Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve sbírce listin.
Pokles tržeb odůvodňuje firma ve výroční zprávě živelními kalamitami a poklesem cen dřeva. Například tržby za dříví, které tvoří 62 procent všech tržeb firmy, meziročně téměř o čtvrtinu poklesly z předloňských téměř 2,5 miliardy na loňské dvě miliardy korun. Druhý největší podíl na celkových tržbách mají tržby za lesnické práce, které meziročně vzrostly o 83 milionů na 996 milionů korun. Meziročně šlo o devítiprocentní nárůst.
Uniles uvádí, že patří mezi tři největší lesnické firmy v Česku. Loni zaměstnával v průměru 372 lidí a vytěžil jeden milion metrů krychlových dřeva, v roce 2022 to bylo 1,4 milionu.
Hospodářský výsledek Unilesu v posledních letech výrazně rostl, mezi lety 2018 a 2021 se zlepšil o 683 procent a v roce 2021 dosáhl zisk rekordních 129,4 milionu korun. Od té doby zisk podruhé za sebou poklesl. Snížení hospodářského výsledku loni firma přičetla nepřesné metodice valorizace nákupních cen dřeva ve víceletých zakázkách, což už u nových zakázek od loňského roku ve smlouvách odstranila.
Rok 2024 bude podle předpokládaného vývoje společnosti komplikovat pokles těžeb a odbytové problémy na trhu s klíčovými produkty prvotní dřevařské výroby. Zpracovatelé byli podle firmy v minulých letech zvyklí zpracovávat téměř dvojnásobné množství dříví, než kolik je aktuálně k dispozici. „Setrvání tohoto stavu může vést ke strukturálním změnám v oblasti zpracovatelských odvětví. Předpokládáme též zřetelně sníženou poptávku po pěstebních pracích,“ uvedla společnost.
Z údajů serveru Srovnejdrevo.cz vyplývá, že průměrná cena palivového dříví klesá druhým rokem, loni se meziročně snížila zhruba o 8,5 procenta. Celkový objem prodaného palivového dříví se loni podle serveru meziročně snížil o 43 procent.
Za setrvalé riziko považuje Uniles odraz cenového vývoje surového dříví v nákupních cenách od Lesů ČR. Uniles se v roce 2022 stal vítězem dvanáctimiliardového tendru státního podniku Lesy ČR na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2023 až 2027.
Do holdingu Agrofert, který sdružuje zhruba 200 firem v Česku i v zahraničí, patří například také chemičky Deza, Fatra, Lovochemie či Precheza, potravinářské společnosti Kostelecké uzeniny, Krahulík nebo Penam.
Zisk holdingu Agrofert loni meziročně klesl o 84 procent na 2,09 miliardy korun. Tržby se snížily o 14 procent na 212 miliard, hlavně v chemii a zemědělství. Za poklesem tržeb bylo podle Agrofertu snížení prodejních cen.
Podle ČTK