„Tento krok neznamená, že bychom se vzdali odkazu hraběte Silva Taroucy, který je neodmyslitelně spjat se vznikem naší instituce a jejím původním zaměřením na okrasné zahradnictví. Jeho přínos pro českou krajinu a zahradní tvorbu bude vždy ctěn a připomínán,“ řekl ředitel ústavu Libor Hort. „Nový název však více akcentuje potřebu zkoumat a chránit krajinu jako celek, s ohledem na aktuální výzvy současnosti.“
Krajina kolem nás je zdrojem přírodních surovin, poskytuje prostor pro zemědělství, rekreaci a zároveň hraje klíčovou roli v udržování ekologické stability. S postupující změnou klimatu, přibývající zástavbou a intenzivním obhospodařováním se však dostává pod rostoucí tlak. Výzkum v těchto oblastech je proto podle instituce pro další rozvoj velmi důležitý. Odborné týmy pracují mimo jiné na projektech zaměřených na ochranu půdního fondu, adaptaci krajiny na klimatickou změnu, obnovu prvků modro-zelené infrastruktury nebo podporu biodiverzity. Důležitou součástí jejich práce je také vzdělávání veřejnosti a spolupráce se státní a veřejnou správou či dalšími institucemi.
Mezi nejvýznamnější řešené projekty patří zejména projekt DivLand – Centrum pro krajinu a biodiverzitu, jehož cílem je vytvoření a rozvoj výzkumného centra, které bude generovat výstupy využitelné jak pro strategické plánování v oblasti ochrany přírody, krajiny a biodiverzity, tak pro řešení aktuálních problémů, které se v krajině a jejích ekosystémech objevují. Výzkumný ústav pro krajinu byl zároveň pověřen přípravou odborných podkladů strategického dokumentu Politika krajiny a vytvořením metodiky krajinného plánování.
Podle VÚKOZ, red.