logo Silvarium tisk

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

Aktualizováno 28. 5. Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky, která mj. určuje druhovou skladbu lesů. Vyjádření Hnutí Duha o absolutním selhání ministerstva podle SVOL ukazuje na zásadní odborné neznalosti a naprosté nepochopení řešení problematiky v celé její šíři. 

"Výzva k sabotování vyhlášky tak může zhatit dobrý počin v adaptaci na klimatickou změnu a přispět k ekonomickému kolapsu nestátního sektoru. O připravované vyhlášce se šíří veřejným prostorem nepravdy, proti kterým se musíme rázně ohradit," uvedl František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL), jehož odborníci se na přípravě vyhlášky podíleli. „Návrh vyhlášky uvolňuje lesním hospodářům ruce a umožňuje jim využít nejširší možné skladby dřevin odpovídajících stanovišti a regionálnímu klimatu právě v reakci na jeho současně probíhající změny, aniž by vlastníky lesů zároveň ekonomicky srazil na kolena," doplnil.

Celé vyjádření Hnutí Duha k návrhu vyhlášky najdete zde.

Návrh vyhlášky uvažuje se smrkovým hospodářstvím až od 700 m n. m., upozorňuje na jeho rizikové zastoupení v pahorkatinách a téměř vylučuje vysazování smrku v nižších nadmořských výškách. Nikde ve vyhlášce nenajdete doporučení pro 75 % zastoupení smrku, před kterým varuje veřejnost Hnutí Duha. Další z řady nepravd je vymezení kratší doby životnosti základních přípravných dřevin.

Tvrzení, že douglaska tisolistá je rizikovou exotickou dřevinou, je nehorázná demagogie. V průběhu 150 let bylo prokázáno, že douglaska zvyšuje biodiverzitu, odolala bez poškození mniškové kalamitě i kalamitám imisním a s úspěchem přestává i současné období klimatické změny s periodicitami sucha. „Na jednání s Ministerstvem zemědělství a SVOL samo Ministerstvo životní prostředí uznalo předložené argumenty a odsouhlasilo požadavek na zastoupení douglasky ve směsích do 20 %. Při jednáních s Agenturou ochrany přírody a krajiny a s vlastníky lesů připustilo i její mírné zastoupení ve zvlášť chráněných územích pro zvýšení biodiverzity," připomněl Kučera.

Kritika umělé výsadby smrku na kalamitních holinách v prvním roce obnovy vychází z neznalosti ekologických nároků jednotlivých dřevin. Smrk je od přírody schopen růst na otevřených plochách, rychle zastíní půdu a vytvoří vhodné mikroklima pro zdárný růst buku a modřínu z výstavků ponechaných na kalamitní holině. Kde je les, tam je voda. Kde je voda, tam je les. Sázet na otevřenou plochu jenom buk je proti přírodě a mrháním finančními i lidskými prostředky. Stejně tak je pošetilé chtít nahrazovat odumírající smrkové porosty v pahorkatinách středními a nízkými lesy, které vznikají pařezovou a kořenovou výmladností dubu, jasanu, javoru, olše a lípy. Tyto dřeviny v odumírajících smrkových monokulturách nejsou, a tudíž se tam nemohou ani přirozeně zmladit.

„Nedávná historie mnohokrát ukázala, že politická rozhodnutí, která se neopírají o odborný základ, ale názory skupin či jednotlivců, kteří nemají za nic odpovědnost, ve svém důsledku nepřinesla lesům nic dobrého. Téměř polovina lesů v České republice patří nestátnímu sektoru, a proto jsou doporučující opatření vyhlášky a odpovídající finanční motivace státem na místě. Za škody suchem v r. 2017 nedostali vlastníci lesů ani korunu, zatímco zemědělci obdrželi dvě miliardy, k razantním změnám hospodaření v krajině je ale překvapivě nic nenutí", doplnil Kučera.

Nejen o vyhlášce, ale i dalších opatřeních pro potlačení kůrovcové kalamity a zmírnění dopadů sucha na vlastníky lesů budou zástupci SVOL a Komory soukromých lesů jednat 29. května s ministrem zemědělství a 31. května na Úřadu vlády.

Podle TZ SVOL, red.

Reakce VÚLHM na vyhlášení představitelů hnutí DUHA k novele Vyhlášky MZe č. 83/1996 Sb.

Novela Vyhlášky MZe č. 83/1996 sb. o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů (dále jen vyhláška) a její přílohy, včetně „Vymezení cílových hospodářských souborů" je syntetickým dílem předních lesnických odborníků, vědců a výzkumných pracovníků ÚHÚL Brandýs nad Labem, obou univerzit ČZU v Praze, MENDELU v Brně, VÚLHM, v.v.i. Strnady a uznávaných odborníků lesnické praxe LČR, SVOL.

Vyjádření představitelů hnutí DUHA znevažuje komplexní výsledek týmové práce a svým obsahem deklaruje:
- absolutní nepochopení smyslu vyhlášky jako nástroje pro podporu vnášení melioračních a zpevňujících dřevin (MZD) a funkce Oblastních plánů rozvoje lesů (OPRL) a Lesních hospodářských plánů (LHP), jejichž účelem je návrh pěstebních opatření včetně druhových skladeb,
- zásadní odbornou neznalost problematiky MZD směřující k zásadní změně druhové skladby lesů, která není reálně řešitelná v krátkodobém horizontu,
- naprosté ignorantství současného stavu poznání, vycházejícího z dlouhodobého vědeckého výzkumu (projekty NAZV, TAČR ...) podpořeného provozními experimenty a dlouholetou zkušeností praxe v podmínkách probíhající klimatické změny v ČR.

Celé znění reakce VÚLHM si můžete stáhnout zde.

Zdroj: TZ VÚLHM

 

Líbil se vám článek?
(1 hlas)

Komentáře  

+9 # Lynx 2018-05-28 22:53
Těch demagogií je více. Smrk je sice schopen růst na otevřených plochách, ale zejména, pokud ho tam vysázíme.
V přirozených lesích roste pod ochranou mateřského porostu a je schopen vydržen zástin. V rámci druhové konkurence se prosazují nejodolnější jedinci.
Je otázkou, do jaké míry ze smrku lesníci udělali pionýrskou dřevinu nebo dřevinu, která své vlastnosti mění směrem k pionýrům.

U douglasky bych viděl spíš problém s přístupem zpracovatelů. Zvěř douglasku miluje stejně jako jedli a modřín. Co není spaseno, je vytlučeno.

Přijde na několik let redukce stavů spárkaté zvěře v souvislosti s extrémním rozsahem holin? Co na to MZe?
Anebo když je problém se smrkem, tak se bude vydělávat alespoň na myslivosti?
+19 # Hroch 2018-05-28 20:34
Desinformace a činy HD mají význam pouze v rámci trestního stíhání za ně...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3299

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 2336

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 2168

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 2145

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

Zobrazení: 1630

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo aktualizované dotační programy (stav k 15. 1. 2024). V dokumentu pro vlastníky lesů, podnikatele...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1502

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě