logo Silvarium tisk

SVOL: Navržená novela lesního zákona pozapomněla na pomoc drobným vlastníkům

Vládní návrh novely zákona o lesích podle Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) přináší pozitivní změny. Sdružení v něm ale chybí podpora speciálních spolků drobných vlastníků lesů a osvěty a inovací v lesnickém a dřevařském sektoru.

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Návrh novely, který směřuje do prvního čtení v Poslanecké sněmovně, podle SVOL přibližuje české lesní právo lesnicky vyspělým evropským zemím, posiluje konkurenceschopnost lesnických podniků a umožňuje vlastníkovi lesa svobodně rozhodovat o hospodářském způsobu na svém majetku.

Členům SVOL ale v novele chybí legislativní i finanční podpora státu drobným vlastníkům lesů prostřednictvím speciálních dobrovolných spolků v lesnictví.

„Nedávná kůrovcová kalamita ukázala jejich důležitost, mnoho drobných vlastníků lesů se ocitlo bez pomoci a o svůj les přišlo. Stát by neměl tuto příležitost při novelizaci lesního zákona promarnit,“ uvádí předseda SVOL Jiří Svoboda.

V České republice je cca 300 tisíc vlastníků lesů do 50 hektarů, což představuje plochu téměř 390 tisíc hektarů. 

Další oblastí, kterou současné znění novely podle SVOL neřeší, je podpora lesnicko-dřevařského fondu, jehož prostřednictvím by bylo možné inovovat lesnické postupy, a který by poskytoval platformu pro vzdělávání a osvětu. Na jeho absenci podle sdružení poukázala také Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků.

„Dřevo je obnovitelnou surovinou a nejdůležitějším produktem lesního hospodářství, novela zákona o lesích by proto měla umožnit spojení soukromých a veřejných finančních zdrojů k informování veřejnosti o lesnictví a dřevařství, o funkcích lesa, využívání dřeva a dřevařských výrobků ve společnosti,“ zdůraznil výkonný ředitel ALDP Ivan Ševčík.

Vláda již dříve schválila Surovinová politika státu pro dřevo, kde označila dřevo z českých lesů za strategickou komoditu, která poskytuje společnosti řadu užitků. Zároveň zdůraznila nutnost využívání dřeva v běžném životě podporovat a rozvíjet jeho inovační potenciál ve shodě s ochranou životního prostředí. 

Čtěte také: Poslanci a poslankyně by měli zamezit tomu, aby se místo pestrých lesů vysazovaly plantáže

SVOL byl v roce 2022 iniciátorem společné platformy za novelizaci lesního zákona. Vlastníci lesů, ochránci přírody, zpracovatelé dřeva a zástupci akademické sféry v historické shodě definovali osm požadavků novely lesního zákona, které mají přispět k zachování českých lesů, zabezpečí jejich stabilitu, konkurenceschopnost a odolnost.

Novela v současné podobě podle SVOL podporuje rozvoj přírodě bližších systémů hospodaření, omezuje stávající závazná ustanovení lesních hospodářských plánů a prodloužením lhůt zalesnění holin podporuje přirozenou obnovu a vznik pestrých lesů.

„Zklamáním je pro nás rezignace předkladatele návrhu na reformu státní správy lesů. Zřízení samostatných lesních úřadů patřilo k našim hlavním požadavkům na novelizaci lesního zákona. Uvědomujeme si ale náročnost realizace této reformy, vyžadovala by totiž změnu řady zákonů, což v současné době není reálné. Znamenala by však zlepšení odborného fungování a dohledu státní správy lesů, zvýšení efektivity státní správy lesů a úsporu veřejných prostředků,říká předseda SVOL Jiří Svoboda.

S účinností od 1. 1. 2027 novela zavádí podporu ekosystémových služeb lesů, která by měla vlastníkům lesů finančně pomoci při zajišťování všech produkčních i mimoprodukčních služeb, které od nich společnost očekává. Podpora je podmíněna prováděním opatřením na podporu poutání uhlíku a současně biologické rozmanitosti v lesích.  Podmínky poskytování podpory stanoví vláda nařízením.

Podle TZ SVOL a ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8635

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4825

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4344

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2901

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2776

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2513

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě