Poznatky ze zahraničí ukazují, že síťnatka napadá především duby (všechny druhy včetně kříženců, kromě dubu červeného), kde působí poškození asimilačního aparátu (snížení fyziologické aktivity až částečná defoliace) v důsledku sání. Při přemnožení napadá většinu stromů v porostu, významné dopady na zdravotní stav stromů pak má především opakované silné sání.
Mapa aktuálně doloženého výskytu síťnatky dubové v ČR. Zdroj: LOS
Rychlé šíření síťnatky na delší vzdálenosti úspěšně probíhá pasivně zejména větrem, ale i prostřednictvím dopravních prostředků. Při monitoringu je proto vhodné primárně zaměřit pozornost na dubové porosty v okolí frekventovaných silnic a železnice.
Symptomy:
- Na spodní straně listů se vyskytují vývojová stádia síťnatky (vyskytují se již od května až do listopadu):
- dospělci (3-3,5 mm) mají mléčně bílá průsvitná, krajkovitá křídla obdélníkového tvaru, s geometrickou žilnatinou;
- larvy-nymfy (do 2 mm) jsou oválné, bezkřídlé, hnědé až černé s bílými skvrnami, od 3. stádia s vyvinutými ostny;
- vajíčka (cca 0,5 mm) jsou hnědá se světlejším víčkem, obvykle ve shlucích.
Symptomy na spodní straně listů, celkový pohled. Foto: LOS
Symptomy na spodní straně listů, detail. Foto: LOS
Na spodní straně listů lze rovněž pozorovat nahromaděné exkrementy ve formě malých černých kapiček.
- Na svrchní straně listů v důsledku sání vznikají šedožluté difuzní chlorotické skvrny. Výrazná diskolorace může nastat již během července a srpna.
Zjištěný výskyt síťnatky (lokalizace, případně fotografická dokumentace, souřadnice apod.) oznamte Lesní ochranné službě (kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; RNDr. Adam Véle Ph.D., +420 722 989 041, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Na uvedeném kontaktu lze rovněž v případě nejasností požádat o determinaci škůdce či další podrobnější informace.
Děkujeme za Vaši spolupráci!
Aktuální informace o síťnatce dubové naleznete zde:
- „Zavlečená síťnatka dubová (Corythucha arcuata) a její první přemnožení na jižní Moravě“, Lesnická práce (04/2024),
- Ilustrační video o příznacích napadení, škodlivosti a rozšíření síťnatky dubové v Česku je k dispozici na webových stránkách Lesní ochranné služby: https://www.vulhm.cz/video-los/
TZ VÚLHM