logo Silvarium tisk

Výborný: Prezident Pavel podporuje návrhy novel mysliveckého i lesního zákona

Prezident Petr Pavel podporuje návrhy novel mysliveckého i lesního zákona, které připravilo ministerstvo zemědělství. Novinářům to po dnešním jednání s prezidentem na Pražském hradě řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). S podobou novely mysliveckého zákona však nesouhlasí Českomoravská myslivecká jednota, která je připravena v případě nevypořádání jejích připomínek svolat demonstraci.

Ilustrační foto. Foto: Pixabay Ilustrační foto. Foto: Pixabay

Mysliveckou novelu měla původně vláda projednat už v březnu, v meziresortním řízení ale bylo uplatněno velké množství připomínek, kterými se nyní ministerstvo zabývá a návrh upravuje. Úřad už dříve uvedl, že novela by měla být předložena na jednání vlády v řádu týdnů.

Výborný dnes řekl, že novela zákona o myslivosti úzce souvisí s novelou lesního zákona.

 „Ty dvě velké novely, které připravujeme, jsou spojité nádoby, a pokud chceme do budoucna zajistit kvalitní zdravé lesy v České republice, tak se bez nich neobejdeme," řekl ministr. 

Hlavním cílem novely mysliveckého zákona je snížení stavů dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje škody na lesích i na zemědělských plodinách. Výborný loni na podzim uvedl, že přemnožená zvěř v českých lesích zničí v průměru 15 procent nově vysazených stromů. Plán lovu by se měl podle představ ministerstva stanovovat podle úrovně poškození lesa, což bude posuzovat Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.

 „Otázkou je, zda současný návrh zákona povede k tomuto cíli, neboť jednotlivá ustanovení navrhované novely spíše připomínají tvorbu zákona o lovu, a ne zákona o myslivosti," řekl ČTK předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. Dodal, že připravované znění novely převážná část myslivecké komunity v současném znění zásadně odmítá.

Myslivecká rada proto už dříve přijala usnesení, že pokud nebudou zapracovány zásadní připomínky k novele, jsou myslivci připraveni vytvořit petici a svolat demonstraci.

„Čekáme, v jaké podobě bude novela zákona odeslána z ministerstva na Legislativní radu vlády. O případné podpoře demonstrace jsme jednali se zástupci našich pobočných spolků. V této věci máme ze strany okresních mysliveckých spolků a členské základny podporu. Podoba případných protestů bude včas zveřejněna," řekl Janota. 

Za zásadní problém vnímají myslivci mimo jiné snížení výměry honitby. Novela mění minimální velikost téměř všech honiteb z dosavadních 500 hektarů na 250, což umožní podle ministerstva efektivnější lov a lepší hospodaření, a tím celkově také ochranu lesa, plodin a pozemků před škodami způsobenými zvěří.

 "Na základě odborných vyjádření snížení výměry honitby mělo vždy opačný efekt a vedlo ke zvýšení stavů zvěře," uvedl Janota.

Ministerský návrh zákona se snížením minimální výměry honiteb naopak podporují například soukromí vlastníci lesů a Asociace soukromého zemědělství ČR. K novele mysliveckého zákona má nicméně výhrady také Český svaz ochránců přírody.

 TZ Českého svazu ochránců přírody ze dne 9. 2. 2024 

 

Red. podle ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+8 # Starý 2024-04-12 07:16
To je kocourkov,
daň nemovitosti u lesů se zvedla, obce a potažmo občané značně profitují, ale naopak vlastník lesa na profit nemá právo!!!
Klest je surovina, houby jsou surovina a díky klimatické změně se dřeva vlastník jen tak nedočká a to už vůbec ne v generaci, která s lesem nese největší náklady /zalesnění a zajištění lesa, které se díky škodám zvěří zvedlo z 5 let na 20 a více/, jak tedy na tyto náklady vydělat /daně se platit musí!/??
Tak vlastníku sebereme poslední možnost a to lesní plody, klest, a další.
JAK MÁ PAK LES PLNIT VEŘEJNÝ ZÁJEM-REKREAČNÍ FUNKCE A TD???
Budou bohaté obce přispívat na soukromé lesy?
Ať si stát blouzní ve svých lesích a netahá z vlastníků lesů nesmysly....a nenutí je jít na buben!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2118

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2005

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 1767

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1513

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1500

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Zobrazení: 1442

Soukromí vlastníci lesů na valné hromadě SVOL-komory soukromých lesů, která proběhla 22. února 2024 ve Křtinách...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě