Předseda předsednictva Lesnicko-dřevařské komory ČR (LDK) Jan Václavík a členka předsednictva Andrea Skřivánková v Uherském Ostrohu přivítali, s využitím pohostinnosti společnosti DYAS.EU, představitele lesnických komor a stavovských organizací ze čtyř středoevropských zemí. Českou republiku reprezentoval také předseda České lesnické společnosti (ČLS) Martin Polívka a její tajemník Jakub Brichta. Maďarský Národní lesnický svaz (Országos Erdészet Egyesület) zastupovali tajemník Tamás Elmer, Gábor Majoros z oblastní pobočky (OP) Székesfehérvár, András Kovács z Visegrádské OP, a představitelé OP Győr István Vaczurka a Márk Németh. Za Polsko se jednání zúčastnil Tomasz Pacia, člen hlavní rady Polské lesnické společnosti (Polskie Towarzystwo Leśne) a předseda představenstva Polské lesnické společnosti v Katovicích. Ze Slovenska dorazil předseda představenstva Slovenské lesnické komory Igor Viszlai a Jozef Jankov, předseda Oblastní lesnické komory Banská Bystrica.
Hostitel setkání Jan Václavík uvedl: „Toto setkání středoevropských lesníků je velmi důležité, neboť jsme dnes pod velkým tlakem aktivistů a nekompetentních politiků, abychom stále více omezovali hospodaření v našich lesích, aniž bychom znali skutečné odpovědi na otázku, co to přinese a kdo za to bude platit.“
Zástupci jednání se shodli na tom, že odborně podložené hospodaření je nejúčinnější cestou k ochraně přírody při zachování environmentální, ekonomické a sociální rovnováhy, a důrazně vyzvali příslušné rozhodovací orgány i politické představitele Evropské unie i jednotlivých národních států, aby přehodnotili své strategie postavené na politických, nikoliv odborných iniciativách Green Dealu a na necílené velkoplošné ochraně přírody, která bezdůvodně narůstá do rozměrů ohrožujících trvalou udržitelnost hospodaření v našich lesích, a tím ohrožuje biodiverzitu i rozmanitost ekosystémů, které vznikaly stovky let právě díky odborné práci lesníků.
„Je třeba naše postoje komunikovat tak, aby veřejnost vnímala, že lesníci byli první, kdo začal chránit přírodu. I dnes jsou lesníci nejlepšími odborníky na ochranu lesa i přírody a aktuální vědecké poznatky lesníkům dávají za pravdu. Ekosystémové služby lesů máme rádi všichni, ale udržování a posilování jejich služeb je v prvé řadě odpovědností lesníků,“ řekl tajemník maďarského Národního lesnického svazu Tamás Elmer.
Účastníci setkání dále varovali před dalším rozšiřováním přísně chráněných území na úkor hospodářských funkcí lesů: „Je třeba si odpovědět na otázku, zda jsou území hodná ochrany přírody v takovém příznivém stavu díky, nebo navzdory dosavadnímu obhospodařování lesníky,“ prohlásil předseda představenstva Slovenské lesnické komory Igor Viszlai a podpořil tak spolu s dalšími účastníky setkání Výzvu asociace EUSTAFOR z 18. března tohoto roku, kterou na setkání prezentoval předseda ČLS Martin Polívka, a v níž představitelé lesnických podniků spravujících cca 30 % evropských lesů vyzvali k vyváženým a rozumným přístupům k ochraně lesa a půdy.
Zástupci jednotlivých komor též vyzvali k okamžitému zastavení byrokratizace lesnicko-dřevařského sektoru a zavádění nelogických opatření, jako je například Nařízení EU o odlesňování (EUDR), které je v těchto zemích zajištěno lépe a účinněji prověřenou stávající legislativou. Přísné požadavky na vlastníky lesů a na společnosti i fyzické osoby, které uvádějí a dodávají na trh výrobky a produkty ze dřeva, by měly být podle účastníků setkání aplikovány na subjekty z ostatních zemí, nikoliv na vlastníky lesů, lesníky a dřevaře, kteří se řídí už dnes velmi přísnými zákony.
V sázce je podle představitelů lesníků samoudržitelnost lesního hospodářství, trvale udržitelná produkce dříví, která zásobuje obnovitelnou surovinou - dřevem - průmysl zemí. Dále péče o krajinu i skutečná schopnost chránit přírodu a financovat projekty, které připraví krajinu na změny počasí, jež se dají očekávat.
„Doufám, že naše setkání bude začátkem plodné spolupráce, protože problémy a výzvy současného lesnictví v Evropě neznají státní hranice. Jsem přesvědčen, že spolupráce mezi našimi organizacemi nám umožní alespoň některé z nich vyřešit,“ řekl Tomasz Pacia z Polské lesnické společnosti.
Hostitelem dalšího setkání středoevropských lesnických komor a spolků bude v květnu maďarský Národní lesnický svaz.
Ekonomický vliv lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu v Evropě činní více než 1,1 miliardu eur (celková hrubá přidaná hodnota) a v rámci hodnotového řetězce generuje cca 17,5 milionu pracovních míst.
Podle TZ LDK, red.
Foto: LDK