logo Silvarium tisk

Více druhových přeměn, méně kůrovce

Vývoj po orkánu Kyrill v NP Šumava znamenal velkoplošnou kůrovcovou gradaci s rizikem šíření i mimo území parku. Od roku 2011 se ovšem situace v parku postupně stabilizuje, a to nejen ve vztahu k péči o lesní ekosystémy. Otázky k současné situaci i výhledu do budoucna položila redakce LP Janu Kozlovi, náměstkovi ředitele Správy NP a CHKO Šumava a vedoucímu Odboru péče o lesní ekosystémy.

- Správa parku tvrdí, že se na Šumavě podařilo zastavit kůrovcovou kalamitu. Jaký je tedy současný stav a výhled pro letošní rok?

Mezi lety 2011 a 2012 skutečně došlo k velmi výraznému poklesu zpracování kůrovcem napadených stromů (2011 – 237 027 m3; 2012 – 77 568 m3). Tento příznivý trend se potvrdil u všech šesti organizačních jednotek přímo spravujících lesní majetek na území NP Šumava ve vlastnictví státu. Pokud však jde o objem zpracovaných stromů na těchto jednotkách, existují výrazné rozdíly. Největší objem zpracovali lesníci na územním pracovišti Modrava (2012 – 32 190 m3) a Srní (2012 – 24 502 m3) na ostatních čtyřech pracovištích dosáhly objemy kůrovcového dříví výše jednotek tisíc m3. To signalizuje ustálení výskytu kůrovce na 2/3 lesů NPŠ ve státním vlastnictví (Stožecko, Českožlebsko, Borovoladecko, Prášilsko) a pokles výskytu kůrovce na Modravsku a Srnsku. Předpoklad pro rok 2013 vychází z těchto skutečností. Očekáváme tedy další pokles, přičemž těžiště napadení bude v centrální oblasti na přibližně 1/3 NPŠ v okolí Modravy a Srní.

Graf: Nahodilé těžby - kůrovec - v letech 2003-2012  (m3). Zdroj: Správa NP a CHKO Šumava.

Kozel_graf

- V jakých oblastech je s ohledem na riziko plošné disturbance v lokalitách se zásahovým režimem situace i nadále problematická a v jakých lokalitách se podařilo dostat kůrovcovou situaci pod kontrolu?

Vývoj v uplynulém období dává naději, že by v dohledné době mohlo dojít ke stabilizaci i v centrální oblasti Šumavy. Pro letošní rok jsou právě kroky vedoucí k ustálení kůrovcové situace jedním z dílčích cílů v péči o lesní ekosystémy v zásahových porostech NPŠ. Rozhodně neočekáváme tak rozsáhlé napadení, k jakému docházelo mezi lety 2009 a 2011, ale roztroušená menší ohniska výskytu lýkožrouta smrkového na Modravsku a Srnsku jsou pravděpodobná. Na zbylých 2/3 Správou spravovaných lesů by mělo dojít k dalšímu poklesu a objem zpracovaných kůrovcem napadených stromů v okolí Stožce, Českých Žlebů, Borových Lad a Prášil by měl dosahovat stovek m3 maximálně jednotek tisíc m3.

- Jaký je aktuální stav lesních ekosystémů na lokalitách, které zůstaly bez zásahů po orkánu Kyrill a porostů, které byly následně zasaženy kůrovcem?

Pokud jde o ekosystémy ponechané bez zásahu proti lýkožroutu smrkovému, zaznamenáváme podobný vývoj jako v zásahových oblastech. Každoroční podrobný monitoring bezzásahových území vykázal po několika letech stagnace také výrazný pokles kůrovcem napadených stromů. Zatímco v roce 2011 prokázala analýza leteckých snímků NPŠ odumření horního stromového patra na rozloze 954 ha a v roce 2012 to bylo pouze 165 ha. Tato pozitivní zpráva je odrazem mnoha faktorů ovlivňujících populační dynamiku podkorního hmyzu z nichž jedním z nejvýznamnějších je dostupnost potravní nabídky. Tento limitující faktor se pravděpodobně podepsal i na výše demonstrovaném poklesu.

- Pokud správně chápu záměry v lesnickém hospodaření, přikláníte se k postupné změně druhové skladby. Jakými hlavními způsoby budete v tomto ohledu postupovat?

Respektujeme skutečnost, že v NPŠ se nachází lokality, které jsou ponechány samovolnému vývoji. Tento fakt však přináší rizika, která se plně projevují v nárazníkové zóně NP. Všude, kde jsou rozsáhlá bezzásahová území, dochází v bezprostředním okolí ke vzniku holin, které jsou nejhorším východiskem pro přeměnu druhové skladby.
Zvolili jsme cestu přestaveb lesních porostů, která je kombinací přeměny druhové skladby a úpravy věkové a prostorové struktury porostů. Základním předpokladem k realizaci tohoto cíle je stabilita lesních porostů. A právě tato podmínka při častých změnách přístupu k péči o les v NPŠ a vysokém podílu nahodilých těžeb bývá těžko splnitelná. V současné době však nedochází k progresi bezzásahových území a nacházíme se, z tohoto pohledu, ve stabilnější periodě. Můžeme si tedy stanovovat i dlouhodobější cíle. Jsou jimi stabilizace lesních porostů prostřednictvím účelových výběrů – podpora stabilních potenciálních cílových stromů jednotlivým výběrem, vytváření optimálních porostních podmínek pro fruktifikaci žádoucích dřevin apod.
V sekundárních stejnorodých porostech či na vynuceně vzniklých holinách se neobejdeme bez umělé obnovy cílových dřevin. Tady volíme postupy respektující biologické nároky propagovaných druhů a naším cílem je dopěstovat vysazované dřeviny do stavu, kdy jsou pevnou složkou druhové skladby porostu a skýtají potenciál přirozené obnovy. Je to dlouhodobý cíl a úkol zahrnující složitý komplex opatření od koncepce produkce sadebního materiálu, přes strategii vlastní obnovy a ochrany až po regulaci spárkaté zvěře.

Jiří Mánek: Vládní návrh zákona o Šumavě je šetrný k přírodě
Jako velmi šetrný k přírodě vnímá ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek vládní návrh zákona o Šumavě. Podle něj například zajišťuje na území parku dosud největší území bez možnosti zásahu. Zákon podle něj také stanoví pevná pravidla, která doposud na Šumavě chyběla. Mánek to řekl 6. 5. 2013 na setkání s novináři ve Vimperku na Prachaticku. 
"Navrhovaný zákon rozhodně nebude sloužit developerům nebo těžařské lobby, jak se někde objevuje. To jsou pouze fámy," řekl Mánek. První čtení vládního návrhu zákona je ve Sněmovně na programu v úterý. "Připravovaný návrh je ve skutečnosti návrhem na zrušení Národního parku Šumava," prohlásil Jaromír Bláha z Hnutí Duha. 
Nedostatky ve vládním návrhu vidí i další kritici. "Zákon není založen na vědeckých argumentech a podkladech. Návrh připomíná politický handl mezi některými místními politiky, ministerstvem životního prostředí a současným vedením národního parku. Takový zákon nebude dostatečně chránit vzácnou šumavskou přírodu a otevře prostor pro komercializaci území národního parku," uvedl za stínovou vědeckou radu NP Šumava Martin Braniš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 
Připravovaný legislativní rámec počítá s 26 procenty plochy pro takzvané první zóny. Z toho bude většina území bez možnosti zásahu. "Plocha o rozloze 15 100 hektarů bude ponechána přírodě. To znamená 22 procent parku. Vedení parku v letech 2007 až 2010 mluvilo o 30 procentech bezzásahového území, ale byl to jen trik. Jednalo se totiž o 30 procent z rozlohy lesa NP Šumava, což představuje 23 procent parku, ale ve skutečnosti se nezasahovalo pouze na 16 procentech," uvedl Mánek. 
J. Bláha se domnívá, že čtyři procenta území v první zóně, kde bude podle návrhu zákona možno zasahovat, se dotýkají velmi citlivých lokalit. "Jde o perly šumavské přírody, jako jsou horský prales na Smrčině, kde žijí tetřevi, kaňon Křemelné nebo oblast Ptačího potoka v Modravských slatích. A tam teď budou smět těžaři," uvedl Bláha. 
Vedení parku však počítá s tím, že by se v těchto lokalitách zasahovalo způsoby šetrnými k přírodě. Při možném přemnožení kůrovce například tato metoda představuje odkorňování stojících stromů. Mánek argumenty ekologických aktivistů o masivnějším vstupu těžařů do šumavských lesů bere jako nepravdivé. "Nejvíc se těžilo v letech 2009 a 2010. A například v období 2007 až 2010 bylo poraženo v první zóně parku 21 000 kubických metrů dřeva," uvedl Mánek. 
Podle něj dosavadní absence zákona umožňovala pomocí různých výjimek měnit nepevná pravidla. Dodal, že v době, kdy NP Šumava vedl František Krejčí, jich bylo povoleno téměř 700. "Zákon už takové věci nedovolí," řekl Mánek. 

Zdroj: ČTK

Vláda schválila návrh zákona o NP Šumava

Plzeňský kraj připravil pozměňovací návrh zákona o Šumavě


- S jakou mírou umělé obnovy v letošním roce počítáte a jaká je efektivita umělého zalesňování po orkánu Kyrill?

Z pohledu přestavby lesních porostů je obnova na kalamitních plochách tím nejhorším řešením. Přesto se pokoušíme uměle vnášet cílové dřeviny i sem. Žádoucí je racionální přístup – představa obnovy všech těchto ploch v krátkém čase přináší vysoké náklady a velká rizika do budoucna. Klima obnažených ploch podporuje progresi dřevin pionýrského charakteru včetně smrku – to vytváří vysazovaným dřevinám téměř nepřekonatelnou konkurenci a je nutné obnovovat skupinovitě tak, aby se dostavil žádoucí efekt – alespoň kostra porostu tvořená stanovištně odpovídajícími dřevinami smrk nepočítaje.
Pokud jde o informace týkající se úspěšnosti obnovy ploch po Kyrillu – v současné době lesní personál dokončuje revizi veškeré umělé obnovy realizované po roce 2007. Získané informace o úspěšnosti realizovaných postupů poskytnou fakta o stavu obnovy v prvních letech po výsadbě a zároveň i podklady pro racionální postupy výsadeb v budoucnu.

- Do jaké míry jsou přestavby porostů ovlivňovány zvěří a jakým způsobem stavy zvěře regulujete?

Nedílnou součástí přestaveb lesních porostů je také redukce počtů spárkaté zvěře, především jelenovitých. V NP Šumava je úloha vyhubených přirozených predátorů nevyhnutně v rukou lesníků. Péče o les je nadřazená ostatním zájmům a proto se dostávají do pozadí témata běžná tam, kde jsou na prvním místě chov zvěře a její trofejová hodnota. Cílem péče o les v NP Šumava je dosažení početních stavů jelenovitých v hodnotách, které nejsou překážkou přeměně druhové skladby a tedy i stability lesního ekosystému. Těžiště regulace spočívá v preferenci lovu mladé zvěře a zvěře samičí, u samčí zvěře se zaměřujeme téměř výhradně na mladé jedince. Tyto principy vychází z Plánu péče NP Šumava a je nutné je důsledně dodržovat nejen pro jejich biologickou opodstatněnost, ale také ekonomickou nutnost.

- Máte na starosti ekosystémy NP Šumava, jak by podle vás měla vypadat Šumava za 100 let?

Horizont jednoho století je z lidského pohledu velmi vzdálený a odhadnout, jakým směrem se společnost bude ubírat právě za jedno století je velmi složité. V případě lesních ekosystémů je stejný časový úsek nesrovnatelně kratší. Přesto však tyto dva relativní časy nelze oddělovat. Lidé les ovlivňují svou činností dlouhodobě a svými často neuváženými rozhodnutími téměř nepředvídatelně. Lesní ekosystémy Národního parku Šumava jsou toho příkladem. Změny, kterými šumavské lesy prošly od kolonizace do doby vzniku národního parku, byly překotné a za dobu jeho existence se intenzita změn snad ještě zvýšila. Ačkoliv se člověk a lidská společnost od stromu a lesa odlišuje, jedno mají společné – prospívá jim stabilita – stabilita pravidel, ve kterých lidé pracují i pravidel, podle kterých se nakládá s lesem. Šumava za sto let bude vypadat podle toho, jaká pravidla budou v průběhu tohoto období platit a jak často se budou měnit. Přejme si, aby byla jasná, jednoduchá, opodstatněná a především dlouhodobě platná, taková, která zohledňují jak neobyčejnou přírodní hodnotu území národního parku, tak sociálně historický kontext. Podle toho bude Šumava vypadat za sto let.

Děkuji za odpovědi (23. 4. 2013), Jan Příhoda

Celý rozhovor naleznete v aktuálním vydání Lesnické práce.


Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4933

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4400

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3002

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2828

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2590

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2589

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě