Přihlásit

Vyvážet nezpracované dřevo za hranice je svým způsobem drancování českých lesů

Rozhovor s ekonomem PhDr. Lukášem Kovandou, Ph.D. V loňském roce bylo v České republice vytěženo rekordní množství dříví – 35,8 milionu metrů krychlových. Vysoké nahodilé těžby měla většina středoevropských států. Paradoxně stavební trh hlásí nedostatek dříví a strmý růst jeho ceny. Na hlavní příčiny, které komodity a výrobky ze dřeva jsou tímto vývojem nejvíce ovlivněny a jaký lze očekávat další vývoj, jsme se zeptali Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, člena Národní ekonomické rady vlády a autora ekonomické literatury.

Doporučený Vyvážet nezpracované dřevo za hranice je svým způsobem drancování českých lesů

Hlavní příčiny nedostatku dříví
– V roce 2020 bylo v ČR vytěženo rekordní množství dříví – 35,8 mil. m3. V důsledku sucha a následné kůrovcové kalamity rostly těžby na většině území Evropy. Přesto trh hlásí nedostatek zejména stavebního dříví. Kde vidíte hlavní příčiny tohoto stavu?

Česko kapacitně nebylo připraveno na to, že se naráz objeví tak značný objem zpracovatelného dřeva. Kapacity chyběly jak z hlediska počtu pil, tak z hlediska personálu. Pily chybí i v důsledku nevhodného stavebního zákona, který způsobuje dlouhá povolovací a stavební řízení. Personál zase chyběl z důvodu dlouhodobě nízké míry nezaměstnanosti, nejnižší v zemích EU, a dokonce prakticky v celém ekonomicky vyspělém světě. Nedostatečné kapacity dřevozpracujícího průmyslu vedly k tomu, že se velký objem dřeva vyvážel za hranice v nezpracované podobě, tedy v podobě kulatiny. To je svým způsobem drancování českých lesů. Místo abychom využili dříví u nás doma, využili jej k výrobě vyšší přidané hodnoty, jež by zůstala v naší ekonomice, tak jej vyvážíme s přidanou hodnotou nízkou. Místo abychom vyrobili nábytek u nás doma a dali práci a slušný výdělek zručným domácím nábytkářům, tak vyvážíme surové dřevo, které pak zpracují za hranicemi, přičemž část tohoto zpracovaného dřeva – třeba ve formě nábytku – dovážíme zase do ČR. Češi tak zbytečně platí i práci zahraničního nábytkáře, místo aby si platili toho svého a peníze tak zůstávaly v ČR.

- Jakou váhu přikládáte masivní ekonomické podpoře ekonomik v Evropě nebo Severní Americe?

Značnou. Po české kalamitní kulatině byla taková sháňka i proto, že vlády ve vyspělých ekonomikách poskytují na dluh mohutné finanční injekce. Takže třeba v USA se i díky „vrtulníkovým penězům“ prezidenta Bidena překotně staví a renovují tam tak oblíbené dřevostavby. To vyhání cenu dřeva nahoru natolik, že se to promítá i do poptávky po dřevu a kulatině evropských, včetně těch českých. Finanční injekce západních vlád, ale třeba i Číny tedy drancování českých lesů ve finále ještě uspíšily. České lesy jsou tak drancovány na dluh, což je snad nejsmutnější možný scénář.Růst cen dříví a výrobků z něj
– Ruku v ruce s nedostatkem dříví jde jeho zdražování. Podle dat ČSÚ ještě ve třetím čtvrtletí roku 2020 dříví zlevňovalo, od čtvrtého čtvrtletí jsme svědky růstu jeho ceny. V prvním čtvrtletí tohoto roku dosahovaly ceny surového jehličnatého dříví cca 80 % cen čtvrtého čtvrtletí roku 2016. O jak prudkém nárůstu cen můžeme mluvit a jaký další vývoj lze podle vás očekávat?

Spíše lze zatím hovořit o zvratu trendu. Do loňska dřevo, například palivové, zlevňovalo. S tímto zlevňováním je ale konec. Nyní je otázka, jak dramatický nárůst je a ještě bude. Finální souhrnná data ještě nejsou k dispozici, ale z dílčích údajů z trhu je zjevné, že růst cen může být opravdu velmi citelný.

– Dramatický nárůst cen zaznamenaly palety, kterých je aktuálně nedostatek a jsou rekordně drahé. Mluví se o tzv. „paletové bouři". Jaké důsledky má tento nepříznivý stav na obchod, spedici apod.?

Palety výrazně zdražují už od začátku roku o nemalé desítky procent. Problémem není jen nedostatek dřeva pro jejich výrobu, ale i spojovacích materiálů, jakou jsou hřebíky. Související citelný růst cen palet prodražuje obchod i spedici, což v konečném důsledku zaplatí finální zákazník, tedy každý z nás. Musíme se i proto tudíž připravit na další citelný růst spotřebitelské inflace, která může atakovat čtyřprocentní meziroční úroveň. V praxi to znamená, že lidem bude inflace užírat z úspor nejvýraznějším tempem za posledních prakticky deset let. Budou muset chránit své úspory investováním. To však má svá rizika.

– Postihl nějaké další komodity a výrobky ze dřeva takto výrazný výpadek a strmý nárůst cen?

V důsledku pandemie je situace na globálním trhu se dřevem vlastně historicky bezpříkladná. O nemalé desítky procent nad dlouhodobý normál narůstá cena dřevěných obalů, cena překližky nebo třeba OSB desek, které se využívají při stavbě střech, vnitřních nebo venkovních stěn, podlah i jako stavební prvky – coby nosníky, trámy nebo podpěry. OSB desky se také využívají pro konstrukce plotů, schodů nebo podchodů. Jedná se klíčový dřevěný stavební materiál. Zatímco před pandemií se jeho cena pohybovala běžně zhruba jen 20 procent nad úrovní výchozího roku 2005, nyní je o více než 100 procent nad touto úrovní, tedy na více než dvojnásobku. Potíž je také v tom, že rostou i ceny dalších, nedřevěných materiálů, takže je velmi obtížné dřevo nahradit cenově přijatelnější alternativou. V současnosti je vlastně nejlepší nestavět, počkat, až se tato mohutná inflační vlna přežene. Červnové moravské tornádo tak nemohlo přijít v horší dobu. Lidé bez střechy nad hlavou pochopitelně na příznivější ceny čekat nemohou.

Vývoz dříví bez přidané hodnoty
– Ve svých komentářích jste v souvislosti s loňskou nejvyšší těžbou v historii psal o drancování českých lesů z důvodu vývozu levné, neopracované kulatiny. Na vývoz dříví bez přidané hodnoty je roky upozorňováno z lesnického oboru, přesto se tento nepříznivý trend nedaří změnit. Kde vnímáte hlavní důvody tohoto stavu?

Politické reprezentace dlouhodobě, vlastně od 90. let, dřevozpracující průmysl a celý byznys kolem něj podceňují. Nerozumí mu. Neměly jej nikdy jako svoji prioritu. Nedokázaly vytvořit podmínky, které by umocnily konkurenceschopnost českého dřevozpracujícího byznysu. Příkladem je nevhodný stavební zákon. Také lepší dopravní infrastruktura by pomohla.

Děkujeme za odpovědi (29. 6. 2021), Petra Kulhanová, Jan Příhoda

Celý rozhovor najdete v červencovém čísle Lesnické práce

Naposledy změněno: čtvrtek, 08 červenec 2021 10:20

(0 hlasů)

Komentáře   

+6 # schutzmeister@iex.cz 2021-07-08 11:59
To se zase jednou těším na zasvěcenej článek ....

" Na vývoz dříví bez přidané hodnoty je roky upozorňováno z lesnického oboru, přesto se tento nepříznivý trend nedaří změnit"

To nevím, proč by se to lesníkům nemělo líbit, když vždy na Rakouské a dnes asi i polské pile dostanou za stejné dříví vyšší cenu ? A to se nikdy nezmění - to je historicky dané a těžko změnitelné tím, že tady postavíte novou pilu.

I s cenama je článek už lehce mimo, na burze ve třetím největším českém městě Čikágu už řezivo jede dolů jak namaštěnej karbanátek.

Nemluvě o tom, že na odybat vlákniny nemají pily žádný vliv.
A že nikoho netrápí, že tady není žádný odbyt na tvrdé dříví, kterého brzo bude o hezkých pár mio m3 víc ?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VIDEOREPORTÁŽ: Den za obnovu lesa

VIDEOREPORTÁŽ: Den za obnovu lesa

Lesnictví

V sobotu 16. října měli zájemci z řad veřejnosti možnost se na 13 místech České republiky zapojit do největší celostátní zalesňovací akce. Druhý ročník Dne...

Majitelé lesů si řekli o 11,5 mld. Kč na kompenzace za kůrovce, stát jim vyplatí třetinu

Majitelé lesů si řekli o 11,5 mld. Kč na kompenzace za kůrovce…

Lesnictví

Reakce SVOL uvnitř článku. Žádostí o kůrovcový příspěvek za rok 2020 přišlo od vlastníků lesů celkem 12 522, což ve srovnání s loňskem představuje nárůst...

Akademický senát zvolil novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně Vojtěcha Adama

Akademický senát zvolil novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně Vojtěcha Adama

Lesnictví

Akademický senát  zvolil 18. 10. novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně dosavadního prorektora pro tvůrčí činnost Vojtěcha Adama. Ten od února 2022 v čele univerzity...

Mrtvé stromy ročně uvolní podobné množství uhlíku jako spalování fosilních paliv

Mrtvé stromy ročně uvolní podobné množství uhlíku jako spalování fosilních paliv

Lesnictví

Na začátku září Akademie věd ČR zveřejnila zprávu s titulkem, že mrtvé stromy ročně uvolní podobně uhlíku jako spalování fosilních paliv. Zpráva vycházela z výsledků...

Populární zprávy

Přemnožená zvěř zničí šestinu obnovovaných stromků

Přemnožená zvěř zničí šestinu obnovovaných stromků

Lesnictví

Zobrazeno:3006

Anketa uvnitř článku. Zvěř v ČR zničí v průměru šestinu stromů už při obnově lesa. Ztráta přírůstu o zhruba čtvrtinu je u dvou třetin druhů...

Mrtvé dřevo ročně uvolní uhlík ve výši globálních emisí z fosilních paliv

Mrtvé dřevo ročně uvolní uhlík ve výši globálních emisí z fosilních paliv

Lesnictví

Zobrazeno:2835

Mrtvé dřevo v různé fázi rozkladu ročně uvolní množství uhlíku odpovídající celosvětovým emisím z fosilních paliv. Vyplývá to z výzkumu mezinárodního týmu s českou účastí...

SVOL: Nestátní vlastníci lesů stále čekají na kompenzace za škody způsobené kůrovcovou kalamitou v loňském roce

SVOL: Nestátní vlastníci lesů stále čekají na kompenzace za škody způsobené kůrovcovou…

Lesnictví

Zobrazeno:2650

Majitelé českých lesů stále čekají na informaci, jaký objem finančních prostředků uvolní vláda na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za loňský rok. Podle Sdružení vlastníků obecních a...

Plánování mysliveckého hospodaření se měnit nebude, schválila Sněmovna

Plánování mysliveckého hospodaření se měnit nebude, schválila Sněmovna

Lesnictví

Zobrazeno:2607

Nynější postup plánování mysliveckého hospodaření se na podzim měnit nebude. V předloze o invazivních druzích rostlin a živočichů to 14. 9. schválila Sněmovna, která přijala...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby