logo Silvarium tisk

Sýkora: Nedovedu si představit důvody, které by vedly k mému odvolání

Svatopluk Sýkora, generální ředitel státního podniku Lesy České republiky, s.p., odpovídal na otázky týdeníku Euro. V něm odmítl tvrzení, že jsou LČR černou ovcí státu. „Naopak, jsme jednou z nejzdravějších firem, které stát má,“ říká Sýkora.

Přesto počítá s tím, že nové tendry na lesnické práce, které mají být vypsány v dubnu, budou cílem kritiky a pravděpodobně dojde k jejich napadení. „Já to vím. Kdykoli byly v Lesích vyhlášeny tendry, vždycky byly napadány. Lesy jsou podnikatelský subjekt a jde o standardní konkurenční prostředí, kdy se ne vždy shodují zájmy privátních firem se zájmy státu. Žádné firmy ale nepoškozujeme. Dokládá to výsledek letošních tendrů. Uspěly firmy, které podle mezinárodně uznávaných kritérií Evropské unie patří mezi malé a střední. Největší podíl jednotlivých zakázek získaly střední (45 procent) a malé podniky (37 procent). Obavy firem o přístup k zakázce nejsou opodstatněné a věřím, že tendr bude úspěšně zahájen i ukončen.“

Další část rozhovoru se týkala cen dřeva. Podle Svatopluka Sýkora stojí za nespokojeností dřevozpracovatelů za vyšší cenou dříví to, že některé firmy „přišly o předchozí privilegia ve výhodnějších cenách a přednostních dodávkách dříví“ díky dřívější spolupráci s HLDS. Firmy, které si dnes stěžují, prý převážně patří do té skupiny, který měla dříví od HLDS dostávat přednostně. Proč tomu tak bylo, to prý netuší.

Tři miliardy jsou norma

Historicky nejlepší hospodářský výsledek generální ředitel za výjimečný nepovažuje. „Lesy mají potenciál k tomu, dosahovat standardně takových výsledků jako loni. Hrubý zisk kolem tří miliard by se měl stát pro Lesy novou normou,“ uvádí pro Euro Svatopluk Sýkora. Tomu by měl napomoci i systém prodeje na P. Že by lesnické firmy šidily stát a dřevo by se z lesů ztrácelo, jak varují kritici, Sýkora odmítá. „Tento systém obchodování není nový. Používá se v určité formě už od vzniku státního podniku, tedy od roku 1992. Poslední tři roky se polovina dřeva obchodovala takto a polovina takzvaně přes odvozní místo. V druhé variantě náš partner dřevo pokácel, dopravil ho na odvozní místo a odtud jsme dřevo prodávali přes HLDS.

O tom, který obchodní model je ekonomicky výhodnější, se vedla diskuse. Ministr zemědělství sestavil komisi, která měla efektivitu obou systémů odborně vyhodnotit. Vyšlo, že prodej přes lesnické firmy je výhodnější, a to v řádu stamilionů.

Co se uhlídání obchodu se dřevem týká, nebojím se, že by docházelo ke ztrátám a krádežím. Těžařské firmy samozřejmě kontrolujeme.“

Generální ředitel však odmítá, že by závěr komise byl ovlivněn údajně nevýhodným prodejem přes HLDS. Propočty obou modelů prý byly nastaveny tak, aby se srovnávalo srovnatelné a výsledky analýzy byly objektivní. Zároveň nesouhlasí s názorem soukromníků, kteří se shodují v tom, že by nikdy své dřevo takto neprodávali, což potvrdil mj. ministr zahraničí a významný vlastník lesních pozemků Karel Schwarzenberg. „My se ale se soukromými vlastníky lesa vůbec nemůžeme srovnávat. Je třeba si uvědomit, na jakém objemu lesa podniká nebo hospodaří soukromník, a na jakém my. Nám patří padesát procent plochy lesů v Česku a nejsme schopni si všechny práce dělat sami.

Když se počátkem devadesátých let provedla transformace na státní podnik, přišli jsme privatizací o všechny mechanismy a zařízení, kterými se dá dřevo dobře vytěžit a prodat. Nemáme manipulační sklady, kde se dřevo rozděluje a třídí podle jakosti, nemáme k dispozici manipulační linky, železniční vlečky, nakládací rampy, vozový park a těžební techniku. To všechno bylo ve druhé vlně kuponové privatizace rozděleno mezi privátní sektor.

Takže kdybychom chtěli dřevo prodávat sami a dobře, museli bychom výrazně investovat do pořízení potřebného zázemí.“

Dalším tématem byla smlouva z roku 2009 na prodej těžebních zbytů s firmou LST Trhanov. Ceny pro ni jsou údajně až o pětinu nižší než na trhu. LČR se ji však vypovědět nechystají. „V našich lesích jsou těžební zbytky odpadem po těžbě, kterého se potřebujeme zbavit. V letech 2008 a 2009 o zbytky ještě nikdo nestál, takže jsme byli rádi, když firma LST projevila zájem za zbytky platit.

Prodáváme jí je za tržních podmínek. Základní cena je ve smlouvě indexovaná, mění se podle vývoje na trhu. Za úklid zbytků jsme ročně platili přes 250 milionů korun a dnes na jejich prodeji miliony vyděláváme, a i nyní ještě někde musíme za úklid platit. Podle mě si to kritiku nezaslouží,“ uzavřel Sýkora.

Podpora ministra je pro mě důležitá

Generální ředitel v rozhovoru také uvedl, že při prodejích cca 950 objektů odhaduje výnosy zhruba 860 milionů korun. Zisk společnosti by však měl v dohledné době putovat zpět do státní kasy. „Transformaci státního podniku na akciovou společnost nám zatím ministr zemědělství Ivan Fuksa za úkol nedal. O čerpání z rezerv se mluvilo a v současné době se hledají právní způsoby. Na účtech máme dnes 8,5 miliardy a pracujeme s nimi tak, aby nesly alespoň nějaké peníze. Nemáme ale žádný právní mechanismus, jak státu tyto peníze převést. K tomu by bylo potřeba změnit zákony. Alespoň tedy nakupujeme státní dluhopisy,“ popisuje Sýkora současnou praxi.

Přesto je státní podnik v současnosti pod palbou novinářů i politiků. Zásadní je však podpora zakladatele, tedy ministerstva zemědělství. „Jeho podpora je samozřejmě pro podnik i pro mě důležitá. Předpokládám, že podpora podniku ministerstvem se v budoucnu zvýší. A co se obavy o mé místo týká? Jsem do funkce jmenován ministrem a jím také mohu být odvolán. Nedovedu si ale v době nejvyšší ekonomické prosperity podniku představit důvody, které by vedly k mému odvolání.“

red., zdroj: týdeník Euro

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 3346

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2838

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2511

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 2295

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2192

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1778

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Poslední komentáře

Anketa

Považujete proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko za transparentní a demokratický?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě