logo Silvarium tisk

Výzkum vysvětlil dlouhodobé vztahy mezi přírodními narušeními pralesů a jejich vlivem na biodiverzitu a cyklus uhlíku

Potřeba výzkumů s cílem lépe porozumět ekologickým a socioekonomickým dopadům v souvislosti s globálně stále intenzivnějšími environmentálními změnami, jako jsou přírodní narušení, narůstá. Ačkoliv se touto problematikou zabývalo mnoho studií, většina z nich vyhodnocovala dopady přírodních narušení, tzv. disturbancí, pouze z momentálního či krátkodobého hlediska. Mezinárodní vědecký tým vedený vědci z Katedry ekologie lesa Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (FLD ČZU) se proto zaměřil na tyto přírodní události probíhající v horizontu až 250 uplynulých let a zkoumal, jak jsou jimi ovlivněny současné ukazatele biologické rozmanitosti a cyklus uhlíku v primárních lesích.

Na snímku tetřev hlušec (Tetrao urogallus) ve svém přirozeném biotopu – prales řízený přírodními narušeními. Foto: Karol Kaliský, Arolla film) Na snímku tetřev hlušec (Tetrao urogallus) ve svém přirozeném biotopu – prales řízený přírodními narušeními. Foto: Karol Kaliský, Arolla film)

Téma biologické rozmanitosti a ukládání uhlíku v lesních ekosystémech je v kontextu právě probíhající klimatické změny, která přináší mnoho otazníků, stále palčivější. Zapotřebí jsou detailnější znalosti o tom, jak člověkem neovlivněné ekosystémy fungují a jakými procesy jsou utvářeny. Ideální přírodní laboratoří jsou proto primární lesy, tedy pralesy, kde tyto procesy po staletí fungují bez vlivu člověka a mohou být inspirací v tom, jaké přístupy do budoucna aplikovat pro zachování nezbytných ekosystémových služeb lesa, jako je právě sekvestrace uhlíku či zajištění stanovišť pro biodiverzitu. Studie zveřejněná v aktuálním vydání prestižního časopisu Proceedings of the Royal Society B analyzuje dopady přírodních disturbancí na základě analýzy letokruhů stromů.

„Katedra ekologie lesa FLD ČZU je iniciátorem mezinárodního projektu REMOTE Primary Forests v rámci, kterého se nám podařilo vytvořit jednu z největších dendrochronologických databází na světě, čítající více než třicet tisíc vzorků letokruhů stromů z primárních temperátních lesů Evropy. Na základě nich dokážeme proniknou do minulosti zkoumaných porostů," uvádí hlavní autor studie doktor Martin Mikoláš. Do studie byly zahrnuty také informace o výskytu deštníkového druhu tetřeva hlušce, indikátory biodiverzity vypočtené na základě struktury a věku zkoumaných lesů a data o zásobě a ukládání uhlíku, které vychází taktéž z letokruhů, resp. z informací o přírůstu nadzemní dřevní hmoty, které se z šířek letokruhů dají vyčíst. „To vše společně se znalostí disturbanční historie stovky let zpět nám umožnilo analyzovat, do jaké míry a na jaké úrovni utvářely disturbance různorodé intenzity vztahy mezi biologickou rozmanitostí a zásobou a ukládáním uhlíku, tedy jedním ze základních prvků zmírnění změny klimatu,“ upřesňuje vědec.

Výsledky studie ukázaly, že historie přírodních narušení po staletí formovaly současné funkce lesa. Vázání uhlíku bylo nejrychlejší přibližně 50 let po disturbanci. Disturbance současně snížili zásobu nadzemního uhlíku, která se v průběhu staletí postupně vracela na nejvyšší úrovně. Vlivy disturbancí na potenciál biodiverzity byly bimodální; nejprve byl potenciál pro biodiverzitu nejvyšší v krátkodobém vrcholu ukládání uhlíku po narušení a druhé maximální hodnoty potenciálu biodiverzity byly zjištěny v komplexních starých lesích, kde byla zároveň maximální zásoba uhlíku. Tetřev hlušec měl nejvyšší pravděpodobnost výskytu v lesích, kde docházelo ke středně silným přírodním narušením.

Navzdory rozdílným vlivům disturbancí na různé funkce lesa v lokálním měřítku, na úrovni porostu a krajiny vliv narušení klesá a lesní biodiverzita a cyklu uhlíku zůstávají v dynamické rovnováze. Tato zjištění tak dokládají pozitivní vztah mezi potenciálem pro biodiverzitu a zásobou uhlíku a zdůrazňují nezbytnost zaměřit pozornost ochrany přírody na rozsáhlá, strukturně heterogenní a kompaktní území oproti malým a fragmentovaným rezervacím. „Rozsáhlá bezzásahová území, která budou splňovat minimální dynamickou plochu, povedou v době stále se zrychlujícího poklesu biodiverzity a klimatické změny k účinné podpoře biologické rozmanitosti a zejména dlouhodobého ukládání uhlíku," dodává hlavní autor studie.

TZ ČZU

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zobrazení: 6749

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně...

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

Zobrazení: 6016

Nejčastější dřevinou, která přirozeně obsazuje místa vzniklá po narušení smrkových porostů na většině stanovišť střední Evropy...

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Zobrazení: 2551

Americký prezident Donald Trump ve středu 19. února oznámil, že se Spojené státy chystají zavést novou...

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Zobrazení: 2194

Němečtí vlastníci lesů se snaží posílit své zájmy v Evropské unii. Za tímto účelem založili počátkem...

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Zobrazení: 1618

V 5. kole příjmu žádostí o poskytnutí dotace na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu Společné...

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Zobrazení: 1584

Prezident USA Donald Trump podepsal exekutivní příkaz a memorandum určené ke zvýšení domácí produkce řeziva a...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě