logo Silvarium tisk

Vláda bude při debatách o NP Křivoklátsko vyhodnocovat i ekonomické hledisko

Finanční náklady budou jedním z parametrů, který bude vláda při debatách o zřízení národního parku Křivoklátsko vyhodnocovat, koncept Lesnického parku Křivoklátsko nebude s novým národním parkem slučitelný. To vyplívá z odpovědi, kterou zaslala Kancelář předsedy vlády ČR na stanovisko ČLS a OLH ČAZV k Ekonomickým aspektům zřízení a správy NP Křivoklátsko. 

Vymezení území NP Křivoklátsko. Zdroj: MŽP Vymezení území NP Křivoklátsko. Zdroj: MŽP

ČLS a OLH ČAZV zaslalo vládě stanovisko k Ekonomickým aspektům zřízení a správy NP Křivoklátsko dne 27. července 2023. Ve stanovisku bylo poukázáno na náklady na zřízení a provoz nového národního parku v době, kdy se řeší vysoký deficit státního rozpočtu.

Stanovisko uvádí, že zřízení dalšího národního parku se nejeví v současné situaci jako racionální, a to především proto, že společností a místními obyvateli požadované cíle je možné stejně nebo dokonce lépe dosáhnout při optimalizaci současného stavu managementu území. Podle výpočtů ČLS a OLH ČAZV zřízení a provoz parku v prvním roce zatíží státní rozpočet náklady ve výši 265–345 mil. Kč. 

Kancelář předsedy vlády odpověděla na zaslané stanovisko na konci srpna:

Dle sdělení Ministerstva životního prostředí (MŽP) je v souvislosti s procesem vyhlašování Národního parku Křivoklátsko (NP Křivoklátsko), kromě jiných podkladů, připravována též novela  zákona  č.  114/1992  Sb.,  o  ochraně  přírody  a  krajiny  (ZOPK),  která  bude  kromě vlastních  změn  v  předmětném  právním  předpisu  obsahovat  též  důvodovou  zprávu a hodnocení  dopadů  regulace  (tzv.  RIA),  v  rámci  kterého  budou  podrobně  vyhodnoceny i ekonomické dopady v souvislosti s vyhlášením NP Křivoklátsko (např. náklady na vznik Správy NP Křivoklátsko a její následný provoz včetně potřebného materiálního a personálního pokrytí).  V  současnosti  probíhá  příprava  podkladů  pro  zpracování  RIA  pro  daný  záměr a v současnosti je předčasné komentovat v dopise uváděné finanční náklady v souvislosti se vznikem NP Křivoklátsko.

Finanční náklady tak budou bezesporu jedním z parametrů, který bude vláda při debatách o zřízení tohoto národního parku vyhodnocovat. Stejně tak budou vyhodnocovány i potenciální výnosy ze zřízení tohoto parku a to jak z určité formy lesnické činnosti, tak např. z turismu, který tvoří významný zdroj příjmů těchto oblastí.

V případě vzniku NP Křivoklátsko bude na významné části jeho území probíhat dlouhodobý management lesních ekosystémů směřující k naplňování poslání NP, který bude přinášet i nadále a dlouhodobě určitý finanční zisk z těchto činností a stejně tak nabídka prací a činností s tím spojených zůstane obdobná jako nyní.

Co se týče požadavku na setrvání stávajícího Lesnického parku Křivoklátsko, cíl lesnického parku lze za určitých podmínek aplikovat na území chráněné krajinné oblasti, kde se s ohledem na cíle a poslání této kategorie zvláště chráněného území předpokládá, že se na většině území bude  aktivně  a  trvale  hospodařit. Naopak s ochranným režimem národního parku a dlouhodobými  cíli jeho ochrany, a to především s umožněním tzv. samovolného vývoje na převažující ploše území národního parku, není koncept lesnického parku již ze své podstaty slučitelný.

Vláda si je vědoma, že před samotným zřízením parku musí dojít k řadě jednání s občany, obcemi i dotčenými organizacemi právě proto, aby byly rozptýleny veškeré obavy, které tento krok může vyvolávat.


Podle ČLS 

Líbil se vám článek?
(4 hlasů)

Komentáře  

+6 # Přemek 2023-09-05 09:20
Co chtějí zhodnocovat. NP a jeho vyhlášení bude totálně prodělečný podnik plný zelených parazitů a na to vše napojených,přes různé granty, tzv.vědců. Viz. na Seznamu zveřejněný článek o odstřelu zvěře v NP,kde si jezdí zastřílet tito vědci a různí kamarádi z řad i politiků(Czernin)a to bezplatně.Tzv.ekolog Hruška také střílí zdarma,totální střet zájmů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

Zobrazení: 5967

Pracovat s lesním hospodářským plánem (LHP) založeným na dvou metodách zařízení lesů umožnila Školnímu lesnímu podniku...

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Zobrazení: 5424

Aktualizováno. Státní podnik Lesy ČR bude příští rok schopen do státního rozpočtu z letošního zisku odvést...

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Zobrazení: 5074

Podle Hnutí DUHA soukromí vlastníci lesů dostávají v poslední době výzvy od pracovníků státního podniku Lesy...

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Zobrazení: 4652

Vojenské lesy a statky ČR, které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech...

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Zobrazení: 4018

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Zobrazení: 2587

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí nalezli dohodu ohledně návrhu zákona o obnově přírody. Nový zákon, na...

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě