logo Silvarium tisk

V českých peletárnách se v prvním pololetí roku 2023 vyrobilo 182 tisíc tun dřevních pelet, je to méně než loni

V českých peletárnách se v prvním pololetí roku 2023 vyrobilo 182 tisíc tun dřevních pelet. Statistiky shromažďuje národní asociace Klastr Česká peleta. Situaci na trhu výrazně proměnila energetická krize, zákazníci více oceňují lokální původ paliva a taky poptávka po nových peletových kotlích je vyšší. Přesto se pelet letos vyrobilo méně než v předchozích letech. Důvody jsou podle Klastru dva: ochlazení stavebního trhu a nižší poptávka po peletách, protože domácnosti jsou předzásobeny z loňska.

 

Foto: Klastr Česká peleta Foto: Klastr Česká peleta

Dřevními peletami vytápí v Česku už 50 tisíc domácností. Jejich počet výrazně vzrostl za poslední dva roky, kdy trh s palivy proměnila energetická krize a Češi se viditelně přiklonili k domácímu palivu – dřevu a dřevním palivům, jako jsou především pelety a brikety.

„Další velkou vlnu zájmu o kotle na dřevní paliva očekáváme v následujících měsících,“ uvádí Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Blíží se totiž zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy, které se musí vyměnit do září 2024 a týká se především zastaralých uhelných kotlů. „Topenáři budou mít opravdu napilno, vyměnit se má ještě asi 200 tisíc kotlů,“ doplňuje Stupavský.


Moderní kotle na dřevo a brikety a automatické kotle na pelety tedy u nás nyní nahrazují především staré uhelné, ale také modernější plynové kotle. Přestože zájem o pelety i peletové kotle je rekordní, čeští výrobci letos vyrobili méně pelet i briket než bylo běžné v předcházejících letech. Od ledna do června 2023 se u nás vyrobilo celkem 182 tisíc tun dřevních pelet a 70 tisíc tun dřevních briket, zatímco v roce 2022 to bylo asi o 15 % více. Důvody jsou dva.

„Pozorujeme ochlazení stavebního trhu, který poptává méně dřevařských výrobků. Na pilách se proto řeže méně dřeva, proto zbývá i méně piliny, která je základní surovinou pro výrobu pelet,“ vysvětluje Stupavský. Druhý důvod je stále ještě dozvukem paniky způsobené loňskou energetikou krizí. „Pozorujeme, že domácnosti jsou ve větší míře, než bývalo obvyklé, předzásobeny palivem ještě z loňska,“ uvádí Stupavský. Loni si lidé běžně objednávali i trojnásobek běžného objemu paliva, což také na několik měsíců uměle vyhnalo cenu pelet nahoru. „Není divu, že mají stále plné sklady i na letošní zimu,“ dodává Stupavský.


V následujícím roce očekává Klastr Česká peleta optimalizaci domácí výroby na čísla běžná z minulých let. V Česku funguje už 41 stabilních peletáren, které vyrábějí celoročně, a to ve všech krajích. Briketáren je asi šedesát. „Z čísel za první pololetí již nyní víme, že největší výrobnou pelet bude letos opět rakouský dřevařský závod Pfeifer v Chanovicích, dvojkou pak rovněž rakouská skupina Mayr-Melnhof v Paskově,“ počítá Stupavský. Největším domácím výrobcem briket je česká firma Biomac se sídlem v Uničově.

Ilustrační foto: Klastr Česká peleta

Začátkem září vydal Klastr Česká peleta varování, že chystaný úsporný balíček počítá se zvýšením DPH na dřevní paliva z 15 na 21 %. Takový krok by znamenal výrazné zdražení topení pro nízkopříjmové domácnosti, které topí na vesnicích často právě dřevem. „Vláda se chystá zdražit venkovu jeho hlavní zdroj paliva,“ varoval Vladimír Stupavský v prohlášení.

Tuzemští výrobci se obávají, že zákazníci budou objednávat levnější dřevo, pelety i brikety ze zahraničí, což by mělo dopad i na výběry DPH. V okolních zemích jsou totiž sazby DPH na dřevní paliva razantně nižší: Německo má 7 procent, Rakousko má 13 procent, Itálie má 10 procent. Pro zákazníky by bylo výhodnější nakupovat u sousedů a výrobcům by se zase vyplácelo vyvážet české palivo do zahraničí. „To by skutečně mohlo vést k absurdní situaci: Naši výrobci by vyváželi pelety třeba do Rakouska, odkud by si je české domácnosti kupovaly levněji a nechávaly si je vozit zase zpátky. A DPH by inkasoval rakouský stát, Česko na tom bude podle vládního úsporného balíčku tratit,“ přibližuje Stupavský.

Podle TZ Klastru Česká peleta

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zobrazení: 6801

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně...

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

Zobrazení: 6049

Nejčastější dřevinou, která přirozeně obsazuje místa vzniklá po narušení smrkových porostů na většině stanovišť střední Evropy...

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Zobrazení: 2638

Americký prezident Donald Trump ve středu 19. února oznámil, že se Spojené státy chystají zavést novou...

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Zobrazení: 2269

Němečtí vlastníci lesů se snaží posílit své zájmy v Evropské unii. Za tímto účelem založili počátkem...

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Zobrazení: 1641

V 5. kole příjmu žádostí o poskytnutí dotace na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu Společné...

Pilu Javořice v obci Ptení zasáhl rozsáhlý požár. Škody budou v desítkách milionů korun

Pilu Javořice v obci Ptení zasáhl rozsáhlý požár. Škody budou v desítkách milionů korun

Zobrazení: 1618

Halu pily Javořice v obci Ptení na Prostějovsku v sobotu před polednem zasáhl rozsáhlý požár. Uvádí to...

Poslední komentáře

Anketa

Dotknou se Vás vládní opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky do ČR?

Naši partneři

Lesy ČR VLS Národní lesnický institut ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě