logo Silvarium tisk

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout až 30 milionů metrů krychlových dříví, řekl předseda sdružení František Kučera. Mluvčí ministerstva zemědělství uvedl, že resort je připraven příští rok jednat o navýšení svého rozpočtu, má-li být rozsah zalesňování vyšší.

Za kůrovcovou kalamitou podle Kučery stojí hlavně sucho, ale i malá snaha státu na kalamitu adekvátně reagovat. na tiskové konferenci 22. 8. zmínil nedostatek pracovníků v lesnictví a neschopnost zlehčit jejich přijímání ze zahraničí, třeba i mimo Ukrajinu.

"Trh s dřevem se prakticky zhroutil, některé sortimenty, například vláknina, jsou prakticky neprodejné," řekl Kučera. Jiné typy zpracovaného dříví se podle něj prodávají pod výrobními náklady, protože dříví je na trhu kvůli velkým těžbám přebytek. Někteří hospodáři kvůli nedostatku peněz nebudou schopni se o lesy starat. Jako další problém označil zákon o zadávání veřejných zakázek.

"Lesník byl zvyklý, že když objevil kůrovcové dřevo, tak tam poslal dělníky, aby to zlikvidovali," uvedl předseda. Nyní je podle něj třeba vypsat výběrové řízení. Za tu dobu ale vylétnou do dalšího lesa.

Vláda schválila podporu pro vlastníky, letos by měl stát navíc přerozdělit nestátním vlastníkům 1,5 miliardy korun, příští rok miliardu.

Podle ministerstva zemědělství se i díky dalším dotacím jako evropský rozvojový program, letos dostanou k vlastníkům zhruba čtyři miliardy korun. K tomu je nutná novela zákona. Reálně by k nim podle Kučery mohly doputovat na konci roku.

"V letošním roce, kdy jsou rozsáhlé zalesňovací práce vyvolané víceletou kůrovcovou kalamitou, registrujeme celkový požadavek na tuto podporu kolem 1,15 miliardy korun. Pokud by měl být rozsah zalesňovacích prací řádově vyšší, je ministerstvo zemědělství připraveno během příštího roku jednat se správcem státního rozpočtu o navýšení svého rozpočtu," dodal mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Podle předsedy je pro příští rok nutné na zalesňovací práce přerozdělit miliard sedm. "Pokud se to nepodaří zalesnit, tak to nebude problém jenom pro vlastníky, ale pro celou společnost. Když tu nebudou lesy, tak tu nebude voda," dodal F. Kučera.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+17 # Zanig 2019-08-27 19:53
Dobrý den úřední činitelé odborná i neodborná veřejnosti.
Starám se o les od konce roku 2017 jde o 600 ha průměrná těžba by se měla pohybovat okolo 4000 m3 ročně. Les si pronajímám a vlastníkům odvádím část zisků, které sou každý rok, ikdyž celkově jde les do mínusu. Zde dávám k nahlédnutí moje čísla +- určité věci se samozřejmě mění a určité ceny jsou místně lepší nebo horší.
Výpočet ukazuje že mi schází abych byl v plusu zhruba 219 korun na kubík. Každý, kdo se o les stará má jiná čísla a jsem si jist, že i horší. https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vTaO8ao6p3h2hGv2p2gBUKtxWQjD8AMOEtumWkxCQtp-Q7I-ezGevh2UUvLge0q7m5r43ni7_VhSXzm/pubhtml?gid=1754148247&single=true

Ikdyž propustím hajného stále budu mít zákonou povinnost mít OLH a ikdyby OLH byl schopný řešit všechny věci v mém lese + účetnictví stále bych byl v mínusu 41 kč na kubík. Ovšem OLH by pak musel být ohodnocen stejně jako Hajný + olh takže ztráta na kubík by se vrátila na 219 kč..
Je opravdu těžké shánět peníze na provoz, když jediný příjem je z prodeje dřeva.

+ je potřeba našetřit něco na budoucnost, kdy nebude co prodávat, ale bude se potřeba starat pečovat dělat prořezávky probírky
+ oprava cest a lesních cest
+ občasné vyvážení dřeva
+ nájmy odvozních míst
+ mnohým firmám vznikla potřeba nabrat nové zaměstnance aby zvládali úkony, které už třeba 1 člověk nestíhá, to zvedá náklady raketově.
+ další ztráty peněz kvůli požárům, kteří zakládají lidé s volným vstupem do lesa. Majitel nebo pachtýř by měl dostávat peníze za ha, že je furt v riziku že na někoho spadne strom nebo přijde o statisíce vlivem požárů, nebo likvidací černých skládek, zlodějnou, atp.



Doufám, že si vláda a lidé uvědomují že nekrachuju jen já, ale většina lidí a firem, kteří se o les starají..
Co se stane až firmy co se o les starají krachnou?
Pár lidí co jsem četl píše, že to je prostě riziko podnikání, ale v lesnictví koneckonců nikdy nešlo tolik o podnikání, ale jde tu v hlavním případě o povinnost starat se o přírodu a udržet všechny její funkce v chodu.
Jestli nám někdo nepomůže zanikneme. Zaniknou lesy jak je známe, zaniknou pily a dřevozpracující průmysl, nebude třeba ani uhul ani lidi v ministerstvu, kteří řeší lesy ani CHKO ani inspekce, na SSL se bude také propouštět protože nebude nikdo, kdo by v lese zadarmo dělal.. z něčeho se musí platit nájmy hypotéky a žít.. Myslete na budoucnost a nenechte tenhle kolos krachnout protože pokud se to stane budou tady skupovat lesy třeba rusáci nebo číňani a to se budete teprve divit co se bude dít už vidím jak cizáci, co neumí česky hrajou podle našich pravidel.. Nenechte naše rodinné a státní bohatství prostě z nutnosti přežít prodat cizincům a zaniknout ..

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2186

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2147

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2055

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1630

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1559

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1557

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě