„Jsem rád, že návrh rozpočtu Ministerstva zemědělství schválil po detailní diskuzi zemědělský výbor hlasy všech patnácti členů, včetně opozičních. Při jeho sestavování jsme se snažili zohlednit všechny priority a aktuální výzvy, které v našem resortu musíme řešit, tedy i opravy vodohospodářských staveb po povodních a budování nových protipovodňových opatření. Stejně tak v rozpočtu myslíme na pokračování obnovy našich lesů, investice do pozemkových úprav nebo modernizaci zemědělství a potravinářství,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Nejvýznamnější podíl rozpočtu tvoří výdaje na podporu agropotravinářského sektoru ve výši 42,7 miliardy korun, z toho je 36,3 miliardy na společnou zemědělskou politiku a 3,7 miliardy na národní podpůrné programy do zemědělství. Dotace pro podpůrné programy Podpůrného a garanční rolnického a lesnického fondu (PGRLF) jsou ve výši 1,75 miliardy korun.
„Celkově jsme národní dotace a programy PGRLF navýšili oproti letošku o dvě miliardy korun, plníme tak slib zemědělcům, že tyto dvě miliardy navíc dostanou. Směřovat je chceme především ke středně velkým podnikům s komplexní výrobou, které zaměstnávají nejvíce lidí a věnují se náročnější výrobě,“ uvedl ministr Výborný.
Na podporu lesního hospodářství je vyčleněno 1,5 miliardy, tyto finanční prostředky zahrnují výplatu příspěvků na hospodaření v lesích a vybrané myslivecké činnosti. Na straně příjmů by mělo ministerstvo odvést do státního rozpočtu 7,5 miliardy korun od státních podniků, tedy hlavně Lesů ČR a národního podniku Budvar. Meziročně je to o pět miliard víc.
Opoziční členové výboru měli k návrhu rozpočtu výhrady. Například podle Davida Pražáka (ANO) je nereálné, že by stát získal do rozpočtu sedm miliard korun od Lesů ČR. Nelíbil se mu ani plánovaný objem peněz na lesní hospodářství.
„Podfinancování lesního hospodářství bude značné,“ řekl David Pražák. Poznamenal, že v tomto směru bude připravovat pozměňovací návrh.
Výtky měla i jeho stranická kolegyně Margita Balaštíková. Vyčítala Výbornému například to, že si nespočítal, co svými kroky způsobí.
Vodní hospodářství bude podpořeno částkou 1,85 miliardy korun, a to zejména na zadržování vody v krajině, tedy na výstavbu malých vodních nádrží a rybníčků, dále na výstavbu vodovodů a kanalizací včetně čističek odpadních vod v malých obcích a na protipovodňová opatření.
Podle TZ MZe a ČTK