Ilustrační foto: redakce
Na prestižní seznam výjimečných světových přírodních a kulturních památek UNESCO se oblast unikátních bukových pralesů v oblasti Karpat na území Slovenska a Ukrajiny dostala v roce 2007. O čtyři roky později byl seznam rozšířen o staré bukové lesy Německa.
"Karpatské bukové pralesy představují výjimečnou přírodní hodnotu nejen z pohledu Slovenska, ale i v globálním kontextu. Existuje riziko, že navždy ztratíme hodnotné vzácné lesy a mnohé chráněné druhy, které v nich žijí. Je nejvyšší čas, aby vláda Slovenské republiky převzala politickou odpovědnost za ochranu tohoto významného území," uvedl ředitelka slovenské pobočky WWF Miroslava Plassmannová.
Organizace poukázala na návrh rozhodnutí komise světového dědictví UNESCO, že slovenská část lokality je nadále ohrožena těžbou dřeva, a to navzdory posílení kapacit státní ochrany přírody.
Podle WWF je potřeba zavést vhodnou péči o území pralesů a fungující systém kompenzací vlastníků lesů, který zajistí skutečnou ochranu lokality.
Slovenské úřady již v minulosti čelily kritice za nedostatečnou ochranu karpatských bukových pralesů, slovenští ekologové dokonce navrhli vyškrtnout slovenskou část bukových lesů ze seznamu světového přírodního dědictví. Bratislava tehdy problémy se zajištěním ochrany území přiznala, což zdůvodnila nesouhlasem vlastníků lesních pozemků se zařazením části lokalit do chráněné zóny.
Podle ČTK, red.