logo Silvarium tisk

ÚOHS: LČR chybně nakupovaly kancelářský materiál

 

Státní podnik Lesy České republiky postupoval v nadlimitní veřejné zakázce „Dodávky kancelářského materiálu (rámcová smlouva)“ v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Ve své zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten také uložil zadavateli za porušení zákona pokutu ve výši 300 000 Kč. Rozhodnutí ÚOHS je nepravomocné a může být proti němu podán rozklad.

Podle ÚOHS Lesy ČR pochybily v nastavení kvalifikačních kritérií pro uchazeče o zakázku, když požadovaly minimální úroveň obratu ve výši, která neodpovídá druhu, rozsahu a složitosti předmětu zakázky. LČR totiž v zakázce na uzavření rámcové smlouvy na dodávky kancelářského materiálu na období 4 let požadovaly, aby obrat dodavatele v posledních třech účetních obdobích nepoklesl pod 100 milionů korun. Toto ustanovení zdůvodňovaly zejména skutečností, že bude požadovat dodávky pro svých přibližně 100 organizačních jednotek a dodavatel tedy musí být schopen během krátké doby dodat významné množství kancelářského materiálu pro více organizačních jednotek najednou.

Zadavatel je oprávněn požadovat po uchazečích údaje o obratu, v tomto případě však předpokládaná hodnota zakázky činila přibližně 10 mil. Kč ročně. Výše minimálního ročního obratu byla tedy lesy ČR stanovena na desetinásobku objemu zakázky. Jak uvedl ÚOHS, vzhledem k tomu, že zadavatel hodlal uzavřením rámcové smlouvy odebírat kancelářský materiál dle svých potřeb na základě opakovaných dílčích dodávek, a to v maximální výši 40 mil. Kč po dobu platnosti rámcové smlouvy, nelze předpokládat, že by dodavatel musel plnit dodávku v celkové výši 10 mil. Kč, resp. v celkovém objemu rámcové smlouvy jednorázově. Takové nastavení minimálního obratu mělo za následek diskriminaci dodavatelů s nižším obratem a je dle rozhodnutí ÚOHS nepřípustné.

Lesy ČR tímto postupem omezily okruh potenciálních uchazečů o zakázku. Zadavateli bylo sice doručeno 5 nabídek, nicméně dokumentaci si vyzvedlo 42 zájemců. Nelze tedy vyloučit, že v případě přiměřeně stanovených kvalifikačních kritérií se mohla soutěž o zakázku odehrát mezi větším počtem účastníků.

 

Stanovisko Lesů ČR, s.p

Lesy ČR příslušné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) obdržely, avšak se nemohou ztotožnit se skutečnostmi v něm uvedenými. V dosavadním průběhu správního řízení Lesy ČR předložily řadu argumentů svědčících o oprávněnosti jejich dosavadního postupu nejen v zadávacím řízení, ale také při přípravě zadávací dokumentace a stanovení souvisejících kritérií. Z toho důvodu je vydané rozhodnutí ÚOHS  nečekané. LČR na své dosavadní argumentaci trvají. Proto byl proti tomuto nepravomocnému rozhodnutí podán rozklad k předsedovi ÚOHS.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2884

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2630

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2428

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2071

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 1723

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1695

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě