Lesník, vědec, ekolog lesa a krajiny prof. Ing. Josef Fanta, CSc., byl v roce 1963 jedním ze zakladatelů Krkonošského národního parku. Přesněji řečeno byl prvním zaměstnancem ještě neexistujícího prvního českého národního parku, jehož vyhlášení připravoval. Poté byl v letech 1963–1971 regulérním zaměstnancem Správy KRNAP – od vědeckého zástupce ředitele po topiče (když začaly politické čistky počátku 70. let). V roce 1977 emigroval do Nizozemska, kde se vypracoval na místo profesora univerzit v Amsterodamu a Wageningenu.
Po sametové revoluci nasměroval do imisemi poškozených Krkonoš nadaci FACE, která v rámci projektu Obnova lesních ekosystémů v Krkonošském národním parku v letech 1992–2002 poskytla 386 milionů korun. Především také napomohl tomu, že se i přes počáteční odpor původních správců krkonošských lesů, než byla péče o lesy v roce 1994 převedena pod Správu KRNAP, rozeběhla přeměna smrkových monokultur na přírodě blízké lesy. Po ukončení projektu v roce 2002 byly Krkonoše staženy ze seznamu nejohroženějších národních parků světa.
„Pan profesor je i ve svých 92 letech stále platným a velmi aktivním členem Rady KRNAP a s neutuchajícím zájmem sleduje aktuální dění v Krkonoších,“ řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Ocenění Josefa Fanty Medailí za zásluhy je i pro nás velkou událostí, v roce 60. výročí založení Krkonošského národního parku přímo symbolickou. Přestože již za svou práci řadu ocenění dostal, mimo jiné byl nizozemskou královnou jmenován Důstojníkem Oranžského řádu, tak prezidentem Pavlem dnes udělená Medaile za zásluhy významně zdůrazňuje to, že bez působení Josefa Fanty by Krkonoše nebyly takové, jaké jsou,“ doplnil Böhnisch.
Medaili Za zásluhy uděluje prezident republiky osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu a občanů.
Více informací o prof. Josefu Fantovi najdete například zde
Podle TZ KRNAP