logo Silvarium tisk

Vojenské lesy spustily podzimní zalesňování, celkově letos plánují vysadit na 6,5 milionu sazenic

Lesníci Vojenských lesů a statků (VLS) odstartovali podzimní zalesňování. VLS přechází na přírodě blízký způsob hospodaření s preferencí přirozené obnovy lesů, a tak potřeba sazenic bude letos menší – celkem šest a půl milionu sazenic oproti až 23 milionům sazenic ročně vysázených na holinách po kůrovcové kalamitě v uplynulých letech.

Expedice sazenic školka VLS Lhota. Autor: Jan Sotona Expedice sazenic školka VLS Lhota. Autor: Jan Sotona

Letos potřebuje podnik pro obnovu lesních porostů asi šest a půl milionu sazenic. Více než půl milionu sazenic navíc chtějí VLS prodat jiným lesním hospodářům, dalších 600 tisíc sazenic pak podnik uskladní ve speciální hibernační hale ve Lhotě u Staré Boleslavi pro jarní fázi zalesnění v příštím roce.

„Máme za sebou extrémní období, kdy jsme obnovovali lesy po kůrovcové kalamitě. Za sedm let jsme v rámci největší zalesňovací akce v historii podniku vysázeli sto milionů stromů. Letošní potřeba sazenic z našich lesních školek je ale i tak o více než pětinu nižší než v letech před kalamitou. Důvodem je především přechod na přírodě bližší způsoby hospodaření, kdy omezujeme holosečné těžby a stále větší část lesů se obnovuje přirozeně díky tvořivým silám přírody,“ vysvětlil ředitel VLS Roman Vohradský. 

Už ke konci září VLS vykázaly 500 hektarů přirozené obnovy ve spravovaných lesích. Nové metody hospodaření se promítají i do produkce podnikových školkařů. Ty pro podzimní část zalesnění dodávají bezmála 2,5 milionů sazenic. Na plochách lesních školek VLS přitom letos dominovaly listnaté dřeviny – především duby, buky, ale také olše, jilmy, jeřáby a kleny.

Podzimní části zalesnění budou podle ředitele Vohradského z 80 procent dominovat listnaté dřeviny. Dříve dominantní smrk tvoří 18 procent letos zalesňovaných sazenic. Velká část obnovy bude probíhat tzv. podsadbou pod dospělými porosty, ve kterých VLS aplikuje výběrné a podrostní způsoby hospodaření.

Bezmála 80 hektarů lesů obnoví VLS s pomocí síjí.

„Jde především o kalamitní holiny v Brdech, které jsou pro výsadbu problematické z hlediska pyrotechnické zátěže. Pro jejich obnovu využíváme Výzkumným ústavem lesnictví a myslivosti v Opočně navržený způsob obnovy síjí, kdy je ve směsi semen dominantní dřevinou bříza,“ vysvětlil vedoucí lesní výroby Pavel Češka.

Školkaři VLS letos vyprodukovali na šest tisíc jabloní, hrušní, švestek a jeřábů, které lesníci, ale i dobrovolníci sázejí mimo les. Asi polovina této produkce již roste v brdské lokalitě Velcí, kde v rámci dobrovolnické akce Brdské stromsázení vyrostl ovocný sad. Další tři tisíce stromků vysadí státní podnik na sedmi tisících hektarech zemědělské půdy, kde hospodaří, v rámci nových projektů agrolesnictví.

Podle TZ VLS
Foto: archiv VLS

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě