logo Silvarium tisk

V Česku je nyní invazivních 75 druhů rostlin a 113 druhů zvířat, počet roste

Ochránci přírody považují z celkového počtu 1576 nepůvodních druhů rostlin v Česku 75 druhů za invazivní, živočichů je podle nich invazivních 113 z 595 nepůvodních druhů. ČTK to řekl Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Počet druhů podle něj dlouhodobě mírně narůstá.

Tnovník akát (Robinia pseudoacacia). Foto: Pixabay Tnovník akát (Robinia pseudoacacia). Foto: Pixabay
Na seznamu EU vzrostl počet invazivních druhů rostlin a živočichů od roku 2015 z 37 na aktuálních 88. Druhy na unijním seznamu musí splňovat kritéria pro celou EU, pro Česko je proto přesnější seznam ochránců přírody, uvedl Tomáš Görner z AOPK ČR.

Doplnil, že v ČR odborníci pozorují nadužívání herbicidů k hubení invazivních druhů.

Z invazivních rostlin je v Česku podle něj nejrozšířenější plevel křídlatka a netýkavka žláznatá, za invazivní druh považují ochránci přírody také akát.


Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera). Foto: Wikipedia

Jedním z nejvýznamnějších invazivních živočichů v českých lesích je mýval severní. Podle odborníků se v roce 2003 vyskytoval na necelých pěti procentech Česka, dnes odhadují stálý výskyt zhruba na 11 procentech území ČR. Databáze ochránců přírody eviduje v Česku od začátku letošního roku 33 nálezů mývala.


Mýval severní (Procyon lotor). Foto: Pixabay

Databázi ochránců přírody najdete zde.

Na některých místech v Česku je od roku 1950 rozšířená také invazivní želva nádherná. Z databáze vyplývá, že v ČR jsou tisíce jedinců. Za loňský rok přibylo 71 nálezů, letos 25.


Želva nádherná (Trachemys scripta). Foto: Wikipedia

Rozšířené invazivní rostliny a zvířata ohrožují původní druhy, podle Görnera dokáží měnit celá stanoviště a škodí také lidem, plevel bolševník například způsobuje popáleniny a pyl ambrózie může vyvolat alergickou reakci. Podle ochránců přírody lze další dopad invazivních druhů pozorovat například na račím moru, který do Česka zavlekl nepůvodní druh raka ze Severní Ameriky. V jeho důsledku uhynuli raci v některých řekách.


Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum). Foto: Wikipedia

Škody způsobené invazivními druhy odhaduje Görner na vyšší desítky milionů korun za rok. „Pro představu - projekt na potlačení bolševníku v Karlovarském kraji mezi lety 2013 a 2015 stál zhruba 80 milionů korun. V Doupovských horách je nyní projekt na omezení početnosti mývala přibližně za 17 milionů korun," doplnil.

Invazivní druhy se mohou šířit neúmyslně, například jako součást dováženého zboží nebo substrátu. Šíření je podle Görnera ale často i úmyslné, například rozšíření norka nebo nutrií je důsledkem poptávky po kožešinách.

Statistika k používání přípravků na likvidaci invazivních druhů v ČR není, spotřeba chemických přípravků k hubení hraboše, jednoho z nejvýznamnějších škůdců v zemědělství, nicméně vzrostla z předloňských 64.452 kilogramů na 366.253 kilogramů v loňském roce, tedy zhruba šestinásobně. Vyplývá to z informací Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Celková spotřeba přípravků na ochranu rostlin ale loni oproti roku 2022 o 363.000 kilogramů klesla. Za rok 2023 spotřebovali čeští zemědělci necelých 10,5 milionu kilogramů přípravků, uvedlo minulý týden ministerstvo zemědělství.

 

ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 5124

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4524

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3145

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3039

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2781

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Zobrazení: 2728

Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Lesy ČR škody 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát podporovat sdružování drobných vlastníků lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě