logo Silvarium tisk

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě je za nejvíce ohrožený region považován Mediterán a dále kontinentální mírná zóna, tedy i Česká republika, resp. její významná část. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se rozhodli demonstrovat vliv klimatické změny na aktivaci a aktivizaci biotických škůdců a zkoumali, jak tito škůdci mohou ovlivnit dosavadní pěstební postupy. Pro tento účel si vybrali dva rody – Dub (Quercus spp.) a Ořešák (Juglans spp.), jejichž druhy jsou oblíbené v ekonomicky zaměřených pěstebních systémech (modelech) poloh střední Evropy a České republiky.

Mladý dubový les. Foto: archiv VÚLHM Mladý dubový les. Foto: archiv VÚLHM

Vědci vybrali celkem 12 druhů dřevin, z nich dva rostou přirozeně v Severní Americe, devět je evropského původu a jeden druh je kříženec druhu původem ze Severní Ameriky a Evropy. Na nich ověřovali dosavadní pěstební postupy a naznačili, jak by mohly být vybrané druhy pěstovány v období klimatické změny. Současně vytvořili seznam 19 nejvýznamnějších patogenních škůdců, které mohou v budoucnu zásadním způsobem limitovat úspěšné hospodářské využití vybraných dřevin. U každého patogenu je uvedeno doposud známé hostitelské spektrum.

Podrobné výsledky výzkumu najdete v článku Fytosanitární rizika pěstování vybraných dřevin rodu Quercus a Juglans v době klimatické změny

Jak duby, tak ořešáky se pěstují hlavně pro své vysoce hodnotné dříví. Jde zejména o dub letní, ořešák černý a na vhodných stanovištích i o dub zimní. V případě ořešáku je v lesích ČR využíván výhradně severoamerický ořešák černý, a to především na lužních stanovištích.

V současnosti se zvyšuje výskyt hmyzích škůdců v dubových lesích na jižní Moravě. Příkladem je přemnožení a holožíry bekyně velkohlavé a zlatořitné v letech 2021 a 2022 nebo chronický problém s chroustem na Bzenecku. S probíhající klimatickou změnou lze očekávat nárůst takových události.

Existuje vážné riziko, že do Evropy budou zavlečeni významní škůdci a choroby dubu červeného způsobující akutní a plošné odumírání jeho porostů v USA. V řadě zemí západní Evropy je dub červený považován za invazní druh. Jeho pěstování, resp. záměrné vysazování by tak mělo být výrazně omezeno také v ČR.

Stále více rizikové se stává i pěstování v Evropě původních druhů dubů, jako je dub letní a zimní, jejichž zastoupení v lesních porostech se v důsledku odumírání ostatních druhů stále zvyšuje. Závažní škůdci již ničí dubové lesy ve Velké Británii.

Dospělý dubový les.

Očekávaný vertikální posun vegetační stupňovitosti, resp. pěstování dubu letního a především dubu zimního ve středních polohách nemůže být beze změny v pěstebních postupech.

Z hlediska principu předběžné opatrnosti, ale také vzhledem k predikovaným extrémům v projevu klimatu (např. pozdní mrazy, těžký sníh) by měl být kladen důraz jednak na tvorbu smíšených porostů, jednak na přechod k podpoře stability a vitality jednotlivých stromů.

Vzhledem k vysokým nárokům dubu na světlo je obtížné pěstovat porosty s převahou této dřeviny nepasečnými formami hospodaření s vysokou věkovou diverzitou; lze ale využít konceptu mozaikových lesů. Dále se nabízí uplatnění volnějších sponů při zakládání dubových porostů ve středních polohách, případně řadové, jednotlivé nebo skupinkovité smíšení a často i intenzivnější výchovu.

Skupina ořešáků královských.

Jako perspektivní dřeviny v suchem nejvíce ohrožených oblastech České republiky se z vybraných druhů dubu jeví především dub cer a dub balkánský. S ohledem na omezené spektrum potenciálně vhodných dřevin do příměsi k těmto dřevinám na suchem ohrožených stanovištích bude nezbytné k tvorbě smíšených porostů využívat ve větší míře také keře nebo i jiné nepůvodní dřeviny (např. líska turecká, kaštanovník setý aj.).

Kromě vytváření smíšených porostů lze na suchem exponovaných stanovištích doporučit tvary lesa nízkého a středního. Zde mohou najít větší uplatnění také méně zastoupené druhy dubů, např. šípák, mnohoplodý, jadranský, žlutavý. Alternativní možností je přechod k pěstování rozvolněných porostů až solitérních stromů, což může v konečném důsledku vyústit v záměnu lesnického hospodaření za hospodaření agrolesnické.

Ořešák královský v krajině.

V agrolesnických systémech se mohou šířeji uplatnit ořešáky, což je běžnou praxí v jiných zemích a je to dáno využíváním jak jejich dřeva, tak i plodů. Postupující klimatická změna může znamenat větší využití ořešáku královského a jeho křížence s ořešákem černým, které mohou do určité míry nahradit ořešák černý, jenž se jeví z hlediska fytosanitárního vysoce rizikový.

Vzhledem k dosavadním poznatkům a pěstebně-ekologickým nárokům ořešáků, ale i s ohledem na potenciální rizika, lze doporučit pěstovat porosty s těmito druhy jednak ve směsích (např. s habrem, lípou nebo babykou, ale i keři a pionýrskými dřevinami), jednak pod intenzivní výchovou.

Podle TZ VÚLHM, red.
Foto: archiv VÚLHM

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Mlynář: Novely zákona o lesích a o myslivosti ukázaly, jak může být někdy obtížné měnit zažité pohledy a zvyky

Mlynář: Novely zákona o lesích a o myslivosti ukázaly, jak může být někdy obtížné měnit zažité pohledy a zvyky

Zobrazení: 5614

V lednovém vydání časopisu Lesnická práce jsme v rámci tradiční novoroční ankety požádali zástupce lesnicko-dřevařského sektoru...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 3362

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2807

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Zobrazení: 2386

Vítězem miliardového lesnického tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) pro roky 2025 až 2029 je...

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Zobrazení: 2245

Projektanti, architekti, stavební inženýři a další budou moci využít databázi certifikovaných konstrukcí a detailů pro dřevostavby...

Polskému dřevařskému průmyslu hrozí ztráty ve výši 2,5 mld. EUR, podnikatelé v otevřeném dopise premiérovi volají po opatření proti krizi

Polskému dřevařskému průmyslu hrozí ztráty ve výši 2,5 mld. EUR, podnikatelé v otevřeném dopise premiérovi volají po opatření proti krizi

Zobrazení: 2035

Polský dřevařský průmysl, zastoupený společnostmi a průmyslovými organizacemi sdruženými ve společné iniciativě Koalice pro polské dřevo...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě