logo Silvarium tisk

Vojenské lesy a statky ČR loni zvýšily zisk o 46 procent a překonal rekord

Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR měl loni zisk 680 milionů korun, meziročně o 46 procent vyšší než dosavadní rekordní zisk z roku 2021. Čistý obrat podniku vzrostl o téměř 12 procent na 3,76 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy umístěné ve sbírce listin. Růst zisku, stejně jako v roce 2021, způsobil hlavně výrazný nárůst poptávky po dříví a růst cen. Podnik hospodaří převážně ve výcvikových prostorech Armády ČR na zhruba 126 000 hektarech lesní půdy, což odpovídá přibližně pěti procentům lesů v ČR.

Roman Vohradský, ředitel Vojenských lesů a statků ČR, s.p. Zdroj: VLS Roman Vohradský, ředitel Vojenských lesů a statků ČR, s.p. Zdroj: VLS

Předseda dozorčí rady Zdeněk Čejdík ve zprávě uvedl, že loňský rok byl z pohledu výsledku hospodaření zřejmě nejúspěšnější v historii podniku. Vojenské lesy výrazně zlepšily svůj hospodářský výsledek už v roce 2021, kdy měly zisk 466 milionů korun, meziročně to byl růst o 832 procent.

Ředitel VLS Roman Vohradský ve výroční zprávě uvedl, že podniku se dařilo loni pružně reagovat na vývoj poptávky po dříví. „Díky tomu se podařilo prakticky u všech sortimentů dříví v průběhu roku zvyšovat jejich zpeněžení,“ doplnil. Podnik na trh dodal 0,89 milionu metrů krychlových surového dříví. Jeho cena podle zprávy loni stále rostla. Uvádí, že zatímco na konci roku 2021 se pohybovala na úrovni 1 800 korun za metr krychlový, na konci loňského roku dosáhla téměř 2 400 korun. Pro podnik to znamenalo meziroční růst tržeb o více než 290 milionů korun. Průměrná cena za metr krychlový dříví byla za loňský rok 2 125 korun, uvádí zpráva.


Obchodní činnost VLS. Zdroj: Výroční zpráva VLS 2022

Podle podniku obchod se dřevem loni výrazně ovlivnila ekonomická situace v Evropě způsobená válkou na Ukrajině, kdy se kvůli sankcím omezil nákup kulatiny z Ruska a Běloruska do EU. Trh také ovlivnil odchod firem z Ruska. Podle výroční zprávy byl v Evropě také nedostatek stavebního materiálu včetně řeziva. „Enormní poptávka po jehličnatém řezivu dosáhla kulminace ve druhém kvartálu, zejména v měsících duben a květen. Vše se promítlo do nejvyšších dosažených cen v jehličnatých kulatinách v dohledatelné historii,“ uvádí zpráva. Upozornila také na enormní růst poptávky po palivovém dříví nebo štěpce. Poptávka po energetických surovinách podle podniku způsobila nedostatek zdrojů pro zpracovatelský průmysl.

Loni se ve vojenských lesích vytěžilo 913 000 metrů krychlových dříví. Z toho 69 procent byla nahodilá těžba, tedy dříví vytěžené kvůli poškození. Zhruba polovina objemu nahodilé těžby byla kvůli poškození větrem. Podle podniku výrazně klesl podíl škod způsobených kůrovcem, oproti roku 2021 se snížil podíl na nahodilé těžbě ze 44 procent na 22 procent. Za celé období roku 2022 bylo zpracováno 148 tisíc mdříví napadeného lýkožroutem smrkovým (Ips typographus) a zároveň bylo zpracováno 8 tis. m3 lapáků. Během dvou let se podařilo snížit kalamitní základ o téměř 80 %, z 373 tis. m3 v roce 2020 na 84 tis. m3 v roce 2022.

Biotičtí škodliví činitelé – lýkožrouti. Zdroj: Výroční zpráva VLS 2022

Ačkoliv byl počáteční stav holin k 1. 1. 2022 historicky nejvyšší, došlo v průběhu roku k poklesu konečné plochy holin, a to cca o 662 hektarů. Přírůstek holin byl v důsledku úspěšného boje proti kalamitě naopak třetí historicky nejnižší za posledních 15 let. Nižší přírůstek VLS zaznamenaly v letech 2007 a 2008. Celková obnova lesa v loňském roce klesla o 128 ha. Celková plocha přirozené obnovy poklesla na necelých 400 ha, ale její podíl z první obnovy lesa se stále drží nad 20 %. Podíl opakované obnovy na celkové obnově lesa stoupl na 14 % a nezdar zalesnění na 16 %.

Obnova lesa a zalesňování. Zdroj: Výroční zpráva VLS 2022

Prořezávky byly podle výroční zprávy provedeny na největší ploše od roku 2000. Zároveň se postupně zvyšuje i plocha výchovných zásahů v porostech starších 40 let, kdy se VLS opět dostaly na úroveň roku 2015 a jejich plocha bude v dalších letech dále stoupat. Výchovné zásahy do čtyřiceti let věku byly provedeny na ploše 4 067 hektarů.

ČTK a Výroční zpráva VLS 2022

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2884

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2630

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2428

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2071

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 1723

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1695

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě