logo Silvarium tisk

Vojenské lesy mění systém bezpoplatkového lovu – identita lovců bude veřejně dostupná, trofej zůstane podniku

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) budou v budoucnosti požadovat po lovcích, kterým umožní tzv. bezpoplatkový lov ve svých honitbách, aby souhlasili se zveřejněním základních údajů o jejich lovu, včetně jejich identity. Státní podnik tak na návrh ministryně obrany Jany Černochové zareagoval na veřejnou diskusi, která se v minulých dnech ve sdělovacích prostředcích odehrála kolem bezpoplatkových lovů.

Ministryně Jana Černochová při jmenování Romana Vohradského do čela Vojenských lesů. Foto: Jan Schejbal Ministryně Jana Černochová při jmenování Romana Vohradského do čela Vojenských lesů. Foto: Jan Schejbal

Majitel bezpoplatkové povolenky u VLS do budoucna zároveň nezíská trofej ulovené zvěře, která zůstane ve vlastnictví podniku. Pokud by ji chtěl nabýt do vlastnictví, bude ji muset uhradit podle platného ceníku.

VLS tak reagují na nejasnou právní situaci, kdy není jasné, zda je identita lovců, kteří v minulosti obdrželi bezpoplatkovou povolenku k lovu u VLS, součástí ochrany osobních údajů podle platného nařízení GDPR. Státní podnik v této souvislosti odmítl na žádost podle zákona 106/1999 Sb. redakce Seznam Zpráv seznam vydat a situaci zatím pravomocně nerozhodl Úřad na ochranu osobních údajů.

„Není to tak, že by VLS nechtěly vydat, ale jako státní podnik musí respektovat všechny legislativní předpisy ČR, včetně zákona na ochranu osobních údajů. Způsob, jakým byly povolenky k bezpoplatkovým lovům vydávány, současné vedení zdědilo po předchozím managementu podniku a nová pravidla nám umožní bezpoplatkové lovy provádět v transparentním režimu s kontrolou veřejnosti,“ uvedl tiskový mluvčí VLS Jan Sotona.

Ten také zdůraznil, že počet bezpoplatkových lovů se na redukčních odlovech v honitbách státního podniku podílí jen nepatrným podílem v řádech promile.

„Vojenské lesy a statky v lovecké sezóně odloví přes 20 tisíc kusů spárkaté zvěře, u více jak čtyř tisíc kusů z tohoto množství se jedná o trofejovou zvěř. Na takové množství neexistuje na trhu poplatkových lovů poptávka, a proto část této zvěře VLS odloví vlastními silami. Bezpoplatkové lovy externích lovců tvořily v lovecké sezóny 2021-2022 pouze necelé jedno procento,“ informoval mluvčí VLS.

Podle Sotony pochází většina medializovaných případů bezpoplatkových lovů v honitbách VLS z éry bývalého managmentu podniku a nový ředitel VLS Roman Vohradský počty bezpoplatkových lovů po svém nástupu do funkce v roce 2022 výrazně zredukoval. Většina bezpoplatkových lovů byla udělena současným vedení jako partnerské plnění v rámci spolupráce s pořadateli mysliveckých soutěží, spolupráce s Vojenským klubem myslivosti, případně udělena bývalým zaměstnancům podniku ve starobním důchodu.

TZ VLS

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 2740

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

Zobrazení: 2043

Anketa uvnitř. Ministru zemědělství Marku Výbornému zaslal pobočný spolek České lesnické společnosti Křivoklát (PS ČLS) otevřený...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 1945

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 1830

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Zobrazení: 1797

Rok 2023 sice nenaplnil obavy, že se bude pro nestátní vlastníky lesů jednat o jeden z ...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 1792

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě