logo Silvarium tisk

Velcí hráči v lesnictví: jsme ve ztrátě kvůli LČR

Za dobu působení Svatopluka Sýkory jako generálního ředitele Lesů ČR zvyšuje státní podnik svůj zisk, až na rekordních 5,2 miliardy korun (před zdaněním) za loňský rok. Celková suma volných prostředků narostla na 13 mld. korun. Soukromé lesnické firmy se ale ocitají ve stamilionových ztrátách.

Velké firmy ve ztrátě

„Politika Lesů ČR je teď zaměřena jen na tvorbu maximálního zisku na úkor podnikatelů. Ředitel Sýkora se na lesnictví dívá jako na fabriku. Smluvní podmínky mezi Lesy a firmami jsou absolutně nevyvážené a hraničí se zneužitím dominantního postavení státního podniku,” řekl týdeníku Ekonom Andrej Babiš, majitel Agrofertu, který ovládl významné lesnické společnosti Wotan a Uniles a koketuje s převzetím Less & Forest Jana Mičánka.

Jan Mičánek si půjčil finance od Andreje Babiše

„Loni jsme se ocitli ve ztrátě poprvé ve dvacetileté historii existence firmy,” prohlašuje Jan Mičánek. Zhruba obdobnou ztrátu jako Mičánkův Less & Forest, tedy kolem 150 milionů korun, za uplynulý rok potvrdil týdeníku Ekonom i Martin Mašek, šéf představenstva společnosti Wotan Forest. O ztrátě hovoří i další zástupce klíčové firmy oboru, Václav Junek za LST Trhanov: „Výsledek roku 2011 je podle dosavadních odhadů tristní, ztráta je v desítkách milionů.”

Všichni oslovení se přitom shodují, že vinen je stát. Jejich názory shrnuje pro Ekonom Václav Šebek, výkonný ředitel Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH), které zahrnuje nejvýznamnější firmy s ročním obratem přes 12 miliard korun. Za nejvážnější problém označuje „zneužívání dominantního postavení státního podniku v obchodních vztazích”. K tomu přidává problémy s neustále se měnící koncepcí správy státního lesa, narůstající administrativní zátěž, chybějící legislativu.

Lesy ČR: máte, co jste chtěli

Šéf Lesů ČR S. Sýkora přitom upozorňuje, že nyní státní podnik praktikuje politiku, kterou si přály samy soukromé firmy. V posledních letech bojovaly především o to, aby ve vlastní režii mohly také dřevo vytěžené ze státních lesů prodávat. „My netvoříme cenu dříví. Cenu dříví tvoří podnikatelské subjekty, které pro nás jako vítězové zakázky pracují. To ovlivnit nemohu. Jestliže mají špatný podnikatelský záměr, špatnou kalkulačku, počítač, nebo mají špatné lidi anebo se přeceňují – s tím já neudělám vůbec nic. Prostředí je tržní a velice rozkolísané, ale opravdu nevím, jak tomu pomoci. Nemohu přerozdělovat zisky jako RVHP,” říká S. Sýkora v rozhovoru pro Lesnickou práci.

Názor, že si za problémy mohou do značné míry sami, ovšem podle týdeníku Ekonom zástupci firem odmítají. Šéf Wotan Forestu Martin Mašek udává dvě konkrétní příčiny potíží: „Lesy ČR vypsaly zakázky na práce v jednom termínu, místo aby byly rozloženy v čase. A v tendrech nás nutí jít s cenami příliš nízko.”

Úředníci z ministerstva zemědělství jakožto zřizovatele státních lesů zůstávají v klidu. Náměstek ministra zemědělství pro lesnictví Radek Braum dokonce hovoří o „obecné shodě” mezi státní firmou, ministerstvem a podnikateli, pokud jde o klíčový tendr na lesnické práce.

Vratká pozice Svatopluka Sýkory

Už delší dobu se spekuluje o odvolání ředitele Lesů ČR. Podle některých zdrojů ho měl ve funkci nahradit dosavadní správní ředitel Pavel Škvára. Ten však ve vedení Lesů ČR k 13. 4. 2012 z neznámých důvodů končí. V zákulisí se mluví o neshodách s členy současného managementu Lesů ČR.

Funkci správního ředitele Lesů ČR opouští Pavel Škvára

A důvodů pro odvolání ředitele Lesů ČR je i přes zdánlivě vynikající manažerské výsledky dost. Tím prvním je právě fakt, že v jeho podniku je teď přes 13 miliard volných prostředků - obrovská příležitost pro politiky, lobbisty a kohokoli dalšího něco s takovým „darem” udělat. „Supi se už slétávají,” hodnotí pro Ekonom situaci jeden z byznysmenů v oboru. S miliardami, nashromážděnými na účtech Lesů, je ovšem ještě další zádrhel. Formálně se totiž nedají peníze z podniku „vytáhnout”. Údajně to neumožňuje zákon. „Dlouhodobě tuto otázku diskutujeme se zainteresovanými resorty, probírala se i možnost novely zákona o státním podniku,” říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Díry v rozpočtu by mohly pomoci zalepit peníze ze státních podniků

Dalším důvodem, proč se S. Sýkora musí o svůj post obávat je zveřejnění prověrky NKÚ.

Zpráva NKÚ odhaluje další prohřešky Lesů ČR

Důsledkem kontroly NKÚ bude trestní oznámení

Prosadí změny Andrej Babiš?

Andrej Babiš navrhuje v týdeníku Ekonom následující řešení: koncepce tendrů je správná, ale musí se přepracovat systém tvorby cen dřeva, protože neodpovídá poměrům na trhu. Upravit by se měl i zákon o veřejných zakázkách, aby zamezil odstupování vítězů tendrů z jednotlivých zakázek a jejich přeprodávání jiným firmám. „Lesnické firmy zaznamenaly loni miliardové ztráty - na rozdíl od finančních skupin, které za obskurních podmínek profitují z peněz Lesů ČR,” dodává v týdeníku Ekonom Andrej Babiš v narážce na miliardy, které má státní podnik uloženy na účtech.

Je možné, že si majitel Agrofertu za podpory dalších podnikatelů požadované změny vynutí. Nový systém tendrů už například počítá s tím, že zakázky budou vypisovány postupně, každý rok se bude obměňovat už jen pětina smluv. Podnikatelé se také pokoušejí dojednat prodloužení lhůt splatnosti u státního podniku, ze současných 45 by chtěli až na 120 dnů. Pokud se ale dosavadní koncept vylepšit nepodaří, poměry v českém lesnickém byznysu se výrazně změní.

Red.

Slušný člověk má mít konkurenční výhodu
Rozhovor s Janem Mičánkem

Společnost Less & Forest slaví dvacet let existence. Za tu dobu se vypracovala na největší lesnicko-dřevařskou firmu v zemi, která působí i na Slovensku nebo ve Francii. A poprvé za tu dobu se ocitla v červených číslech. Její šéf a majitel Jan Mičánek má jasno: letos potřebuje získat vydatnou finanční injekci, jinak bude zle. A nejlepší by byl rovnou i strategický partner.

- Majitel Agrofertu Andrej Babiš vám nedávno půjčil 200 milionů korun. Znamená to, že on bude tím partnerem?

Byl jediný, kdo na naši žádost o finanční pomoc reagoval.

- Ale vy i Babiš jste už týdeníku Ekonom dříve potvrdili, že o možnosti spojení jednáte. A Babišův obvyklý scénář při rozšiřování jeho impéria je, že skupuje firmy, jimž předtím půjčí.

Máme tři možnosti, jak dál. Buď prodáme svou elektrárnu na biomasu v Čáslavi, jejíž pořizovací cena byla 650 milionů korun. Nebo prodáme minoritu v celém holdingu, v případě výjimečné nabídky celý holding. Společnost Patria, která pro nás partnera hledá, přitom registruje na šedesát zájemců. Jsme největší v oboru v celém středoevropském regionu.

- Když jste tak dobří, proč přiznáváte, že firma má veliké potíže?

Celý obor má potíže, všichni místo zisku máme s prominutím... No, prostě jsme ve ztrátě. K obecné hospodářské krizi se v našem případě přidala politika státního podniku Lesy ČR, který soukromým firmám zadává zakázky. Ředitel Lesů Svatopluk Sýkora celé lesnictví paralyzoval.

- Jenže právě vy jste přece vždy prosazoval, aby soukromé firmy, které pro státní podnik těží dřevo a dělají další práce, převzaly všechno včetně obchodu se dřevem co nejvíce do vlastní režie. A když Lesy ČR skutečně tenhle outsourcing svých aktivit praktikují, a právě vaše firma nejlépe uspěla v posledních tendrech, tak jste málem před kolapsem?

Náš průšvih to není. Státní Lesy udělaly bez domluvy s firmami dvě klíčové věci, jimiž nás ničí. Za prvé opakovaně soutěžily všechny smlouvy jen k jednomu datu. Kvůli tomu nám na mnoha místech stála práce, a to zaměstnáváme na dva tisíce lidí. Za druhé, investovali jsme do technologií obrovské peníze, a pak nám v tendrech Lesů konkurují třeba i „garážové firmy”. Jediným kritériem tendrů je přitom oproti původním slibům jen cena, ne reference nebo vybavení firmy.

- Vedete teď prý se státním podnikem i velké soudní spory.

Ano, týkají se indexace cen dřeva, kde podle nás státní podnik pochybil. V prvním sporu jde o 192 milionů korun, ve druhém požadujeme odškodnění 60 milionů. Za loňský rok přitom máme ztrátu asi 150 milionů. Kdybychom ty peníze od státu dostali, tak dnes firmu nenabízíme k prodeji. Spíše bychom hledali investory pro její jednotlivé části, máme třeba velké plány s rozvíjením dřevovýroby.

- Jak vidíte letošní výsledek?

Snad sto milionů zisku, což je pro nás při osmi miliardách tržeb černá nula.

- Chtě nechtě ale musíte se státními Lesy spolupracovat, když vám dávají zakázky. A Lesy jsou silně pod tlakem politiků a lobbistů. Zdá se vám nyní, že se společnost skutečně začíná očišťovat od korupce? Nezapojil jste se třeba do Babišova hnutí ANO 2011?

Politiku nedělám. Ale celkově je dobře, když se proti korupci mluví - ať to dělá kdokoli. Třeba Andrej Babiš, který podle některých názorů taky musel lobbovat. Ale kvalitu chlapa nepoznáte podle toho, že nemá průšvihy, ale podle toho, jak je řeší.

- Jste optimista?

Věřím, že společnost se řídí zákony přírody. A k nim patří, že zvítězí to, co je praktické. To je například i úspěch lišejníků, které přežívají miliony let... Věřím proto, že i slušný člověk bude mít ve slušné společnosti konkurenční výhodu.

-  Kultivuje se už česká politika? Přece jen již při podezřeních z korupce odstoupili třeba ministři životního prostředí Pavel Drobil nebo průmyslu Martin Kocourek...

Pavel Drobil? Ten by se měl zpovídat především z toho, že jako bývalý šéf dozorčí rady Lesů „pokryl” podezřelou transakci s chystanou koupí pily v Ptení, kde stát mohl přijít o stamiliony korun. A teď je přece pořád místopředsedou ODS a jejím volebním manažerem!

- Když se ale podáváte do novin z první československé republiky, tak to byl také samý korupční skandál.

To ano. Jenže při jejich provalení se například několik tehdejších šéfů Pozemkového úřadu prostě oběsilo. Zřejmě si brali skvrnu na své pověsti více k srdci - a to je zajímavý rozdíl.

Zdroj: Ekonom

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4935

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4404

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3005

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2830

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2595

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2593

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě