logo Silvarium tisk

Věřitelé umožnili reorganizaci firmám LESS a LESS&FOREST

Aktualizováno 31. 1. Věřitelé lesnických společností LESS a LESS&FOREST, které jsou od loňského podzimu v insolvenci, na schůzích u Krajského soudu v Praze konaných 29. a 30. 1. 2013 rozhodli, že úpadek těchto firem může být řešen reorganizací. Rozhodnutí věřitelů musí ještě potvrdit soud.

Reorganizace LESS&FOREST povolena

LESS&FOREST se podle mediálního zástupce holdingu LESS Karla Samce podařilo přes negativní důsledky vyhlášení úpadku postupně stabilizovat činnosti. Společnost nyní do 120 dní vypracuje reorganizační plán a předloží ho věřitelům ke schválení. Jeho základní principy spočívají v zachování provozu a vytvoření nové společnosti pracovně nazvané Nový Forest, do které budou převedena provozní aktiva. Tato firma bude pokračovat v provozní činnosti. V původní LESS&FOREST zůstanou majetek, pohledávky a spory. Věřitelé budou následně uspokojováni z obou těchto společností.

"Reorganizace je i v případě LESS&FOREST pro věřitele lepším řešením než konkurz. Maximalizuje jejich uspokojení, a to včetně skupiny nezajištěných věřitelů. Představuje také rychlejší a nákladově nižší variantu vypořádání. Také neguje případná rizika konkurzní cesty," uvedl Petr Smutný ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR (PwC), která je finančním poradcem reorganizace firmy. Schůze věřitelů dnes zvolila pětičlenný věřitelský výbor, který nahradil předběžný věřitelský orgán. Čtyři zástupce mají nezajištění věřitelé (Česká spořitelna, Citibank, UniCreditLeasing a Agrofert) a jednoho zajištění - Raiffeisenbank. Do insolvenčního řízení LESS&FOREST se přihlásilo 1497 věřitelů s více 1600 pohledávkami.

Soud loni nejdříve poslal do úpadku holdingovou společnost LESS a její dceřinou firmu LESS&FOREST, která poskytuje komplexní služby vlastníkům lesa. Insolvenční návrhy podal majitel skupiny Jan Mičánek, nikoli věřitelé. V případě LESS&TIMBER, která se později také ocitla v úpadku, se na soud obrátila věřitelská společnost Citibank Europe a dlužník se poté k jejímu návrhu připojil.

LESS&FOREST tvoří čtyři specializované závody - Lesní závody, Závod lesní techniky, Závod doprava a Závod lesních školek. Zahájení insolvence a vyhlášení úpadku znamenalo odstoupení největšího smluvního partnera Lesů ČR od uzavřených smluv, což mělo za následek podstatný pokles zakázek Lesních závodů a jejich redukci z osmi na pět. Přesto si podle K. Samce tento závod udržel klíčové zaměstnance, což mu umožňuje pokračovat v činnosti. Také ostatní závody jsou funkční a nadále poskytují služby svým zákazníkům - Závod lesní technika v oblasti těžby a přibližování dříví (provozuje 17 harvestorových uzlů a 15 vyvážecích souprav), Závod doprava v přepravě kulatiny zpracovatelům a Závod lesních školek v produkci a prodeji sazenic. Firma nadále vlastní podíly ve třech zahraničních firmách (OOO LESS v Rusku, LESS Ukrajina s.r.o. a LESS&FOREST GmbH v Německu), které ale nevykazují žádnou činnost. Výnosy LESS&FOREST v roce 2012 dosáhly 4,14 miliardy Kč, firma v současnosti zaměstnává zhruba 260 lidí.

Podle dřívějších informací dluží firmy skupiny LESS bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy Kč. Mají také závazky z faktoringových smluv zhruba 311 milionů Kč a závazky z bankovních záruk přibližně 493 milionů korun.

Reorganizace byla minulý týden povolena také v případě společnosti LESS&TIMBER.

LESS&TIMBER může řešit úpadek reorganizací


Stejnou cestou se může vydat i LESS, a. s.

Po zkrachovalých firmách LESS&TIMBER a LESS&FOREST věřitelé umožnili na schůzi konané 30. 1. 2013 reorganizaci i jejich mateřské společnosti LESS. Sdělil to mediální zástupce lesnicko-dřevařského holdingu Karel Samec. Středeční rozhodnutí věřitelů podle něj schválil soud.

Stejně jako dceřiné firmy musí LESS do 120 dnů vypracovat reorganizační plán a předložit ho věřitelům ke schválení. Měl by být postaven na zachování dosavadní činnosti, což umožní mimo jiné lepší inkaso pohledávek, dále na prodeji nepotřebného majetku či některých majetkových účastí a změně vlastnické struktury. Podle Petra Smutného ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR (PwC), která je finančním poradcem reorganizace LESS, je toto řešení úpadku nezbytnou součástí úspěšného dokončení celého procesu insolvence LESS&TIMBER a LESS&FOREST. Mateřská firma jim totiž poskytuje řadu služeb a administrativní servis. "V rámci celé skupiny LESS přináší multiplikační pozitivní efekt," uvedl Smutný. Lze tak podle něj počítat s vyšším a rychlejším uspokojením věřitelů a nižšími náklady insolvence.

Schůze věřitelů zvolila pětičlenný věřitelský výbor, který nahradil původní předběžný. Za nezajištěné věřitele jsou jeho členy Citibank, Česká spořitelna, UniCreditLeasing CZ a Agrofert, za zajištěné Raiffeisenbank. Do insolvenčního řízení s firmou LESS se přihlásilo 67 věřitelů se 167 pohledávkami.

LESS je mateřskou společností firem lesnicko-dřevařského holdingu. Vlastní stoprocentní obchodní podíly v LESS&TIMBER, LESS&FOREST, Příroda a LESS&CO (Slovensko) a minoritní podíly v dalších firmách, jako jsou například Lesnická práce (20 %) či LESS&ENERGY (10 %). Jako holdingová společnost poskytuje služby v účetnictví, daňovém a právním poradenství, IT služby nebo správu majetku a majetkových účastí firmám jak ve skupině LESS, tak i externím subjektům. Tržby LESS dosáhly v loňském roce 0,6 miliardy korun, firma v současnosti zaměstnává 33 lidí.
Podle informací ze začátku insolvenčního řízení dlužily firmy skupiny LESS bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy Kč. Měly také závazky z faktoringových smluv zhruba 311 milionů Kč a závazky z bankovních záruk přibližně 493 milionů korun. Lesy ČR na situaci zareagovaly zastavením prací na území, na němž LESS & FOREST těžil dřevo.

Hodně pohledávek bylo přihlášeno podmíněně, říká soudce

Za holdingem LESS je přihlášeno celkem šest miliard korun pohledávek. Přes miliardu z toho připadají na státní Lesy ČR, v insolvenčním řízení jim ale byla uznány jen dva miliony. O zbytek se zřejmě budou muset roky soudit. V rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz to říká soudce Krajského soudu v Praze Tomáš Jirmásek, který má na starosti agendu související s insolvencí firem z holdingu LESS. 

"Verdikt věřitelů je ale jen vstupenka do dalšího řízení v reorganizaci, zatím toho zas tak moc toho schváleno není. Budou probíhat další a další hlasování. Úspěch, který si dlužník slibuje, přijde opravdu jen v případě, že projde všemi hlasováními. Za dva až tři měsíce se bude hlasovat o znaleckém posudku, který by měl být schválen, aby byla reorganizace dlužníkovi k něčemu prospěšná. Za dalších pět šest měsíců se bude hlasovat o schválení reorganizačního plánu,"
říká T. Jirmánek pro Aktuálně.cz.

Jak vysvětluje insolvenční soudce, většina pohledávek byla přihlášena podmíněně. To znamená, že ještě ani nevznikly. Tito věřitelé tvrdí: Když v budoucnu něco nastane, my budeme chtít peníze. "To je přesně případ Lesů České republiky, které udělaly haló, že přihlašují 1,3 miliardy, drtivá většina z toho ale byly podmíněné pohledávky. Kdyby to byla jedna společnost, je to řízení průhledné a křišťálově čisté, jako v případě Sazky. Ale tady jsou tři insolvenční řízení vedle sebe," dodává v rozhovoru pro Aktuálně.cz T. Jirmánek. 

Podle něj insolvenční správkyně také zjišťuje, zda nedochází v průběhu insolvenčního řízení k vyvádění majetku, který by měl uspokojit věřitele, z holdingu ven. "Banky, které jsou ve věřitelských výborech, budou dozorovat insolvenčního správce i chování dlužníka. Ty jsou takzvaně zajištěné, takže cokoliv by se zpeněžilo, šlo by jim. Důvěřoval bych jim a jejich sboru právníků, že zkoušejí všechno zleva zprava včetně nějakých neformálních tlaků, aby se případná nejasná majetková struktura jednotlivých společností holdingu LESS odkryla," říká soudce.

Celý rozhovor na Aktualne.cz

red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4933

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4401

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3003

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2829

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2592

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2590

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě