logo Silvarium tisk

Vojenské lesy a statky mění způsob komunikace s veřejností

Vojenské lesy a statky přicházejí s revolučním způsobem komunikace s veřejností. Již v sobotu 9. září účastníkům Brdského stromsázení představí postavu Lesníka nové generace, který návštěvníkům s využitím rozšířené reality, počítačového modelování, umělé inteligence a dalších nejmodernějších technologií ukáže dávno zaniklou historii Brd, místní zajímavosti, zaniklé obce, ale i nové způsoby přírodě blízkého hospodaření. Hlas dá lesníkovi umělá inteligence.

Vojenské lesy a statky se chtějí prostřednictvím nejmodernějších volně dostupných technologií více přiblížit veřejnosti a reflektovat trendy a nové způsoby komunikace. K tomu vznikla nová aplikace Brdy Ralsko Divočina v srdci Čech s virtuální postavou lesníka – průvodce.

Divočinu přitom nevnímají VLS jako bezzásahové území. „Pojem divočina chápeme v širším slova smyslu, nikoliv jako území s vyloučením jakéhokoliv vlivu člověka, ale jako území, kde se uplatňuje přírodě blízké lesnictví s moderními lesnickými postupy, za neustálého vyvažování hospodářských zájmů se společenskými funkcemi,“  vysvětluje vedoucí oddělení vnějších vztahů VLS Martin Zajíček.

Změna komunikace umožní podle něj oslovit mnohem širší publikum s možností přesahu do dalších oborů. Neznamená to přitom, že by VLS rezignovaly na kontaktní a zážitkové způsoby komunikace.   

„Lesník nové generace je symbol přesahu lesnictví k dalším oborům – krajinotvorbě, ekologii, řízenému turistickému ruchu. Symbol cesty, kterou se Vojenské lesy vydaly od smrkových monokultur, jež nahrazujeme smíšenými, věkově a druhově pestrými lesy, odolnějšími vůči klimatické změně. Lesník nové generace je tvůrcem, ochráncem a správcem krajiny, aby se příroda jako celek vyvíjela co nejpřirozeněji, s důrazem na udržování rovnováhy mezi třemi základními pilíři lesnického hospodaření – ekonomickým, ekologickým a turistickým. Přičemž první musí vydělat na dva ostatní,“ říká Martin Zajíček.

Mobilní aplikace Brdy a Ralsko Divočina v srdci Čech

Postava Lesníka nové generace dokáže díky nejmodernějším technologiím dříve nepředstavitelné - například ukáže brdské lokality tak, jak vypadaly před více než stovkou let. Účastníci Brdského stromsázení si také budou moci detailně prohlédnout celý objekt ikonického zámečku Tři trubky na věrném 3D modelu nebo se z lokality Velcí, kde bude celá akce probíhat, přenesou přímo na dopadovou plochu Jordán a dokonce nahlédnou do útrob vojenského symbolu Brd, slavného pěchotního srubu „Benešák,“ do něhož je jinak vchod důkladně zalitý betonovou směsí. Virtuální lesník je také zavede na přírodní vyhlídky, z nichž se nabízí výhled na unikátní krajinu, kterou Vojenské lesy spravují a upozorní na zvířata, která ji obývají. Terče s QR kódy pro použití aplikace s novým virtuálním  průvodcem se na brdských turistických trasách začnou objevovat v průběhu podzimních měsíců. A napřesrok také v Ralsku.

„Lesník nové generace je symbol změny. A to nejen v lesnictví, ale i ve vzdělávání široké veřejnosti. Symbol změny v nás, v našem myšlení a chápání přírody a krajiny. Proto se postupně s touto postavou bude veřejnost setkávat nejen v Brdech a v Ralsku, ale také na desítkách akcí, které připravuje šest našich lesnických divizí v Čechách i na Moravě -  u stánků lesní pedagogiky, kde se snažíme na nejmladší generaci přenést lásku k lesu a krajině, či na vycházkách, které naši lesní pedagogové pravidelně organizují,“ uzavírá Martin Zajíček.


Red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(3 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2883

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2628

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2427

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2070

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1694

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 1659

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě