logo Silvarium tisk

Věci veřejné: Svatopluk Sýkora musí vysvětlit kauzy, nebo rezignovat

Nejmenší vládní strana, Věci veřejné, ostře kritizují smlouvu se společností LST na prodej těžebních zbytků. Ta měla být v listopadu 2009 uzavřena bez výběrového řízení a loni v červenci prodloužena o dalších deset let. Podle poslance VV Novotného firma LST nabídla za surovinu cenu až o pětinu nižší, než je cena na trhu běžná.

Lesy ČR se proti tvrzení Novotného ohradily. „Smlouva se společností LST na prodej těžebních zbytků je pro Lesy ČR jednoznačně výhodná a přinesla státnímu podniku finanční efekt za činnosti, za které musela do doby uzavření smlouvy pouze platit, což v minulosti představovalo až 250 milionů korun ročně,” uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Podobně mluví i Václav Junek, šéf někdejšího gigantu Chemapol, v němž Sýkora v minulosti působil. „Ceny, které my jsme v kontraktech podepsali, byly pětkrát až desetkrát vyšší než ceny, které v té době Lesy ČR za těžební zbytky získávaly,” uvedl pro Lidové noviny.

Věci veřejné však ve svém tiskovém prohlášení zdůrazňují výhodnost smlouvy pro toho, kdo zbytky nakoupí. „Nejdříve soukromník výhodně získá biomasu a následně ji násobně zhodnotí dodávkami do uhelných elektráren ČEZU, který maximálně využívá dotací na výrobu elektřiny z obnovitelného zdroje a je mu úplně lhostejné, že uhelné elektrárny znehodnotí 70% primárního paliva svou mizernou účinností. Tyto dodávky totiž dostanou přednost kvůli našemu závazku, že navýšíme podíl obnovitelné energie z biomasy ze 7 na 13,5 procenta. Stát totiž v Národním akčním plánu zajistil biomase téměř exkluzivitu ve splnění tohoto závazku. Osoby spojené se smlouvou mají zisk jistý,“ uzavírá Josef Novotný.

Ke kritice managementu LČR se přidala i Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů.„Svatopluk Sýkora a Jiří Novák jsou nejméně důvěryhodnými představiteli Lesů za posledních osm let. Na jednu stranu prodej státní dřevní suroviny zahrnují do diskriminační veřejné zakázky na nákup lesních prací s odvoláním na nutnost o tuto surovinu „transparentně“ soutěžit, na stranu druhou v tichosti na její část podepisují smlouvy bez výběrového řízení, a to s firmami v mediích spojovaných s kmotry ODS či TOP 09. A ministr Fuksa, který chtěl dělat pořádky v Lesích, jim kryje záda,“ uvádí prezident AČMD Zdeněk Valný v tiskové zprávě.

Kompletní tiskové zprávy dotčených subjektů najdete níže.

red.


Novotný (VV): Ředitel Státních lesů musí vysvětlit kauzy

Praha, 11. února - Státní lesy daly gigantickou zakázku soukromé firmě bez výběrového řízení. Nadstandardní podmínky na koupi dřevěného odpadu jsou prvním krokem k podobně lukrativním obchodům, jaké umožnila fotovoltaika. Pokud generální ředitel Svatopluk Sýkora nevysvětlí nejen tuto kauzu, měl by uvažovat o své rezignaci. Vyzývá k tomu poslanec VV Josef Novotný.

Poslanci VV poukazují na skutečnost, že se stát pod cenou a bez soutěže zbavuje suroviny, která bude hrát významnou roli v byznysu s energiemi z obnovitelných zdrojů. „Smlouva na prodej těžebních zbytků z lesů „korunuje“ dřívější kauzy. Vedení Lesů je spojené s problematickými dražbami, sponzoringem a dokonce i s obviněním z pletichy při veřejné soutěži,“ připomíná poslanec VV Josef Novotný.

Státní podnik Lesy České republiky uzavřel v listopadu 2009 bez výběrového řízení smlouvu o prodeji zbytkového materiálu po těžbě dřeva za zhruba 1 miliardu korun firmě LST a.s., jejíž předsedou představenstva je Václav Junek, šéf někdejšího gigantu Chemapol. Smlouvu za Lesy podepsal generální ředitel Svatopluk Sýkora, který by v minulosti zaměstnancem téže obří firmy. Poslanec Novotný poukazuje na nadstandardní výběrové podmínky, které smlouva kupujícímu zaručuje. „Prodávající navrhl této firmě štěpku za ceny, které se pohybují 15-20 % pod cenami běžnými na trhu. Kromě toho kupující dostal výhodu, že si může vybrat, jaký materiál se mu líbí a nemusí plochu od slabších a drobnějších těžebních zbytků vyčistit. Takové bonusy jsou naprosto neobvyklé,“tvrdí Josef Novotný.

Smlouva zajišťuje jedné firmě nákup štěpky, klestí a dalšího materiálu po těžbě dřeva ve státních  lesích karlovarského a plzeňského kraje. Dodatkem z července roku 2010 jí byla prodloužená na 10+5 let a LST a.s. k tomu získala nákup štěpky z kraje Vysočina a kraje Středočeského. „Důležité je to tím, že de facto získala monopolní postavení v následném obchodování s těžebními zbytky, který je významným druhem biomasy,“ říká Josef Novotný a poukazuje na fakt, že smlouva zapadá do Národního akčního plánu, který téměř zastavuje všechny druhy Obnovitelné zdroje energie, s výjimkou právě - biomasy.

„Nejdříve soukromník výhodně získá biomasu a následně ji násobně zhodnotí dodávkami do uhelných elektráren ČEZU, který maximálně využívá dotací na výrobu elektřiny z obnovitelného zdroje a je mu úplně lhostejné, že uhelné elektrárny znehodnotí 70% primárního paliva svou mizernou účinností. Tyto dodávky totiž dostanou přednost kvůli našemu závazku, že navýšíme podíl obnovitelné energie z biomasy ze 7 na 13,5 procenta. Stát totiž v Národním akčním plánu zajistil biomase téměř exkluzivitu ve splnění tohoto závazku. Osoby spojené se smlouvou mají zisk jistý,“ zdůvodňuje Josef Novotný, který dopisem požádal ministra zemědělství Ivana Fuksu, aby zabránil hrozícím národohospodářským škodám a tuto smlouvu prošetřil. „Odpověď ministra mě neuspokojila, namísto razantních kroků mluví o dílčích úpravách smlouvy,“ dodává Josef Novotný.

Pokud LČR s.p. uzavírají smlouvy bez výběrových řízení tímto způsobem, jsou nedůvěryhodné záměry uzavřít dlouhodobé smlouvy na prodej dřeva podle návrhu v „Dřevěné knize“. „S touto politikou nemůžeme souhlasit a vyzýváme pana ministra Fuksu k razantním personálním krokům, které vrátí do Lesů ČR poctivost a zvýší věrohodnost celé vlády i jeho samotného,“ vyzývá poslanec Novotný.


Prodej těžebních zbytků je pro Lesy ČR výhodný (Tisková zpráva LČR)

Hradec Králové, 11. února 2011 – Vedení Lesů ČR se proti tvrzením pana poslance Novotného velmi důrazně ohrazuje. Smlouva se společností LST na prodej těžebních zbytků je pro Lesy ČR jednoznačně výhodná a přinesla státnímu podniku finanční efekt za činnosti, za které musela do doby uzavření smlouvy pouze platit, což v minulosti představovalo až 250 milionů korun ročně. Již v loňském roce však díky výhodnému zpeněžení těžebních zbytků zaplatily LČR za jejich úklid o plných 60 milionů korun méně, navíc dodatečný příjem za jejich prodej činil skoro 18 milionů korun. Součet těchto částek tak představuje jasný finanční efekt pro Lesy ČR a tedy i pro stát.

Smlouva se společností LST byla uzavřena v době, kdy o těžební zbytky nebyl téměř žádný zájem a LST nabídla o celý řád vyšší cenu, než kolik dosahovalo průměrné zpeněžení těžebních zbytků v té době. Cena za těžební zbytky na základě smlouvy se společností LST je pro LČR výhodná po celou dobu jejího trvání, v celkovém srovnání je o 6% vyšší než průměrná cena dosažená za těžební zbytky v elektronických aukcích. Jejich prostřednictvím se v loňském roce prodalo 57% těžebních zbytků, přes rámcové smlouvy 25% a zbylých 18% přes drobný prodej.  Důležitá je však skutečnost, že se přes elektronické aukce nepodařilo vloni prodat 34% těžebních zbytků, o rok dříve dokonce 61%. Veškeré těžební zbytky tedy ani zdaleka nejsou atraktivní a nelze je v elektronických aukcích nabízet donekonečna, LČR musí příslušné plochy na jaře zalesnit. I z tohoto pohledu tak jsou rámcové smlouvy výhodnější.

Mimo jakoukoli pochybnost trváme na tom, že obsah smlouvy je naprosto standardní, jak potvrdil i nedávný audit ministra zemědělství zaměřený speciálně na hospodaření podniku. O žádných bonusech ve smlouvě nelze vůbec hovořit, navíc cena těžebních zbytků je pro Lesy ČR stanovena velmi výhodně, jelikož je navázána na přírůstek indexu výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů dle rozhodnutí ERÚ.

Zcela nepravdivé je rovněž tvrzení pana poslance Novotného, že byl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora zaměstnancem společnosti Chemapol, v jejímž čele stál Václav Junek. Svatopluk Sýkora řídil několik významných společností, v žádné z nich však nikdy s Václavem Junkem nespolupracoval. V roce 2001 nastoupil do vrcholné pozice ve společnosti Aliachem, což bylo v době, kdy byla společnost Chemapol již dávno v konkurzu a Aliachem převzal tehdy státní holding Unipetrol. Veškerá obvinění pana poslance Novotného tak se vší vážností a razancí odmítáme.


Reakce Lesů ČR na hrubě zkreslené a zavádějící informace z tiskové konference Věcí veřejných (Tisková zpráva LČR)

Hradec Králové, 11. února 2011 - Lesy ČR zcela jednoznačně odmítají, že by smlouva se společností LST byla jakkoli nestandardní. Dokonce není ani ojedinělá, již na sklonku roku 2008 podepsal bývalý generální ředitel Lesů ČR podobnou smlouvu s Lesy Hluboká nad Vltavou.

Lesy ČR se rovněž velmi důrazně ohrazují proti tvrzení pana poslance Novotného, že smlouva se společností LST byla uzavřena „za zhruba miliardu korun“. Skutečnost je taková, že smlouva s LST je v řádech jednotek milionů a veškerý objem prodeje štěpky v řádech desítek milionů korun.

Podobně nesmyslné je vyjádření o problematických dražbách majetku a dokonce o obvinění z pletichy při veřejné soutěži. Tato stanoviska pana poslance Novotného již nelze označit jinak než jako lživá. Z pletichy ve veřejné soutěži nebyly Lesy ČR nikdy obviněny, žádné problematické dražby neexistují!

Zarážející skutečností je, že všechny detailní informace kolem problematiky těžebních zbytků byly již v minulosti opakovaně vysvětleny, a to včetně podmínek smluvního vztahu se společností LST. Pan poslanec Novotný všechny tyto informace obdržel a všechna fakta tak nepochybně zná. Namísto věcné diskuse však proti vedení Lesů ČR v čele s generálním ředitelem Svatoplukem Sýkorou vede lživou a štvavou kampaň, ve které používá stejně účelově zkreslené a překroucené informace jako například Hnutí Duha a další kritici, kteří nejsou ochotni jakékoli argumenty Lesů ČR přijmout.


Tisková zpráva AČMD

Lukavec, 13. únor 2011

AČMD je rozhořčena informacemi k netransparentním, diskriminačním obchodním praktikám vedení Lesů ČR Svatopluka Sýkory (*) a Jiřího Nováka (**), tedy zvýhodňováním firem LST a.s. a Lesy Hluboká nad Vltavou a.s. při prodeji dřevní suroviny v roce 2008 a 2009, o nichž informovaly Věci veřejné. Stejně tak je AČMD znepokojena lživým vyjádřením generálního ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory ze dne 3. října 2010 k délce smlouvy s LST a.s.

Z tiskového vyjádření Věcí veřejných ze dne 11.2.2010 plyne, že při prodeji části dřevní suroviny v roce 2009 zvýhodnil generální ředitel Lesů ČR, s.p.  Svatopluk Sýkora společnost LST a.s.  Ze sobotní reakce Lesů ČR na tiskové prohlášení VV však navíc vyplývá, že stejným způsobem zvýhodnil v roce 2008 společnost Lesy Hluboká nad Vltavou a.s. také Sýkorův předchůdce a bývalý nadřízený, nynější náměstek ministra Fuksy, Jiří Novák.

AČMD sděluje, že jejími členy jsou rovněž společnosti, jež se zabývají zpracováním či spalováním dřevního odpadu. Tyto však nabídkou Lesů ČR na odkup těžebních zbytků osloveny nebyly, natož pak za takto extrémně výhodných cenových a smluvních podmínek.

AČMD je též rozhořčena lživým vyjádřením generálního ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory, jež vyslovil dne 3. 10. 2010 v pořadu Otázky Václava Moravce vysílaného Českou televizí. V tomto pořadu veřejně vyvracel informace o 15tileté délce obchodního kontraktu se společností LST a.s. a tvrdil, že smlouva má délku pouze 10 let (***). Tiskové vyjádření Věcí veřejných však potvrzuje, že generální ředitel Lesů ČR vědomě lhal, neboť v červenci 2010 smlouvu s LST a.s. prodloužil na 15 let. O seznámení s danou smlouvou ve stejném pořadu informoval veřejnost i ministr Ivan Fuksa. Ani ten na lež nepoukázal a řediteli Lesů poskytl veřejnou oporu.

„Svatopluk Sýkora a Jiří Novák jsou nejméně důvěryhodnými představiteli Lesů za posledních osm let. Na jednu stranu prodej státní dřevní suroviny zahrnují do diskriminační veřejné zakázky na nákup lesních prací s odvoláním na nutnost o tuto surovinu „transparentně“ soutěžit, na stranu druhou v tichosti na její část podepisují smlouvy bez výběrového řízení, a to s firmami v mediích spojovaných s kmotry ODS či TOP 09. A ministr Fuksa, který chtěl dělat pořádky v Lesích, jim kryje záda.“ sděluje prezident AČMD Zdeněk Valný.

„Systém prodeje dřevní suroviny přes prostředníky bez uveřejnění a bez transparentní soutěže musí někomu dobře vynášet. Lesy ČR ani dřevozpracovatelé to určitě nejsou.“  doplňuje prezident AČMD.

AČMD se odmítá plést do personální politiky v Lesích ČR. V souvislosti se stavem v Lesích a závažností kauzy však podporuje požadavek VV na neodkladné vyvození personální odpovědnosti vůči řediteli Lesů ČR a klade tyto dvě otázky:

Byla vedením Lesů ČR prodávána ve vlastní režii (model OM – z odvozního místa) i část kulatinových sortimentů vybraným firmám za úmyslně nižší ceny než byly ceny tržní a poškozena tak výhodnost tohoto modelu prodeje pro stát?

Jsou snad do celé kauzy netransparentních zakázek Lesů ČR zapleteni i předsedové ODS a TOP 09, když počínání vedení Lesů ČR a ministra Fuksy nečinně přihlížejí a nepožadují vyvození osobní odpovědnosti?

Vysvětlivky a odkazy:

(*) Svatopluk Sýkora, bývalý generální ředitel AliaChem (z uskupení Chemapol Groupe Václava Junka, vlastníka LST a.s., která dle týdeníku EKONOM dostala finanční „injekci“ od přítele místopředsedy TOP 09 Kalouska - Richarda Hávy), od srpna 2007 bez výběrového řízení správní ředitel Lesů ČR, od ledna 2009 bez výběrového řízení generální ředitel Lesů ČR

(**) Jiří Novák, člen ODS, exšéf KRNAP, od ledna do prosince 2008 generální ředitel Lesů ČR, od ledna 2009 náměstek ministrů zemědělství Gandaloviče, Šebesty a Fuksy

(***) Přepis pasáže ke smlouvě s LST a.s. z pořadu Otázek VM vysílaných Českou televizí dne 3.10.2010:

Václav MORAVEC, moderátor

Když se mluví o Lesích České republiky, tak je v souvislosti s některými neprůhlednými tendry nejen na onu těžbu dřeva, ale souhlasíte s tím, anebo můžete potvrdit či vyvrátit informace, že bez výběrového řízení je například 15letá smlouva s akciovou společností LST  na dodávky těžebních zbytků a dřevního odpadu, přičemž byznys s biomasou nabírá na zásadních obrátkách. Máte takovou 15letou smlouvu se společností LST, akciová společnost?

Svatopluk SÝKORA , generální ředitel státního podniku Lesy ČR

Máme smlouvu se společností LST, akciová společnost, není ojedinělá, není to na 15 let a tato, tato smlouva nepodléhá zákonu o zadání veřejných zakázek, poněvadž my nevydáváme peníze, my přijímáme peníze v tomto případě.

Václav MORAVEC, moderátor

Počkejte, ale proč, ne v nějakém transparentním řízení neuděláte řízení na firmu, která, nebo na firmy, ať dají za takové věci, jako je zbytky, těžební zbytky a dřevní odpad, protože byste mohli vysoutěžit nejlepší cenu a ne to dávat firmám bez transparentních řízení?

Svatopluk SÝKORA, generální ředitel státního podniku Lesy ČR

Tam se, tam se dá říct, tam je nutno si říct, že těžební zbytky vlastně zhruba tak ještě před dvouma lety byly, byla záležitost, za kterou my jsme platili, aby vůbec se zlikvidovala a vyvezla se z lesa.

Václav MORAVEC, moderátor

Počkejte, ale to neznamená, že, že vás toto, že vás toto opravňuje k tomuto tvrzení, když už se vědělo, jak to bude s biomasou a jak biomasa bude významná v energetickém mixu České republiky před dvěma lety?

Svatopluk SÝKORA, generální ředitel státního podniku Lesy ČR

Já myslím, že před dvouma lety se nevědělo, jak bude významná biomasa, my jsme, my jsme uzavřeli tyto smlouvy v době, kdy prakticky tato společnost a ty další, které mají smlouvu, byli jediní, který nám byli dát, schopni dát kladnou cenu a pro nás v té době velmi výhodnou cenu.

Václav MORAVEC, moderátor

Na jak dlouho ta smlouva tedy, když říkáte není na 15 let?

Svatopluk SÝKORA, generální ředitel státního podniku Lesy ČR

Ta je na 10 let ta smlouva.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4941

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4410

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3017

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2608

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2600

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Zobrazení: 2589

Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Lesy ČR škody 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě