logo Silvarium tisk

Vichřice způsobila škody v lesích v celé ČR

Aktualizováno 16. 4. 2015. Silný vítr a deště z prvního dubnového týdne se sněhem podle zatím posledního odhadu poničily v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) až 350 000 metrů krychlových dříví. Postiženy jsou plošně všechny lesy ve správě podniku. Kalamitu chtějí státní lesy zpracovat do konce června. Správa NP Šumava zpřesnila odhad škod na území parku na 40 000 metrů krychlových. VLS zatím nehodnotí škody jako dramatické, za celý podnik činí odhad 86 000 kubíků. Lesníci důrazně varují, aby lidé by do lesů zasažených větrem a srážkami nevstupovali.

Lesy ČR

Vedle větru a těžkého sněhu stabilitě porostů nepřispívá ani podmáčená půda. „Přestože se vítr uklidňuje, na mnoha místech je mlha a silně sněží. Zatím tedy škody v lesních porostech pouze odhadujeme. Mohou dosáhnout až 350 tisíc kubíků dřeva. Konkrétní situaci na území jednotlivých lesních správ vyhodnocujeme," uvedl výrobně-technický ředitel Václav Lidický. Podle jeho slov ale nelze současnou epizodu považovat za ukončenou. Těžký mokrý sníh může poškodit mladší porosty, zatížené koruny stromů snadno podlehnou i podstatně menším poryvům větru. Riziko vstupu do lesa tedy nadále trvá.

Vichřice podle vedení LČR škodila například v lesích v Krušných horách, na Šumavě, v Beskydech a ve středních či východních Čechách.

S likvidací škod by se měly firmy těžící ve státních lesích vypořádat do poloviny roku, uzavřené kontrakty s možností likvidace kalamity počítají. "Zatím můžeme říci, že se žádná dramatická kalamita nekoná. Není žádný region, který by byl nějak dramaticky zasažen," řekl Szórád. Poškozené dříví představuje přes čtyři procenta z plánovaných ročních těžeb, které jsou kolem osmi milionů metrů krychlových. "Nynější větrná epizoda na většině míst působila škody v rozsahu, který se objevuje téměř každou zimu," uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Škody zatím státní lesy vyčíslily na maximálně 20 milionů korun. Při dosud největší kalamitě po orkánu Kyril v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno přes pět milionů metrů krychlových dřeva.

Nejčastěji vítr vyvracel smrky a sníh poškodil borovice, což je podle lesníků pro zimní škody typické. Stromy jsou většinou vyvrácené jednotlivě, rozsah škod tak bude podnik mapovat ještě několik týdnů. Žádná oblast však nebyla poškozena extrémně. Nejvíce kalamita zasáhla Vyšebrodsko v Jihočeském kraji, kde Lesy ČR evidují zhruba 40.000 metrů krychlových zlomů a vývratů. Liberecký kraj, který byl v minulosti obdobných epizod ušetřen, tentokrát vykázal 20 000 metrů krychlových kalamitního dříví. Mezi nejvíce postižené lokality regionu pod Jizerskými horami patří nižší polohy Frýdlantska.

O následujícím víkendu po vichřici lesníci od popadaných stromů uvolnili lesní cesty. "Následky kalamity se budou odstraňovat průběžně, v nižších polohách do konce května, na horách do konce června," uvedla mluvčí. Upozornila, že ve stromech mohou být stále zaklesnuté větve, které dosud nespadly. Lidé by tak při pohybu v lese měli být stále velmi opatrní.

Při dosud největší kalamitě po orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno přes pět milionů metrů krychlových dřeva. 

NP Šumava

Největší škody na území NP Šumava vznikly na Prášilsku a v lokalitě České Žleby. Ve sčítání škod zaměstnanci parku pokračují, přesnější čísla budou známá po Velikonocích. Řekl to mluvčí parku Jan Dvořák. Přesnou statistiku bude park mít za pár dní, až se pracovníci dostanou do míst, která zatím nejsou kvůli sněhu dostupná. Podle Dvořáka nyní škody prakticky nepostihly střední Šumavu, kde jsou Kvilda nebo Modrava. "Ale i tam mohou být ve vyšších polohách poškozené stromy. Zatím jsme se kvůli sněhu do některých výše položených míst nedostali. Ale postupně by to mělo odtávat," řekl Dvořák.

Přesně se zatím nedá škoda převést na peníze. Určí to až konečná statistika. Ceny dřeva jsou závislé na jeho kvalitě a stáří. Škoda však bude v milionových částkách.

"Přestože už nefouká tak silný vítr, stále platí upozornění na nebezpečí pádu stromů. Porosty jsou porušené a zvýšené riziko vývratů lze stále očekávat i kvůli podmáčenému půdnímu povrchu,"
upozornil mluvčí.

Podle Svatavy Křivancové z českobudějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala stanice na Churáňově největší nápor mohutné vichřice v úterý. "V nárazech měl vítr rychlost téměř 112 kilometrů v hodině," řekla pro ČTK. Zhruba sedm kilometrů v hodině tedy chybělo do orkánu.

Podle Dvořáka nynější škoda není malá, ale park už postihly horší kalamity. "K posledním větším škodám došlo při bouři v létě 2013, kdy vichr poškodil 18 000 metrů krychlových dříví," uvedl. To v lednu 2007 orkán Kyrill poničil v parku kolem milionu metrů krychlových dřeva a jihočeské lesy se po orkánu staly nejpostiženější oblastí v Česku. V Jihočeském kraji Kyrill pokácel přes čtyři miliony metrů krychlových dřeva a způsobil tím škody za více než čtyři miliardy korun.

VLS ČR

Také VLS ČR, s. p., už provádí průběžné odhady škod. „První zprávy z divizí vypadají poměrně optimisticky a nenasvědčují žádné mimořádně dramatické situaci. Zatím evidujeme škody v rozsahu zhruba 86 000 kubíků, z toho nejvíce na divizi Horní Planá (35 000 m3). Rozhodně by stávající rozsah kalamity nijak neměl ovlivnit naše plány na objem těžby v letošním roce, jen zvýší podíl nahodilých těžeb na úkor plánovaných," řekl pro Silvarium.cz Jan Sotona, mluvčí VLS. 

Lokální výrazná kalamita na Blanensku

Vichřice způsobila v noci na středu 1. 4. rozsáhlé škody v lesích v okolí Boskovic. Lidé proto do nich mají zakázaný vstup. Lesníci odhadují, že budou muset odtěžit asi 3 000 krychlových metrů dřeva. Na ploše několika hektarů jsou zčásti či zcela vyvrácené stromy a také popadané větve. Škody se teprve vyčíslují. Řekl to Tomáš Minx, ředitel firmy MP Lesy, která o porost pečuje.

Zdůraznil, že hrozí pád stromů nebo jejich větví. Lesy jsou v majetku města Boskovic a společnosti MP holding. Zničený porost je u Boskovic, Újezdu u Boskovic, Hrádkova a Valchova. Odstraňování škod potrvá do příští středy, kdy bude již odhad škod. Silně byly poničeny porosty kolem oblíbené cyklostezky vedoucí na vrch Zlatník, která je nyní neprůjezdná.

Kritická je situace v lokalitě Obora, přiléhající k boskovickému hradu. Další silně postiženou lokalitou je silnice vedoucí do Újezdu u Boskovic. Jsou na ní poškozená svodidla a nad cestou visí několik nakloněných a poškozených stromů.

Další oblasti

Zničené dřevo likvidují také lesníci v Podyjí na Znojemsku. Námraza tam zatěžkala loni v prosinci větve stromů natolik, že stovky z nich se vyvrátily. Lesníci tam musí zlikvidovat asi 10 500 metrů krychlových dřeva.

Odhadem pět tisíc kubíků dřeva má na svědomí úterní silný vítr v Lesích města Písku. „Kalamita to není, ale zanedbatelné škody také ne. Polomy jsou na celém území Píseckých hor," říká jednatel společnosti Václav Zámečník.

Města Strakonice či Hrádek na Klatovsku oznámily zákaz vstupu do lesů po dobu zpracovávání polomů. 

red.
Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+4 # rapid 2015-04-08 12:42
Jo makejte ale beze mě!Za stovku =D

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2841

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2572

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2398

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2039

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1677

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1310

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě