logo Silvarium tisk

V Rakousku bylo loni vytěženo rekordní množství dříví

V roce 2011 bylo v Rakousku dosaženo rekordu v těžbě, její objem dosáhl 20 milionů m3 dříví, což znamená meziroční nárůst o 12 % (4 miliony m3 připadly na kalamitní dříví). Na takové bilanci těžby se podílely především selské malolesy, které reagovaly na zvýšení cen dříví. U velkých podniků byl objem těžby jen o něco vyšší než v předcházejícím roce.

Celkové zvýšení těžby pomáhalo kompenzovat pokles dovozu dříví, se kterým se trh v minulém roce potýkal. Felix Montecuccoli, prezident Svazu zemědělských a lesnických podniků Rakouska, však v prohlášení ze dne 16. 2. 2012 zdůraznil, že ani teoretických 22 milionů m3 by v současné době v Rakousku nepokrylo možnosti kapacit pořezu.

Svaz zemědělských a lesnických podniků Rakouska zastupuje největší rakouské privátní lesnické podniky. V minulém roce se jim dařilo obchodovat hlavní sortimenty (SM/BO/JD) za průměrnou cenu 94,6 eur/m3, což je cena o 12% vyšší než v roce 2009, prvním normálním roce po vichřicích, kdy se cena pohybovala kolem 74 eur/m3. „To je významné zvýšení, které ale v podstatě odpovídá trendu vývoje cen od začátku krize. Kromě toho je nutné vzít v úvahu, že vyšších výnosů dosáhly pouze lesní podniky, které nabízejí smrk, borovici nebo modřín,“ vysvětlil F. Montecuccoli. Chtěl tím také upozornit na zcela odlišnou situaci v obchodu s listnatým dřívím. „Co se týká pokrytí celkových nákladů u listnatého dříví, dostáváme se do negativní bilance, zatímco u dříví jehličnatého je bilance od roku 2009 stále pozitivní. Připočteme –li k tomu větší objem porostů a vyšší podíl dříví pro pilařské zpracování, hovoří všechny tyto údaje ve prospěch jehličnatých dřevin. Bukové výřezy se obchodovaly v minulém roce za pouhých 74 eur/m3. Je jasné, že listnaté sortimenty jsou důležité z ekologických důvodů, faktem ale je, že ekologická hodnota žádné výrazné finanční zhodnocení nepřinese. Je správné, že se věnuje zvýšená pozornost listnatému dříví, ale my musíme konstatovat, že žijeme z jehličnanů,“ zdůvodnil situaci F. Montecuccoli.

Pokles cen kulatiny by měl krátkodobý efekt

Problém vidí prezident Svazu v nerovnoměrných těžebních nákladech v různých lokalitách Rakouska. Náklady na těžbu v horských oblastech jsou téměř dvojnásobně vyšší, než v nížinách a rovinách. Je nutné optimalizovat ceny, které umožní těžit v náročných a nepřístupných podmínkách alpských oblastí. Pilařský průmysl to podle něho nebude mít jednoduché. Ceny řeziva stagnují, pokles cen kulatiny by ale podle Montecuccoliho pomohl jen krátkodobě. Pak by stejně došlo k dalšímu snižování cen řeziva a pily by se dostaly do stejné situace.

Hlavní příčinu neuspokojivé situace na trhu s řezivem vidí F. Montecuccoli především v úpadku velkých trhů v USA. V důsledku toho se miliony kubíků přesunuly do Evropy, došlo k převisu nabídky a pilařský průmysl musel výrazně omezit výrobu. Majitelé lesů ale nemohou problémy zpracovatelů řešit. Je zřejmé, že převis pilařských kapacit neumožňuje zvýšení cen řeziva a tato situace se v dohledné době pravděpodobně nezmění. Pokud by ale ceny suroviny měly poklesnout řádově o 10 eur/m3, stala by se těžba v některých problematických polohách nezajímavou a ztrátovou.

Výhled do roku 2012

Důležitým úkolem do budoucnosti bude podle Montecuccoliho zaměření pozornosti na výzkum lesnické genetiky, pěstování a šlechtění dřevin. Ruku v ruce s tím je nutné na všech úrovních dosáhnout profesionalizace personálu a z hlediska potřeb podniků investovat do infrastruktury. „Vyšší zisky za rok 2011 nám konečně umožní realizovat již dlouho plánované investice“, konstatoval Felix Montecuccoli, který od roku 2012 očekává, že bude z hlediska cen a objemu těžby srovnatelný s rokem 2011.

Ne příliš pozitivně vidí Montecuccoli důsledky opatření v rámci rakouského „stabilizačního úsporného balíčku“, který podle něho postihne lesní podniky dvojnásob. Pro lesní podnik s rozlohou 1000 ha bude zvýšení odvodů znamenat ztrátu celkem 2 700 eur ročně. K tomu je nutné počítat se změnami v sociálním zabezpečení, s možným zvýšením daní a životních nákladů. „To je špatný směr,“ komentoval změny Montecuccoli, „reforma je nutná, ale je třeba ji přizpůsobit realitě.“

Podle www.derwaldbauer.at, red.

Rakouské lesy a lesnictví

Při rozloze lesů 3,862 mil. ha je lesnatost Rakouska 46,7 %, z toho 20 % lesů jsou lesy horské, chránící níže položená území před lavinami a sesuvy půd. Bez této ochranné funkce lesů by byla řada regionů neobyvatelná. Podíl soukromých vlastníků na držbě lesů je 81 % (3,128 mil. ha), přičemž 45 % vlastníků má více než 100 ha a 9 % méně než 6 ha. Celková zásoba dříví je 1 159 mil. m3 s k., z čehož je 193 mil. m3 s k. v lesích veřejných a 966 mil. m3 s k. v lesích soukromých. Tomu odpovídá zásoba na 1 ha ve výši 300 m3 s k., při 263 m3 s k. v lesích veřejných a 309 m3 s k. v lesích soukromých. Při roční těžbě cca 19 mil. m3 b. k. se ve veřejných lesích vytěží asi 3,5 mil. m3 b. k., a v lesích soukromých 15,5 mil. m3 b. k. Podíl paliva na dodávkách je 18 %. Výše těžeb na 1 ha je u obou forem vlastnictví téměř shodná, ve veřejných lesích se při přírůstu 7,5 m3/ha těží 5,9 m3, a v soukromých lesích se při přírůstu 9,7 m3/ha těží 5,6 m3. Tempo zvyšování zásob dříví je (následkem většího nedotěžování přírůstu) vyšší v soukromých lesích než ve veřejných. Tradiční pojem rodinné lesnicko-zemědělské usedlosti naplňuje 50 % vlastníků lesů, 34 % vlastníků má i jiný zdroj obživy, 16 % vlastníků jsou důchodci. S tím koresponduje věková struktura vlastníků, ve které 79 % tvoří osoby ve věku 30–60 let, 6 % jsou mladí lidé do 30 let a 15 % důchodci. Všeobecným trendem posledních dvaceti let je pokles počtu lesnicko-zemědělských usedlostí a nárůst počtu vlastníků lesů, kteří v nich sami nehospodaří. S tím je spojené i zvětšování lesních majetků. Výměra lesů (i výše zásob dříví) roste přesunem zemědělské půdy do lesní (cca 5 tis. ha ročně), přičemž většina nových porostů nevzniká umělým zalesněním, ale postupným přirozeným zarůstáním pastvin a marginálních půd, které přestaly být intenzivně zemědělsky obhospodařovány. Proto je 90 % nárůstu lesní půdy v ekonomicky méně rozvinutých regionech a v kategorii soukromých vlastníků lesů, majících méně než 100 ha. Fragmentace lesů není problémem, ale správa malých lesů je v některých regionech neuspokojivá, a proto je rakouská lesní politika zaměřena na podporu sdružování vlastníků lesů malých výměr a na zvyšování odbornosti vlastníků (počet osob, které projdou odborným kurzem, je odhadován na 6 tis. ročně). Asi 10 tisíc soukromých vlastníků lesů a zemědělců se sdružuje v Land & Forst Betriebe Österreich, www.landforstbetriebe.at, s organizační strukturou podle spolkových zemí. Tato organizace je členem Confederation of European Private Forest Owners (CEPF) www.cepf-eu.org, European Landowner´s Organizations (ELO), www.europeanlandowners.org a PEFC International www.pefc.org. Lesy ve vlastnictví státu obhospodařují Österreichische Bundesforste AG, www.bundesforste.at.

Počet obyvatel

8,327 mil.

Celková výměra lesů

3,862 mil. ha

Lesnatost

46,7 %

Podíl soukromých lesů

81 %

Výměra soukromých lesů

3,128 mil. ha

Celková zásoba dříví

z toho lesy veřejné

soukromé

1 159 mil. m3 s k.

193 mil. m3 s k.

966 mil. m3 s k.

Zásoba dříví na 1 ha

z toho lesy veřejné

soukromé

300 m3 s k.

263 m3 s k.

309 m3 s k.

Roční těžby

z toho lesy veřejné

soukromé

19 mil. m3 b. k.

3,5 mil. m3 b. k.

15,5 mil. m3 b. k.

Podíl paliva na dodávkách

18 %

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4936

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4404

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3006

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2597

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2594

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Zobrazení: 2566

Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Lesy ČR škody 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě