Státní úřad inspekce práce v Opavě (SUIP) evidoval v roce 2010 v souvislosti s těžbou, dopravou a manipulací s dřívím 10 smrtelných pracovních úrazů (SPÚ), z toho 7 bylo evidováno při manuální těžbě dřeva, 2 při dopravě a manipulaci s dřívím a 1 při mechanizované těžbě dřeva. Většina těchto smrtelných pracovních úrazů byla způsobena fyzickými osobami, které podle § 12 a 13 zákona č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů provozují samostatně výdělečnou činnost („OSVČ“). Z uvedených důvodů Státní úřad inspekce práce ve spolupráci s místně příslušnými oblastními inspektoráty práce (OIP) vyhlásil kontrolní akci (kampaň), která se uskutečnila v průběhu prvního pololetí roku 2011, a byla cíleně zaměřena na to, jak je ze strany OSVČ dodržována bezpečnost práce.
Při svých kontrolách se inspektoři soustředili zejména na dodržování požadavků bezpečnosti práce ve vztahu k:
– osobním ochranným pracovním prostředkům,
– prostředkům první pomoci,
– vybavení a používání dřevorubeckého nářadí,
– bezpečnému používání technických zařízení a strojů (včetně bezpečnostních prvků přenosných motorových řetězových pil /PŘP/),
– skladování a nakládání s pohonnými hmotami a mazadly,
– pracovním postupům.
Graf č. 1: Kampaň: Procentuální podíly zjištěných nedostatků při manuální těžbě dřeva
Příprava na kampaň
Státní úřad inspekce práce zahájil v roce 2010 na základě vývoje pracovních úrazů při manuální těžbě dřeva informační kampaň, kdy v rámci osvětové činnosti zpracoval propagační leták s názvem „Fyzické osoby (OSVČ), dodržujte zásady bezpečné práce při těžbě dřeva“. Tento leták spolu s dalšími informačními materiály k pracovní úrazovosti při těžbě dřeva jsou k dispozici na webu SÚIP (http://www.suip.cz/bezpecnost-prace/kampane-suip).
Kontrolní zjištění
V rámci kampaně bylo provedeno 67 kontrol, při kterých bylo inspektory protokolováno 113 porušení legislativních požadavků z oblasti bezpečnosti práce. Z toho 5 kontrol bylo zaměřeno i na mechanizační prostředky používané při soustřeďování dříví (traktory).
Celkový přehled porušených právních předpisů je uveden v tabulce 1.
Tabulka 1: Celkový přehled porušených právních předpisů
|
|
Pracovní postupy |
53 |
Vybavení obvazovým balíčkem |
13 |
Oděv chránící proti bodnutí a pořezání |
10 |
Zachycovač přetrženého řetězu PŘP |
9 |
Dřevorubecké nářadí |
7 |
Mechanizační prostředky |
6 |
Ochrana zraku/obličeje |
5 |
Ochrana sluchu |
2 |
Ochranná obuv |
2 |
Brzda řetězu PŘP |
2 |
Skladování a manipulace s pohonnými hmotami |
2 |
Pojistka plynové páky PŘP |
1 |
Ochranná přilba |
1 |
Pozn.: PŘP - přenosná motorová řetězová pila
Porušení bezpečných pracovních postupů bylo zjištěno v 50 % protokolovaných zjištění.
Nedodržování bezpečných pracovních postupů bylo v roce 2010 významným zdrojem pracovních úrazů, a proto inspektoři při kontrolách věnovali zvýšenou pozornost právě dodržování těch legislativních požadavků, které jsou ve vztahu k bezpečným pracovním postupům a které jsou uvedeny v Nařízení vlády č. 28/2002 Sb.
V oblasti dodržování bezpečných pracovních postupů byly zjištěny zejména nedostatky ve způsobu kácení a v parametrech jednotlivých řezů, jako jsou např.: nízké vedení hlavního řezu, neponechání nedořezu nebo mělká hloubka směrového zářezu. Dále byly zjištěny nedostatky, jako jsou kácení do ohroženého prostoru, kácení stromu (nad 15 cm) jedním řezem, práce dvou osob na jednom stromu a startování přenosné motorové řetězové pily (PŘP) „z ruky“. Nadměrné opotřebení řezacích částí PŘP, práce s PŘP nad úrovní ramen, použití nevhodných pracovních pomůcek a skácení stromu na opačnou stranu, než byl proveden směrový zářez, patřilo mezi další zjištěná porušení jak bezpečných pracovních postupů, tak legislativních požadavků.
Porušení bezpečných řezů při kácení, jakožto porušení bezpečných pracovních postupů, bylo zjištěno ve více než 70 % případů.
U vybavení a používání osobních ochranných pracovních pomůcek (OOPP) bylo při kontrolách zejména zjišťováno nepoužívání OOPP pro ochranu zraku a sluchu nebo nepoužívání oděvu odolného proti pořezání. Vzhledem k charakteru těžební práce, kdy dřevorubci v některých případech pracují samostatně, je nezbytné vybavení tzv. obvazovým balíčkem. Proto zjištěná skutečnost, že někteří dřevorubci nebyli tímto obvazovým balíčkem vybaveni, nebo ho neměli k okamžité dispozici, je z pohledu bezpečnosti práce velmi zarážející.
Řetězové pily musí splňovat minimální požadavky na bezpečnost podle mezinárodní normy ČSN EN ISO 11681-1 (470195). Bezpečnostní prvky motorových řetězových pil jsou tedy jejich nezbytnou součástí a jejich nefunkčnost může ohrozit život a zdraví dřevorubců. V průběhu kontrol byla zjištěna nedostatečná funkčnost některých bezpečnostních prvků přenosných motorových řetězových pil, přičemž v mnoha případech nebyl funkční zachycovač prasklého řetězu.
Nedostatky byly rovněž zjištěny při používání dřevorubeckého nářadí nebo při skladování a transportu pohonných hmot a mazadel.
Graf č. 2: Kampaň - procentuální podíly zjištěných nedostatků pracovních postupů
Závěrem
Prevence, ve snaze omezit počet pracovních úrazů při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru, byla jedním ze základních pilířů provedené kampaně. Seznámení OSVČ s riziky při kácení stromů bylo její nedílnou součástí.
Na základě dlouholetých praktických poznatků a zkušeností při manuální těžbě dřeva jsou stanoveny bezpečné pracovní postupy, které jsou uvedeny v Nařízení vlády č. 28/2002 Sb., a které mají riziko práce při této činnosti minimalizovat. Způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel (a tedy i OSVČ) povinen zajistit při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru, pak dodržování povinností při těžbě dřeva blíže specifikuje. Příloha II uvedeného nařízení „Těžba dříví, zpracování vývratů, polovývratů a polomů“ stanovuje pro kácení stromů o průměru nad 15 cm přesné parametry řezů a způsoby jejich provádění.
V průběhu kampaně bylo zjištěno, že více než 70 % porušení dodržování bezpečných pracovních postupů bylo způsobeno nízkým vedením hlavního řezu, neponecháním nedořezu nebo nedostatečnou hloubkou směrového zářezu. Státní úřad inspekce práce v Opavě evidoval za uplynulých 9 měsíců tohoto roku v souvislosti s těžbou, dopravou, soustřeďováním a manipulací s dřívím více než 13 smrtelných pracovních úrazů a pracovních úrazů s hospitalizací delší než pět dnů. Většina těchto úrazů spadá právě do kategorie pracovních postupů, a je způsobena jak OSVČ, tak zaměstnanci.
Kontrolní činnosti v oblasti BOZP v roce 2012
Celkově neuspokojivá zjištění v průběhu kampaně, která sledovala bezpečnost práce osob samostatně výdělečně činných při práci v lese, kdy bylo zjišťováno nedodržování bezpečnosti práce, a dále pak i vývoj pracovních úrazů, vyžaduje zvýšení kontrolní činnosti v oblasti BOZP.
Na základě těchto skutečností byl stanoven na rok 2012 hlavní úkol, který bude konkrétně zaměřen na kontrolu stavu používaných technických zařízení, např. na motorové řetězové pily, dopravní prostředky, lanovky atd. Kontrola bude rovněž zaměřena na vybavení a používání OOPP; prostředků první pomoci, včetně vybavení nezbytnými pracovními pomůckami. Na samotném pracovišti bude kontrola zaměřena na dodržování bezpečných pracovních postupů při těžbě, soustřeďování, manipulaci, skladování a odvozu vytěženého dříví.
Cílem hlavního úkolu v roce 2012 bude vyvodit potřebný tlak na dodržování bezpečnostních předpisů s předpokladem možného snížení pracovní úrazovosti při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru.
Autoři:
Ing. Ondřej Varta; Ing. Jiří Harazim, Ph.D.
Státní úřad inspekce práce, Opava
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: Ing. Jiří Harazim, Ph.D.
Leták "Fyzické osoby (OSVČ) dodržujte zásady bezpečné práce při těžbě dřeva!"