Expozice v opravených bývalých hospodářských objektech přiléhajících k zámečku ukazuje vývoj unikátní přírody Brd, nejzajímavější turistické cíle i armádní historii bývalého vojenského prostoru, který tam byl od roku 1928. Součástí areálu je i venkovní edukativně-zábavný areál pro děti, nový okruh po stopách armádní historie Brd a projekt rozšířené reality, díky kterému si návštěvníci budou moci na zámeckém nádvoří pohladit brdského jelena, lišku či sovu. Na Dům přírody volně navazuje další zrekonstruovaná památka technického charakteru – vodní elektrárna z 19. století. Ta ještě za války zásobovala zámek a hospodářské objekty energií. Opravená je také hájovna, kde budou VLS od 6. srpna nabízet 11 lůžek v šesti pokojích. Je to první komerční ubytovací kapacita na území CHKO Brdy.
Vlastní zámeček je zatím renovován jen zvenčí. „Teď se rekonstruují interiéry za 23 milionů korun. Hotové budou do poloviny příštího roku, ubourá se nepůvodní přístavek kuchyně a mělo by tam být dalších 15 lůžek k ubytování,“ řekl David Novotný, ředitel divize VLS Hořovice, která bývalý vojenský prostor spravuje.
Zámeček Tři Trubky, pocházející z dob rodu Colloredo-Mansfeldů, leží v brdských lesích na soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka. Objekt pro 24 hostů nechal v roce 1890 vystavět Jeroným Colloredo-Mansfeld. Stavbu navrhnul vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu. „Byly tady vysoké stavy jelení zvěře, takže sem jezdilo hodně loveckých hostů,“ poznamenal Tomáš Makaj, vedoucí strašického Muzea středních Brd, který bude Dům přírody spravovat, provázet v něm a pořádat odborné přednášky. Muzeum, VLS a Agentura ochrany přírody a krajiny připravovaly stálou vnitřní expozici čtyři roky. „Je tu vidět dějová linka, jak byly Brdy kolonizovány, jak tu probíhaly klimatické změny a jak se daly hospodářsky využít. Z toho vychází panely, které to popisují formou naučnou, tak komiksy pro děti,“ uvedl. Expozice zúročily archeologické výzkumy místa.
Tři Trubky byly oblíbeným místem pro odpočinek vojenských velitelů a politiků, ve 30. letech tam jezdili i prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Za německé okupace v něm pobýval tehdejší velitel pozemních vojsk Wermachtu, polní maršál Walther von Brauchitsch, který tam skončil v domácím vězení po neúspěšném útoku na Moskvu. Po roce 1948 sloužil k ubytování resortu obrany. Po zrušení vojenského újezdu Brdy v roce 2016 byl areál převeden do majetku Vojenských lesů a statků, které jej slíbily otevřít veřejnosti.
„Vnímáme to jako vstupní bránu do Brd. Nechceme ale, aby nás Příbram vnímala jako konkurenci, nikdo nemá zájem přetahovat turisty, kteří nastupují ze středočeské strany. Vstupních míst je víc,“ uvedl Novotný. „Čekám velmi silnou návštěvnost, je to velký tahák,“ dodal. Kvituje, že se k areálu nesmí autem. „Lidi zaparkují na okraji Strašic. Je vybudována dvoukilometrová pěšina podél Klabavy, vysypaná štěpkou, kde jsou naučné tabule a lavičky,“ uvedl. Mohou přijít také ze středočeské strany po zrekonstruované 15 km dlouhé cestě od Obecnice.
„Podle stovek telefonátů očekáváme velký nápor,“ řekl starosta Strašic Jiří Hahner (ODS). Opravená je také funkční vodní elektrárna za silnicí. Od covidu je o Brdy obrovský zájem a trvale se stupňuje. „Pro obec je to vynikající, protože drobní podnikatelé na tom profitují,“ uvedl. CHKO Brdy navštíví podle starosty asi 100 000 turistů ročně a očekává, že Dům přírody to dále zvýší.
Dům přírody Brd bude otevřen od dubna do září denně kromě pondělí od 10.00 do 11.00 a od 13.00 do 16.00 hodin. V zimní sezóně pak ve středu od 13.00 do 16.00 hodin a v sobotu a neděli od 10.00 do 11.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Podle ČTK a TZ VLS, red.
Komentáře