logo Silvarium tisk

Vyjádření ADP a SDP k Dřevěné knize

Krátce po sobě byly médiím a představitelům politických stran odeslány výzvy dvou asociací - Asociace dřevozpracujících podniků (ADP) a otevřený dopis ministru zemědělství od Společenstva dřevozpracujích podniků v ČR (SDP). Oba dokumenty vám přinášíme v plném znění.

Vyjádření Asociace dřevozpracujících podniků k aktuální situaci v lesnicko – dřevařském sektoru

Asociace dřevozpracujících podniků (dále ADP) je znepokojena mediální kampaní vedenou vůči návrhu správy státního lesního majetku. Tendenční a populistické názory, které nejsou podloženy seriózní analýzou problematiky, nepřispívají v žádném případě k uklidnění situace a nevedou k nastolení odborné a smysluplné diskuze. ADP vítá koncepční materiál nazvaný Dřevěná kniha, jako rámcový dokument, který stanovuje základní pravidla dlouhodobé správy státního lesního majetku. ADP ovšem upozorňuje, že klíčovou aktivitou rozhodující o funkčnosti nastavovaného systému je způsob jeho implementace a náprava některých rozporuplných součástí provádění efektivní správy státního lesního majetku. Jedná se především o dlouhodobé stanovování cen dřeva, o obranné mechanismy výběrového procesu i vlastního provádění zakázky tak, aby byly minimalizovány otázky dumpingu, kupčení se zakázkou a jiné nekalé praktiky.

ADP jednoznačně odmítá názory o připravovaném tunelování státních lesů. Toto tvrzení dehonestuje nejen práci lesníků na všech úrovních, kriminalizuje soukromé subjekty působící na zakázce, ale popírá existenci právního státu a příslušné legislativy. Navíc bagatelizuje funkčnost několikastupňové kontroly ochrany životního prostředí ze strany státních orgánů, agentur i laické veřejnosti.

Jednou z klíčových otázek je transparentní a tržní stanovování odpovídající ceny dřeva. Při zvoleném  modelu správy státního lesního majetku je indexace zřejmě jedním z mála způsobů, jak zohledňovat vývoj na trhu se dřevem v průběhu platné zakázky. ADP považuje ovšem za nezbytné, aby indexace cen byla prováděna v co nejkratších sekvencích tak, aby s minimálním zpožděním reflektovala změnu na trhu se dřevem. Dále je nezbytně nutné rozšířit koš respondentů tak, aby co nejvěrohodněji zobrazoval aktuální vývoj na trhu. V neposlední řadě je nutné zpřesnit metodiku zpracování a předkládání dat tak, aby tato opět věrohodně zobrazovala skutečnost včetně obranných mechanizmů vůči snaze o ovlivnění výsledku jednotlivci či skupinou jednotlivců.  Ze zkušenosti letošního roku lze jednoznačně říci, že kvartální indexace vede k neúnosnému finančnímu zatížení soukromých subjektů v průběhu poklesu cen a následkem toho je i dramatické rozkolísání druhů těžeb v průběhu roku, bez ohledu na aktuální situaci nabídky a poptávky jednotlivých sortimentů.

ADP má zato, že lesnicko – dřevařský sektor se nachází v hluboké krizi, která je způsobena situací na vnitřním lesnicko - dřevařském trhu. ADP proto vyzývá všechny zúčastněné k maximální snaze o konstruktivní přístup k řešení současné situace a k nastolení odborné diskuze bez populistických vyjádření.

Asociace dřevozpracujících podniků sdružuje klíčové zpracovatele dřevní hmoty v České republice s ročním obratem okolo 25 miliard Kč a zaměstnávající v přímém pracovním poměru okolo 2,5 tisíce pracovníků.


Otevřený dopis ministru zemědělství

Vážený pane ministře,

představenstvo a dozorčí rada SDP projednala na svém mimořádném zasedání dne 5.4.2011 vývoj situace kolem tendrů LČR s.p., zejména jejich dopadů na plynulé zásobování malých dřevozpracovatelů regionálního významu.

Vzhledem k tomu, že se v mediích a v různých podkladech, které jsou Vám předkládány, neustále objevuje nepravdivé tvrzení, že je primárně cílem malých dřevozpracovatelů zajistit si dřevo za „lepší“ ceny,  proti čemuž  se musíme co nejdůrazněji ohradit. 

Na obhajobu firem sdružených v SDP uvádíme, že cílem našeho snažení je zajistit pro naše členské firmy a potažmo i pro ostatní malé regionální zpracovatele stejnou „výhodu“, po které volají i lesnické firmy a to dlouhodobé a stabilní vzájemné smluvní obchodní vztahy.

Zřejmě v duchu hesla „stokrát opakovaná lež se stává pravdou“, jsou některé naše členské firmy opakovaně z různých zdrojů napadány tvrzeními, že měly v minulosti nestandardní cenové výhody, které jim vyplývaly s takzvaných „ rámcových smluv“.

Zdůrazňujeme, že žádná z našich malých a středních členských firem neměla nikdy v minulosti jiné ceny než ceny tržní v místě a čase obvyklém, pouze s výhodou dlouhodobé smlouvy.

Tedy stejné smlouvy, které jsou pro většinu lesnických společností běžným standardem a které firmám umožňují čerpat od bank úvěry a dotace z ostatních zdrojů.

Bez dlouhodobých smluv nám na rozdíl od smluvně zajištěných těžebních společností tyto úvěry a dotace nebudou dostupné, neboť základním požadavkem pro jejich poskytování je dlouhodobá smluvní zajištěnost výroby.

Pokud tedy někdo v minulosti měl na základě smluvního vztahu s LČR s.p. nějaké netržní výhody či na těchto smlouvách jinak profitoval, nebyly to malé a střední dřevozpracující firmy, což můžeme snadno doložit.

Prvovýroba v dřevozpracujícím průmyslu není ani nikdy nebyla výrazně lukrativní byznys, firmy se musely  naučit hospodařit s rentabilitou v řádech jednotek procent na rozdíl od jiných subjektů, které se  v minulosti podílely na těžbě a zpracování dřevní suroviny.

Zkušenost I.Q 2011 v burzovních obchodech ukázala, že touto formou není LČR s.p. schopna garantovat zajištění surovin pro malé a střední regionální podniky a tím není naplněno usnesení vlády č. 1221 z 01.10. 2008.

Podle SDP se vhodnou formou obchodu na veřejných trzích ukazují regionální elektronické aukce LČR s.p., s tím, že by bylo nutné provést úpravy platebních podmínek na srovnatelnou úroveň praktikovanou LČR vůči svým smluvním partnerům.

Mají-li být LČR s.p.  garantem dostupnosti suroviny pro malé a střední zpracovatele, bylo by vhodné, aby byly také organizátorem veřejných elektronických aukcí v objemu 20 % dříví z těžeb v LČR s.p..

Vážený pane ministře, závěrem Vás tímto žádáme o pracovní schůzku v co možná nejbližším termínu, na které bychom Vám rádi blíže objasnili naše názory na možnost úpravy podmínek v budoucích vypisovaných tendrech s cílem reálně zajistit zásobování malých a středních zpracovatelů v regionálních tržních cenách.

S pozdravem

za představenstvo SDP

Ing. Petr Pražan
předseda SDP

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4940

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4404

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3013

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2604

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2595

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Zobrazení: 2578

Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Lesy ČR škody 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě