logo Silvarium tisk

SVOL: Nestátní vlastníci lesů stále čekají na kompenzace za škody způsobené kůrovcovou kalamitou v loňském roce

Majitelé českých lesů stále čekají na informaci, jaký objem finančních prostředků uvolní vláda na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za loňský rok. Podle Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR připravila kalamita nestátní vlastníky lesů o zdroj příjmů na 40 až 50 let. Nutnost podpory vlastníků lesů potvrdil i Senát v červnovém usnesení, kde vyzval Ministerstva financí a zemědělství, aby zajistila prostředky v minimální výši 7 miliard korun. Od té doby se však záležitost na program jednání vlády nedostala. Termín příjmu žádostí o podporu je nejasný. SVOL tak vyzývá vládu ČR, aby zařadila věc na program nejbližšího jednání 23. srpna.

„Lesy jsou klíčové pro vodní režim v krajině, a proto je potřeba zničené porosty rychle obnovit. Bez pomoci státu to ale nestátní vlastníci lesů nemohou zvládnout. Apelujeme proto na vládu, aby začala jednat. Ceny kvalitní kulatiny sice v posledních měsících vylétly nahoru, ale škody způsobené kůrovcem v loňském roce pokrýt nedokážou. Peníze na obnovu zničených lesů, se dnes najít musí, jinak budou dopady na českou krajinu i postižené majitele drtivé,“ konstatuje Ing. Stanislav Janský, pověřený funkcí předsedy SVOL.

O zajištění částky sedmi miliard korun na kompenzace škod způsobených vloni kůrovcovou kalamitou hovořil premiér Andrej Babiš během interpelací v Poslanecké sněmovně 8. července jako o hotové věci, od té doby se ale vláda touto záležitostí vůbec nezabývala. „Rozumíme vážným okolnostem, které vznikly zejména v důsledku covidu a řádění tornáda na Moravě, ale průtahy jednání o výši kompenzací obtížnou situaci nestátních vlastníků lesa jen prohlubují,“ doplňuje Janský.

Vlastníci lesů v kůrovcem nejvíce postižených oblastech ztratili zdroj budoucích příjmů z prodeje dříví i na několik desetiletí dopředu. Prodej dříví tvoří u většiny majitelů až 98 % příjmů. Tato situace dopadne tvrdě zejména na střední a menší vlastníky nestátních lesů. Pro vlastníky lesů je tak klíčové, aby došlo co nejdříve k rozhodnutí o poskytnutí kompenzací a vyhlášení termínu příjmu žádostí. Hrozí totiž také, že bude období pro podávání žádostí krátké a vlastníci si nestihnou o prostředky včas zažádat. Celkové škody v důsledku kůrovcové kalamity za rok 2020 odhadla analýza think tanku Czech Forest na 44 miliard korun. Podle SVOL by kompenzace pro nestátní lesy navrhovaná Ministerstvem zemědělství ve výši 6,7 miliard Kč neměla být dále krácena.

Prostředky na mírnění dopadů kůrovcové kalamity jsou podle SVOL extrémně důležité i z pohledu zachování celospolečensky prospěšných mimoprodukčních funkcí, jako je např. zadržování vody v krajině. 

„Lesy jsou mimo jiné klíčové pro hospodaření s vodou, protože přispívají k jejímu udržení v krajině. Vyrovnávají navíc teplotní výkyvy, zvyšují vlhkost vzduchu a brání erozi půdy. Na potřebnou obnovu lesů i zachování těchto funkcí potřebujeme nyní pomocnou ruku státu. Pokud budou lesy nadále ubývat, podepíše se to i na biodiverzitě a pro naši krajinu to bude mít nedozírné následky,“ varuje na závěr Stanislav Janský. 

Podle TZ SVOL

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+7 # Starý 2021-08-27 12:24
Věřte vážení, že jen výjimečně dnes se vyjádřím k mínusování a to v duchu praxe.
Hodil jsem do debaty jak to chodí v tomto státě s jinými resorty a porovnal s lesy a s tím jak jako vlastník lesa mohu nakládat volně se svým majetkem a mít z něj i jiné užitky nežli z těžby dřeva jednou za sto let!!!.
No a mínusujete, nevadí, jen prakticky mi prosím napište proč, tedy pokud neplatíte daně a soc. a zdravotní pojištění /i to asi lze/ a pak v lesích požíváte mimo těžby dřeva skoro vše a i na kšeft a vadí, že do lesa nejdou pravidelné platby?

Budu rád za kritiku...díky.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-08-28 11:30
:lol:
Marná snaha.
Ti mínusovači, až na pár čestných výjimek, nemají vlastní názor.
Mnohdy mám dojem, že jde o robota.
Chce tomu dát čas a zase se zelení. 8)
PS . já kupříkladu v lese platím za postavené ůly. Ale nemyslím, že to majitele vytrhne. Ani ty houby, ikdyby je někdo měl na kšeft.
+8 # Starý 2021-08-29 06:18
Někteří již toho času moc nemáme, ale obecně i malá platba je k něčemu a když někdo za něco platí, tak si toho i trochu váží...asi.
Někde platíme i několikrát a ani nám to nepřijde, příkladem městům za parkování, jednou platíme na dani z nemovitosti, jednou za vjezd, jednou za parkovné, jednou za to že nám za dotační peníze toto místo hlídá, jednou, že nám za dotační peníze (má vždy přednost a prioritu, toto místo jednou za čas čistí, upraví a další a další. Vše z mých i vašich a dalších daní a poplatků.
Je zajímavé, že toto nikomu nevadí a je to normální.
Pak srovnávejme s lesy.
Mohu dále pokračovat, ale postoj veřejnosti k něčemu co je zdarma a tak nějak léta zaručené je najednou velice razantní a co bychom do toho dávali, ať z vlastní kapsy, či daní a dalšího.................
Mým jednoduchým propočtem vychází, že si stát města, obce pěkně přichází na své, jsou to tisíce miliard na rok, za službu občanům.
Lesy poskytují stejnou službu, v daleko větší míře, vylepšují a utvářejí životní prostředí a spoustu dalšího. Ale jen 14 miliard za několik let je hanba této generace a to nemluvím o dalších generacích, které nad tím budou špatně, ať z hlediska životního prostředí, tak z hlediska nutných vstupů k zajištění správných funkcí a existence lesa, tedy našeho životního prostoru.
+7 # Starý 2021-08-27 08:32
Už jen k podporám:

Požívám státního a obecního majetku - platím daně.
Tedy stát a obec má zaručený roční příjem!

Požívám zdravotnictví a jeho služeb - platím zdravotní pojištění.
Tedy toto odvětví má zaručený roční příjem!

Požívám lesů a jejich plodů a dalšího.
A kde je ten zaručený roční příjem !!!!!

Ptá se jen stařec, hloupý a tupý tvor...…...který vnímá, že ve všech předchozích kapitolách se jasně vybírá a ještě dostatečně přidává, jen o té poslední se krásně žvatlá a nic moc, jen sotva udržovací dávka...…..
+14 # Rensa 2021-08-17 21:46
Prodej dříví tvoří u většiny majitelů až 98 % příjmů
A pak že lesy nejsou továrna na dřevo!
+10 # milan.kosulic 2021-08-26 08:29
Přirozeně, k čemu jinému by lesy vlastníkům byly. Ale v té souvislosti nechápu, proč ještě stát musí vynucovat takové samozřejmé věci, jako obnovit holiny ve lhůtě, nebo minimální hektarové počty sazenic a ještě k tomu rovnoměrně rozmístěné. A další věci, které dohromady jednoznačně vedou k preferenci produkční funkce, která je ale prvořadým zájmem naprosté většiny vlastníků!
+4 # schutzmeister@iex.cz 2021-08-26 17:06
Ty zákony ale nevedou ani ke zvýšení produkce, nemluvě o finančním hektarovém výnosu. Jde jen o relikt dob dávno minulých.
A tak než toto zrušit, lépe natahovat ruku po dotacích.
A vysokém zdanění hub a borůvek.
Jenže co by pak ten Úhůl vymýšlel, když by se každej staral sám, že jo ?
Pořádek musí bejt !
+9 # Starý 2021-08-27 08:19
Jako vlastník lesa si umím zajistit sběr borůvek, malin, hub a dalšího, sám a nepotřebuji k tomu půlku národa, který mi my lese zanechá odpadky a další bordýlek, nepořádek, který se jen množí a množí, jelikož když může ten "neznámý návštěvník lesa", mohu i já.....
Jako "vlastník lesa, bez práva na ochranu plodů lesa" nepotřebuji ani část národa, která se živý plody lesa, i je prodává, což také umím sám a i si to na rozdíl od té části národa budu udržovat pro další generaci i budu sledovat udržitelnost a rozmanitost, což za přispění části národa, které je vše cizí neuhlídám.

Ale....zákon hlásá opak a pro mne jen povinnosti.

Prosím, v kterém odvětví soukromého vlastnictví je to podobné ???

Rád se tam hned vydám a budu parazitovat - povinnosti ty ať jdou kolem mne co nejdál. Však na cizím se nebudu a nemusím chovat ani jako humanista. Ale žádné jiné podobné odvětví v naší zemičce nevidím, jinde jen za hotové a v omezené míře....

No a tak zatím jediné co vím jistě je, že takto funguje "české lesnictví".

Dle mého je to jen cesta do pekel.
+6 # Starý 2021-08-27 08:21
Ano, ale zájmem vlastníka je i plně dle svého nakládat se svým majetkem a ne jen v jedné části.
A nebo si již nemohu "demokraticky" vybrat.
Za porušení jakých-koli pravidel vlastníka - státu, obce /příkladem neplacení daní, svozu odpadu a další/, dostanu postih a jsem trestán.
Když si jako vlastník lesa stanovím pravidla, tak mne jako první omezí zákon a pak ještě musím zdarma umožnit jiným co nechci a umím dělat sám...
Divné...…………………..a ještě divnější doba.....

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8682

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4876

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4368

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2942

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2805

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2535

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě