Vláda přistoupila k aktualizaci svého programového prohlášení na základě závazku vyplývajícího z koaliční smlouvy provádět jeho každoroční revizi. Přijatými úpravami reaguje také na ruskou agresi na Ukrajině a její dopady na občany České republiky. Vzhledem k tomu, že jde pouze o revizi prohlášení, neplánuje vláda opětovně žádat o důvěru Sněmovny, jako to udělala s původní verzí.
„Naše cíle a priority, které jsme si stanovili v preambuli tohoto prohlášení, se nemění. I ve zbylých letech našeho funkčního období chceme pokračovat ve stabilizaci veřejných financí, v orientaci naší země na Evropskou unii a NATO, v podpoře vzdělávání, svobodného trhu, bydlení, digitalizace, dál platí i náš slib připravit penzijní reformu,“ prohlásil premiér Petr Fiala.
Lesní hospodářství
Problematika lesního hospodářství zůstala v podobě z ledna 2022.
Lesy jsou tak dále definovány jako národní dědictví, ne továrny na dřevo. Trvá také závazek, že budoucí zisky ze státních lesů nepůjdou do státního rozpočtu, namísto toho budou přispívat k obnově lesních ekosystémů a ochraně vody. Vláda se také hlásí k podpoře vlastní výrobní kapacity státních lesů, k rozvoji malých a středních dřevařských a lesnických firem, či zpracování surovinové politiky pro dřevo a jeho podpoře jako obnovitelného materiálu ve stavebnictví.
Vláda se také zavázala k vytvoření systému pozitivní a hospodárné motivace vlastníků pro změnu druhové skladby a struktury lesů, přirozenou obnovu, adaptaci na klimatickou změnu a zvyšování biodiverzity.
V oblasti řešení dopadů klimatické změny a kůrovcové kalamity chce vláda podpořit obnovu lesů přírodě blízkými postupy s přirozenou druhovou skladbou a prosazovat cílené, nikoli plošné kácení, následnou péči a kompenzaci ztrát. Programové prohlášení také počítá s tím, že se ve státních lesích zásadně upřednostní v rámci jejich hospodaření mimoprodukční funkce lesa.
Vláda také deklaruje změnu přístupu k lesnické politice, kde je preferován návrat k Národnímu lesnickému programu II.
Aktuální programové vlády naleznete zde (Téma lesnictví a životního prostředí na stranách 47-50)
Životní prostředí
Ministerstvo životního prostředí chce letos předložit návrh na ústavní ochranu vody, stejně tak zpřísnit pokuty za poškozování životního prostředí. Původně s tím počítalo loni. V první polovině letošního roku zamýšlí resort namísto loňska předložit návrh na ústavní ochranu půdy. V roce 2023 chce také připravit novelizaci zákona o ochraně přírody a krajiny.
Ministerstvo dále počítá s vyhlášením Národního parku Křivoklátsko. V původním programovém prohlášení hovořilo také o vyhlášení Národního parku Soutok, po aktualizaci chce připravit podklady k vyhlášení parku a Chráněné krajinné oblasti Krušné hory za spolupráce s dotčenými kraji a obcemi.
V programovém prohlášení z ledna 2022 byla použita formulace: „Rozšíříme plochu velkoplošně chráněných území. Vyhlásíme NP Křivoklátsko a NP Soutok," v aktualizovaném prohlášení je použita formulace: „Rozšíříme plochu zvláště chráněných území. Vyhlásíme NP Křivoklátsko. Připravíme podklady k vyhlášení NP Soutok a CHKO Krušné hory za spolupráce s dotčenými kraji a obcemi.
Z programového prohlášení kabinet odstranil předložení dopadové studie pro návrhy vyplývající z takzvané Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Nahradil to formulací, že se zasadí o to, aby politiky ochrany životního prostředí a klimatu byly na základě odborně zpracovaných studií socio-ekonomických dopadů systémově zaváděny.
Resort dále nově uvedl, že zajistí zavedení globálních a evropských cílů v ochraně biologické rozmanitosti skrze aktualizaci národní strategie a konkrétní opatření. Ta mají zabránit dalšímu úbytku biodiverzity. „Zrychlíme obnovu narušených ekosystémů v souladu s evropskými závazky v této oblasti, a tím podpoříme služby, které příroda poskytuje lidské společnosti,“ uvedl úřad.
Jan Freidinger z Greenpeace ČR, členské organizace Zeleného kruhu, říká: „Vláda se nově zavázala zajistit implementaci globálních a evropských cílů v oblasti biologické rozmanitost, za což ji chválíme. Neznamená to totiž jen zvětšovat chráněná území a rozlohy nejpřísněji chráněné přírody či obnovovat zničené ekosystémy, ale například také identifikovat „škodlivé dotace" - ať už v zemědělství, dopravě či energetice, které přispívají k úbytku biodiverzity a přesměrovat tyto peníze na ochranu přírody.ׅ“
Věda, výzkum a inovace
Oproti předchozímu programovému prohlášení, které počítalo pouze s komplexní novelou zákona, se v revidovaném prohlášení počítá s přípravou nového zákona o výzkumu, vývoji a inovacích. Kabinet se chce zaměřit také na efektivitu resortních výzkumných organizací a otevřít s poskytovateli institucionální podpory diskusi o možných organizačních změnách s cílem posílit roli výzkumných organizací pro řešení výzkumných potřeb státní správy. Zvláštní pozornost chce kabinet věnovat nastavení podpory takzvaných excelentních výzkumných pracovišť.
Prohlášení dále zmiňuje podporu přenosu výsledků výzkumu do praxe a spolupráce vědeckých pracovišť s průmyslem. „Zefektivníme podporu transferu jako nástroje pro zhodnocování výsledků vědy včetně komercializace výsledků výzkumu se záměrem posílit spolupráci akademické sféry s firmami i veřejnou správou,“ uvádí v nové formulaci úřad.
Jak by lesníci revidovali programové prohlášení vlády si můžete přečíst zde
red.