logo Silvarium tisk

Vláda projednala "Zelenou zprávu" za rok 2012

Ekonomická situace tuzemských vlastníků lesů se v loňském roce zlepšila. Nejvíce v přepočtu na hektar plochy vydělávaly státní lesy. Plocha lesních pozemků v uplynulém roce dále mírně vzrostla. Vyplývá to ze Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství, kterou se 31. 7. 2013 zabývala vláda.

"Plocha lesních pozemků trvale mírně roste, a to v důsledku převažující výměry nově zalesněných původně nelesních pozemků nad výměrou pozemků, které jsou z různých důvodů z lesa odnímány," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Na vývoji se mimo jiné podle něj podílí finanční podpory určené na zalesňování úrodných zemědělských půd.

Zisk vlastníků z hospodaření v lesích po výrazném propadu v letech 2006 až 2009 a jeho následném zvýšení v letech 2010 a 2011 rostl i loni u všech kategorií vlastníků v průměru o šest procent na 3102 Kč na hektar. Zatímco u státních lesů dosahoval zisk před zdaněním na hektar včetně dotací 3907 korun, u lesů soukromých 2103 korun. Nejmenší zisk vykazovaly lesy ve vlastnictví měst a obcí (1452 Kč na hektar). Výrazné zlepšení ekonomické situace u vlastníků lesů ovlivnila podle MZe zejména trvalá poptávka po dříví i přes výrazný nárůst průměrných cen u rozhodujících sortimentů.


Pokud jde o obnovené lesní porosty, jejich plocha klesla oproti předchozímu roku o 1 366 hektarů na 25 464 hektarů. Ve srovnání s předchozími dvěma roky je nižší kvůli zalesnění po nižších těžbách v letech 2011 a 2012. Nadále klesá plocha jehličnatých dřevin, například plocha smrku se snížila oproti roku 2000 o 62 595 hektarů. „Naproti tomu roste podíl listnatých dřevin, a to zejména dubu a buku. Je to výsledek trvalého úsilí lesníků o dosažení optimální druhové skladby lesů, které je dlouhodobě podporováno cílenou dotační politikou státu,“ uvedl ministr Toman.

Průměrná mzda zaměstnanců v lesnictví a v souvisejících činnostech vzrostla oproti předchozímu roku o 4 procenta. Tempo růstu průměrných mezd v lesnictví tak sice předstihlo růst mezd v průmyslu (3,5 %) i v národním hospodářství (2,7 %), nadále však zaostává absolutně o 1 885 Kč ve srovnání s průmyslem a o 1 225 Kč ve srovnání s průměrnou mzdou v národním hospodářství.

V souvislosti s odlovy zvláště černé zvěře a většiny druhů ostatní spárkaté zvěře zpráva uvádí, že přestože byl zaznamenán nárůst proti roku 2011, bude i v dalších letech potřebné snižovat stavy této zvěře. Loni bylo uloveno 185 381 kusů černé zvěře, tedy o 39 074 kusů víc než v rekordním roce 2010. S ohledem na škody působené především na lesních porostech i nežádoucí narušování genofondu jelena evropského je nutné redukovat siku japonského. Na výši lovu se projevila nejen kampaň MZe, včetně doporučení pro státní správu myslivosti, ale i přístup uživatelů honiteb k redukci početních stavů spárkaté zvěře.

Lidé loni nasbírali lesní plody za rekordních 7 miliard korun

Lidé si loni přinesli z tuzemských lesů houby a lesní plody v přepočtu za rekordních sedm miliard korun. Loňský sběr byl z dlouhodobého hlediska nadprůměrný i co se týče množství, když dosáhl 48.800 tun. Vyplývá to ze Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství, která byla na programu dnešního jednání vlády. Zejména houbaření je v Česku tradiční oblíbenou zálibou.

"V uvedené hodnotě se promítl jak vývoj cenové úrovně, tak aktualizovaný počet domácností," uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe) ve zprávě. Objem sběru lesních plodin v jednotlivých letech výrazně kolísá, protože je silně ovlivněn úrodou, která závisí hlavně na počasí. Slabší produkce naopak zvyšuje ceny lesních plodin. Finanční vyjádření sběru proto nemusí odpovídat poklesu objemu sebraných plodin.

Houby se na celkovém množství sebraných lesních plodin každoročně podílejí více než z poloviny. Češi jich nasbírají v průměru takřka 22.000 tun, v peněžním vyjádření za více než dvě miliardy korun. V loňském roce sběr hub dosáhl bezmála 33.000 tun, oceněn byl na 5,2 miliardy Kč.

Z hlediska množství byl pro houbaře a sběrače lesních plodů dosud nejhojnější rok 1995. Tehdy nasbírali téměř 58.500 tun lesních plodů, v průměru si jich z lesů ročně přinesou více než 38.000 tun. Ve finančním vyjádření byl až dosud nejlepší rok 2011, kdy si Češi domů přinesli úrodu za takřka šest miliard korun.

V intenzitě sběru lesních plodin na jednotku plochy existují značné rozdíly mezi kraji, což ovlivňuje nejen aktivita domácností, ale také počet obyvatel. Výrazně nadprůměrné množství se sbírá ve středních Čechách, kam vyrážejí především obyvatelé Prahy. Z dlouhodobého hlediska nadprůměrná byla loni také návštěvnost lesů. Jeden Čech do lesa loni zavítal v průměru 23krát.

Údaje o sběru hlavních lesních plodin zjišťuje Česká zemědělská univerzita ve spolupráci s agenturou StemMark prostřednictvím dotazníkových průzkumů domácností v reprezentativním vzorku obyvatel. Česká republika je podle ministerstva zemědělství jednou z mála zemí, kde se tyto údaje zjišťují. 

Přehled - produkce a návštěvnost lesa v r. 2012 (zdroj: MZe)



red.

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4931

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4399

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2998

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2827

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2588

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2586

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě