímu stavu jeho syn Jan.

Konzervativní přístup k ochraně přírody

Téma ochrany přírody vnímal Karel Schwarzenberg vždy silně:

„Ochrana životního prostředí je bytostně konzervativní téma, kde by neměly mít své místo nebezpečné a militantně prosazované experimenty.

V roce 2011 se jako ministr zahraničních věcí v rozhovoru s Čestmírem Klosem vyjádřil k tehdy vyhrocené situaci v národním parku Šumava a apeloval na dodržování pravidel postavených na bezzásahovosti:

„V národním parku musíme dodržovat pravidla postavená na bezzásahovosti. Nebo máme hospodářské lesy, eventuálně nějakou zónu mezi tím, a tam můžeme zasahovat. Když to všechno pomícháme, vytvoříme paniku. Jediný, kdo z toho má opravdu výhodu, je ten, kdo dřevo dostane do ruky.“

Celý rozhovor Karel Schwarzenberg: Šumava je nejlákavější kořist najdete zde

Byl také známý svým angažovaným přístupem k otázkám udržitelnosti. Podporoval projekty zaměřené na moderní energetiku s cílem snižovat emise. V roce 2005 hlasoval pro tehdy neoblíbený zákon o obnovitelných zdrojích.

Správa majetku

Převážnou většinu rodového majetku v Rakousku a Německu spravuje schwarzenberská nadace, v čele jejíž správní rady stojí syn Karla Schwarzenberga Jan. Ten řídí rovněž společnost Orlík na Vltavou, která v Česku spravuje majetek Schwarzenbergů, tedy obhospodařuje lesy a zemědělské plochy.

Restituční nárok na lesní majetek vznikl v roce 1992, v roce 1993 se začal majetek postupně vydávat a nabrali se první zaměstnanci. К 1. 1. 1994 bylo obnoveno samostatné obhospodařování lesů. Prvním ředitelem společnosti Orlík na Vltavou byl Josef Vovesný, který spolu s Karlem Kovářem, svým zástupcem, obnovili a zajistili řádné hospodaření dle dlouhodobých záměrů vlastníka, kterými byly:

– bezpodmínečná rentabilita hospodaření jako celku;
– hospodaření v lese v souladu se zákonnými předpisy;
– zlepšení stability a zdravotního stavu lesa, podstatné zvýšení podílu listnáčů a znovuzavedení jedle bělokoré;
– soběstačnost ve vlastní výrobě sazenic; 
– chov kvalitní zvěře;
– v rybářství intenzivní chov tržních ryb, rozšíření sortimentu;
– zpracování suroviny na polotovar, případně hotový výrobek (dříví, ryby, zvěřina).

Rozhovor ze seriálu Lesnické práce „Historie a současnost šlechtických lesních majetků“ s Ivanem Bambuškarem, ředitelem lesní správy Orlík nad Vltavou, najdete zde

Citace z knih a medií

Karel Hvížďala – Knížecí život (datum vydání 1989)

„…V občanském průkaze mám napsáno Forst und Gastwirt, tedy lesník a hospodský.
Dobře, tohle máte napsáno v průkaze, ale kdybyste měl sám sebe definovat, co byste o sobě řekl?
To jsem si tam sám nechal napsat…“

Vladimír Votýpka – Návraty české šlechty (datum vydání 2002)

„A pokud se týká lesů, to bylo různé. Na Křivoklátsku byly, podobně jako u Jeronýma Colloreda-Mansfelda, ve velice dobré stavu, na Žďársku taky, ovšem Orlík, to je zvláštní kapitola. Jednak tam došlo k několika přírodním kalamitám a mimo to orlické lesy trpěly tím, že to byl, jak známo, stranický a vládní prostor, tudíž, abych to tak nazval zájmová oblast, kde šlo především o myslivost, takže se neúměrně zvýšily stavy vysoké. Jak mi kterýsi z hajných později líčil – pokud nepadla rána do dvaceti minut, bylo zle.“

Kateřina Perknerová – Schwarzenberg: V Rakousku mě před 50 lety nazývali Červeným princem (13. 6. 2012, celý rozhovor zde)

„Já jsem, co jsem, nic jiného. Do žádné škatulky se nevejdu. V poválečné době s tou velkou bídou a pak během studentského hnutí v západní Evropě v roce 1968 mě oslovila spousta sociálnědemokratických myšlenek a mezi jejich nositeli mám dodnes plno kamarádů. Pak jsem rozumem, neboť jsem lesník, pozoroval změny v přírodě a zezelenal jsem. To je ale spíš životní postoj než politická orientace. Víte, na rozdíl od své matky nebo sestry, které všechno viděly černobíle, já vždycky rozeznával různé odstíny šedi. A tak jsem ke stáru skončil jako liberál.“


Podle karelschwarzenberg.cz, vlada.cz, mzv.cz, top09.cz a dalších zdrojů, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(2 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4905

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4386

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2970

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2822

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2572

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2562

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě