logo Silvarium tisk

Začalo rojení kůrovce, nejvíc ohrožen je sever Moravy a Slezsko

S příchodem teplého počasí začalo v minulých dnech rojení kůrovců. Nejvíce jsou broukem ohroženy smrkové porosty na severní Moravě a ve Slezsku, kde lesníci situaci už delší dobu hodnotí jako boj s kůrovcovou kalamitou. V Čechách je situace zatím klidná, mírně zvýšený stav kůrovce je jen lokální. Řekl to vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky Ladislav Půlpán.

Ohrožení lesů kůrovcem na severní Moravě a ve Slezsku zesiluje to, že tamní smrkové lesy na řadě míst kvůli suchu a šíření houby václavky chřadnou. "Na severní Moravě bude boj s kůrovcem opět nejintenzivnější. Od větrné kalamity po orkánu Kyrill v roce 2007 jsou hodnoty kůrovce na severní Moravě stále na hraně kalamity či mírně pod ní," řekl Půlpán. Dodal, že loni z celkem 475 000 metrů krychlových vytěženého kůrovcového dříví u Lesů ČR připadlo zhruba 390 000 metrů krychlových na Moravskoslezský kraj a sousední Šternbersko v Olomouckém kraji.

Hlavní obranou proti kůrovci je instalace feromonových lapačů a lapáků. Lesy ČR zatím do boje s kůrovcem nasadily asi 30 000 lapačů a nakácely kolem 90 000 lapáků. Pro boj s kůrovcem je důležité zachytit brouka do lapáků a lapačů při prvním rojení, protože v dalších generacích se množí geometrickou řadou. Lesníci také musejí napadené stromy v lese aktivně vyhledávat. Napadený strom je nutné pokácet a z lesa odvézt.

V boji s kůrovcem by lesníkům mohlo v nejbližší době pomoci i počasí. Kůrovec se začíná rojit při teplotách kolem 20 stupňů Celsia a pokud nyní přijde silné ochlazení, které předpověděli meteorologové, mohlo by se jeho rojení dočasně zastavit. V nižších polohách se kůrovec během roku dokáže rozmnožit ve dvou až třech generacích, na horách v jedné až dvou.

red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Komentáře  

+13 # lesnice 2015-05-04 20:42
Sloužím na "kůrovcovém" revíru už osmý rok a mé zkušenosti? Naprostým neštěstím jsou feromonové lapače v jakékoli podobě - každý z nich je uměle založeným ohniskem a počty zachycených brouků jsou nepatrné, proti tomu, co naletí do okolních stromů. A jde-li zrovna o porost devastovaný václavkou nebo jiným nepříznivým vlivem, je neštěstí hotové. Naprosto mylná je myšlenka, že kůrovce vychytáme, nebo odchytem jejich stavy významně snížíme. Např. pokud jde o lýkožrouta severského, jsou lapače s jeho feromonem beznadějně prázdné. Je nezbytně nutné napadené stromy co nejrychleji vytěžit a odvézt, což je ovšem v současném stylu hospodaření u LČR i u některých jiných subjektů problém. Ale čistota lesa je pro ochranu před kůrovci věc zásadní.
+12 # Lynx 2015-04-30 18:50
Napadený strom je nutno pokácet a odvézt z lesa. I proto se loňské souše dotěžovaly celý letošní počátek roku, prakticky až dosud.
Instalace feromonových lapačů probíhala zdárně na zdravé stromy do míst, kde tyto mohly ještě několik let růst. Během dvou až tří let byl pak zdárně vytěžen celý "napadený" porost.
Místo, aby se včas vytěžily napadené stromy a relativně stabilní porosty (které ještě místy jsou) se šetrnou podrostní obnovou rekonstruovaly v průběhu několika let či desetiletí, umístí se na stromy sáčky s feromony a do třech let je holosečná obnova hotová.
O nepořádku v lese po "kalamitní" těžbě je zbytečné psát. Tohle je realita na severní Moravě v praxi.
Ztrátou času je diskuze o vlivu zvěře na přirozenou obnovu.

Hlavně předhodit veřejnosti nicneříkající zprávu o rojení toho strašného škůdce-kůrovce.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8677

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4858

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4363

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2928

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2798

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2529

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě